Rusko nasadilo proti vojákům slzný plyn. I ten ovšem zakazuje ženevská konvence, ačkoliv proti civilistům povolen je

Mezinárodní úmluvy mnohé zbraně zakazují jako nehumánní, a to dokonce i ty chemické, které nejsou smrtící. Ani to však jejich použití neomlouvá.

Granát se slzným plynem i Zdroj fotografie: Uživatel Sherif9282 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoliv se mnohé země v minulosti zavázaly k dodržování některých mezinárodních úmluv a pravidel, ne všechny se toho vždy drží. Často jde přitom o úmluvy, jejichž sepsání bylo inspirováno krutostmi v předchozích válečných konfliktech. A patří k nim i Úmluva o chemických zbraních, takže v momentě, že je vůdci a velitelé přikáží použít, měli by za to nejspíše stanout před trestním tribunálem. Může se ale stát, že obdobné porušování úmluv dané zemi, v tomto případě Rusku, projde, jelikož má obrovský jaderný arzenál.

(Ne)povolená je kazetová munice i slzný plyn

Možné porušování některých úmluv se týká i Ruska. Již na začátku války na Ukrajině se např. ukázalo, že používá kazetovou munici – aby nedošlo k nedorozumění, nikdy se nezavázalo, že nebude – ale stále platí, že ji ženevské konvence zapovídají v obydlených oblastech. I tak ale ruská armáda v dubnu 2022 zaútočila raketou s kazetovou municí na nádraží v Kramatorsku, a její dopad si dle ReliefWeb vyžádal skoro 60 životů. RFERL pak uvádí, že vyšetřování Human Rights Watch dospělo k závěru, že šlo o válečný zločin. A stejně používá Rusko i munici fosforovou.

Nádraží v Kramatorsku po ruském útoku kazetovou municí iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Nádraží v Kramatorsku po ruském útoku kazetovou municí

Kdo by oponoval, že kazetovou munici používá i Ukrajina, má pravdu, ale nikoliv cíleně proti civilistům. Zato ruská armáda, potažmo její velitelé, se dle všeho neštítí sáhnout ani po chemických zbraních. CNN upozornila, že ukrajinští vojáci čelili v zákopech útokům za použití CS plynu, který je jako slzný nasazován třeba při rozhánění davu na demonstracích. Kladete si otázku, proč je proti civilistům v pořádku, ale proti vojákům nikoliv?

Kazetová munice na Ukrajině

Vzácná kazetová dělostřelecká munice poslouží dobře i jako zbraň pro drony, rozebírat ji (ke všemu bruskou) ale nedává smysl

Zakazuje ho totiž úmluva o chemických zbraních, konkrétně v kapitole 5 článku 1 zcela jasně uvádí, že se jednotlivé státy zavazují prostředky používané k potlačení nepokojů v boji nepoužívat. Znění je velmi stručné, ale jasné: „Každý smluvní stát se zavazuje nepoužít látky určené k potlačování nepokojů jako bojové prostředky.“ A jeho použití nelze omluvit ani v případě, kdy je shazován z dronů a až následně odstřelován z děl, následkem čehož kapsle s plynem nejenom bouchnou, ale směs v nich může navíc začít hořet a vojáky upalovat zaživa.

Ani zatykač nemusí být překážkou

Výše zmíněné je dle mého názoru v množství ruských zvěrstev pouze kapkou v moři. Mezinárodní konvence totiž země porušuje i tehdy, kdy útočí na civilní infrastrukturu. Přitom právě ta patří na Ukrajině mezi primární cíle agresora, neboť při jejím zničení dokáže ochromit jednotlivé části země, do nichž rázem přestane proudit elektřina i plyn, ale problémem jsou také zničené silnice apod. A kdokoliv mezinárodní úmluvy, k nimž se zavázal, nectí, může pochopitelně nést následky.

Zničený transportér BTR-82A

8minutové detailní záběry z Ukrajiny ukazují, jaké jsou následky války ve 21. století. Na 2. světovou sice nemají, ale i tak jsou hrůzné

Za extrémní „humus“ pak osobně považuji, pokud někdo nuceně deportuje děti a umisťuje je do adoptivních rodin. Silně mi to připomíná praktiky nacistického Německa za 2. světové války, které takto odebíralo děti ve velkém třeba v Polsku, aby je následně „vychovalo pro říši“. Kdokoliv je pak za tohle zodpovědný, může si nakonec vysloužit zatykač od Mezinárodního trestního soudu, který ho mimochodem dle TheGuardian vydal v březnu 2023 jak na Vladimira Putina, tak na Marii Aleksejevnu Lvovou-Belovou, což je ruská komisařka pro práva dětí.

Ovšem i když jsou válečné nebo jiné zločiny uznány „humánní částí světa“, bylo by naivní se domnívat, že jakýkoliv diktátorský režim vydá kohokoliv ze svých velitelů. Obzvláště pak v průběhu války. Teoreticky by mohly danou osobu předvést před soud nějaké speciální jednotky, ty ale nesmí na území cizích států bez povolení působit, a hlavně se nikdo nebude pouštět do křížku se zemí, jakou je třeba Rusko, neboť se jedná o jednu ze světových jaderních velmocí.

Rusko má unášet ukrajinské děti

Jak by mělo být postihováno porušování mezinárodních úmluv?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články