Video: ruská výsadková loď šla ke dnu poté, co k ní zamířila skupina námořních dronů. Několik zásahů ji ihned potopilo

Rychlé hladinové drony jsou vysoce efektivní a ve skupině mohou zcela zničit i celou vojenskou loď, ačkoliv jeden jediný by nejspíše neuspěl.

Caesar Kunikov, loď třídy Ropucha i Zdroj fotografie: Luis Díaz-Bedia Asto / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Námořní drony prokázaly v poslední době vysokou účinnost zejména proti vojenským lodím, a zdá se, že se jejich taktika stává stále sofistikovanější. Ačkoliv jsou rychlé a poměrně nenápadné, jejich operátoři pravděpodobně začali využívat jakousi „taktiku vlčí smečky“, kdy jednoduše operují ve skupině, a pak najednou zaútočí na vybraný cíl. Tím rozptýlí jeho obranu a zvýší šanci na úspěch, a video níže ukazuje, že může skutečně přinášet výsledky.

Výsadková loď po útoku klesla ke dnu

Názorná ukázka útoku námořními drony je zaznamenána na videu pod článkem. Skupina dronů na něm útočí na ruskou výsadkovou loď třídy Ropucha, a záběry ukazují, že jakmile operátoři spatřili cíl, rozptýlili se a vysokou rychlostí zamířili k trupu lodi, načež do ní s několika z nich narazili. Výbuchy nesených hlavic musely udělat do trupu plavidla rozsáhlé otvory, protože se následně převrátilo na bok a potopilo. Defence-Blog uvádí, že po lodi měla na hladině zbýt jenom ropná skvrna; co se stalo s posádkou, není známo.

K útoku byly použity ukrajinské drony MAGURA V5; NavyRecognition uvádí, že jde o plavidla dlouhá 5,5 metrů s hmotností necelé jedné tuny. Na palubě nesou nálož těžkou 320 kilogramů, což může stačit k potopení menší lodě, několik zásahů najednou bude dle všeho fatálních i pro větší. Pohybovat se mohou max. rychlostí až 78 km/h a mají dosah 800 kilometrů. Záběry naznačují, že jsou vybavené i termovizí, takže je operátoři mohou řídit i v noci.

Ropucha se skupině bránit nedokáže

Cíl dronů, výsadková loď třídy Ropucha, je plavidlo kdysi postavené v Polsku pro Sovětský svaz, a dnes ho provozuje Rusko. MilitaryFactory uvádí, že je 112,47 metrů dlouhé a naložené má výtlak přes 4 000 tun. Využíváno je k převozu výsadku, kdy se na něj vejde třeba 10 tanků. Dronům přitom nemá šanci uniknout ani za pohybu, její max. rychlost je 18 uzlů, tedy 33 km/h. Bránit se jim může dělem ráže 76 mm a dvojicí rotačních kanonů AK-630 ráže 30 mm, ale jenom za předpokladu, že o dronech ví, což může být hlavně v noci problém.

Francouzsko-britský dron MMCM

Námořní dron Magura V5 je skvělý ukrajinský počin a další krok k úplnému ovládnutí Černého moře, Rusové už nejspíše nevyplují

Námořní drony jako MAGURA V5 totiž vyčnívají nad hladinu jenom několik desítek centimetrů a jsou postavené tak, aby byly co nejhůře zaměřitelné radarem. Navíc při útoku v noci, kdy jsou ještě na moři vlny, je jejich objevení o to komplikovanější, a jakmile útočí ve skupině, pozornosti snadno některé uniknout. Loď ke všemu ani nemá tolik hlavní, aby pálila na všechny najednou. Na druhou stranu je z videa patrné, že neútočí všechny drony, a min. jeden slouží jako pozorovací a koordinační. I proto bylo možné pořídit záběry potápějícího se plavidla.

Skupina dronů zničí výsadkovou loď

Má vůbec vojenská loď proti dronům, natož celé skupině, nějakou šanci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články