Video: ruští vojáci opravovali vozidlo na otevřeném poli. Proč se to nevyplácí jim Ukrajinci ukázali jediným úderem

Přesná munice dokáže zasahovat objevené cíle na desítky kilometrů daleko. Ocitnout se v hledáčku průzkumného dronu tak často znamená rychlou smrt.

Dron Orlan-10 na startovací katapultu i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Moderní technika změnila vedení bojů v současných válkách, a Ukrajina je toho velice dobrým příkladem. Stovky až tisíce dronů křižujících oblohu mohou dávat oběma stranám dobrou představu, co nepřítel zrovna dělá. Tyto informace lze pak v řádech sekund až minut vyhodnotit a reagovat na ně. Ve spojení s přesně naváděnými zbraněmi to znamená, že kdokoliv se nekryje a je dronem objeven, může být vzápětí zasažen a zneškodněn. Stejně jako v případě, kdy HIMARS pod taktovkou ukrajinské armády zasáhl ruské vozidlo i s posádkou v Záporožské oblasti zhruba v polovině prosince 2023, uved MilIn.

Všude jsou drony, a kdo se neschová…

Velké množství dronů různých schopností má ve výzbroji nejenom Ukrajinu, ale také Rusko – příkladem zcela běžného průzkumného může být ruský Orlan-10 nebo ukrajinský Leleka-100. První z nich zvládne létat až 18 hodin ve výšce do 5 kilometrů a pročesávat svěřenou oblast sám, uvádí Airforce-Technology. Druhý je pak oproti ruskému o dost menší a na obloze vydrží pouze 2,5 hodiny v max. výšce 1 500 metrů, popisuje UkrSpecSystems. Ale i tak má dosah 45 kilometrů a informace, které přinese, mohou být nesmírně důležité.

iZdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creactive Commons / CC BY-SA
Ukrajinský dron Leleka-100

Typickým příkladem, jak může práce dronu probíhat, zobrazuje video pod tímto článkem. Ukrajinský průzkumný letoun, tentokrát se jednalo o SHARK UAS, uvádí Milin, zahlédl dodávku ruské armády. Používala ji obsluha ruského průzkumného dronu Supercam sloužícího k mapování terénu a vytváření map. Jenomže měla tu smůlu, že se jí automobil porouchal na otevřeném prostoru, kde nemohla bílý vůz před dronem nijak zamaskovat. Velmi rychle pak přišel úder jedinou raketou z raketometu M142 HIMARS, který vozidlo i s obsluhou zničil.

Zničená obsluha je cennější než dron

Video níže dokumentuje mj. působení průzkumných dronů proti průzkumným dronům protivníka, a není to poprvé, co se tak stalo – v ArmádnímZpravodaji jsme již psali třeba o eliminaci ruského skladu dronů ZALA 421-16E2. Zničit drony i s obsluhou je totiž mnohem cennější, protože zatímco letouny lze relativně snadno nahradit, vycvičit zkušené operátory nějakou dobu zabere. Lze tak předpokládat, že se snaží o podobné útoky obě strany.

Samohybná houfnice 2S7 Pion

2 zářezy najednou: postrach ruské armády, ukrajinská „Létající lebka“ zničila nejtěžší ruské houfnice

Ukrajina má ovšem výhodu v podobě přesných, přes GPS naváděných střel M31 ze systému HIMARS s doletem přes 80 km, případně naváděných dělostřeleckých granátů M982 Excalibur s dosahem kolem 50 kilometrů. Někdo by mohl oponovat, že má Rusko přece laserově naváděné projektily Krasnopol s obdobnými vlastnostmi, ale není to tak docela pravda, už jenom pro dosah 20 km, jak jsme v ArmádnímZpravodaji psali.

Zkusit to sice může raketometem, například poměrně vzácným Tornado-S, ale i jeho přesně naváděné střely jsou stále méně přesné než M31. ArmyRecognition konkrétně uvádí odchylku 10 až 20 metrů, což je naprosto nesrovnatelné. Nejspíše proto také nepřichází z bojiště moc podobných zpráv, kdy by ruská armáda zničila nepřátelskou techniku pomocí jednoho úderu z houfnice. Naopak ale využívá velice hojně dronů, třeba ZALA Lancet.

Zničení ruské dodávky i s obsluhou dronu na otevřeném poli

Za jak dlouho po objevení dronem podle vás dokáže cíl zasáhnout střela?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články