8minutové detailní záběry z Ukrajiny ukazují, jaké jsou následky války ve 21. století. Na 2. světovou sice nemají, ale i tak jsou hrůzné

Válka má oběti, to platilo odjakživa. Od 2. světové války ale svět nezažil tak obrovský ozbrojený konflikt, jakým už od 24. února 2022 prochází Ukrajina.

Zničený transportér BTR-82A i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Kdyby pod intenzivními útoky ruské armády nakonec padlo město Avdijivka, zlikvidovalo by to současně ukrajinské pozice blízko nedaleké metropole Doněck, a Kreml by se tak mohl po dlouhé době veřejnosti pochlubit nějakým strategickým úspěchem. Ruská taktika není u Avdijivky přitom nijak inovativní, sází prostě na počty vojáků a techniky bez ohledu na ztráty. Ostatně ArmádníZpravodaj již dříve informoval, že mělo Rusko ztratit od začátku invaze přes 340 000 vojáků, a je názoru, že jsou pro něj vojáci postradatelní v jakémkoliv počtu.

Rozbitá technika, kam se jenom podívá

Jak to může vypadat ve válce, v níž jsou snad jakékoliv ztráty povoleny? Rád bych napsal, ať to bereme s nadsázkou, ale u Ruska, resp. V. Putina, nejspíše nikdo neví, kam až je schopen zajít. To si nicméně nedokázal nikdo ani představit u SSSR, jehož tehdejší vůdce – Stalin – vytvořil za za 2. světové války armádu čítající 35 milionů vojáků, z nichž téměř 9 milionů padlo, stojí na Wikipedii. Naprosté pohřebiště vojáků i techniky je na Ukrajině u již zmíněné Avdijivky, o níž mají být boje dokonce krvavější než o Bachmut, jak jsme v ArmádnímZpravodaji psali.

Následky války na Ukrajině dokládá třeba více než půl hodiny dlouhé video (v kratší verzi najdete níže) pořízené drony 110. mechanizované brigády. Ze začátku jsou záběry několika útoků na stojící obrněná vozidla, nejspíše typu BTR, ale také na jednotlivé vojáky, kteří se mezi nimi pohybují. Posléze pak drony létají nad krajinou a dokumentují zničenou ruskou techniku. Z videa je patrné, že jsou jí na polích desítky kusů, počínaje tanky přes bojová vozidla pěchoty až po různé transportéry. Mnoho jich Rusové ztrácí už během jízdy po zaminované cestě nebo poli.

Ukrajinští vojáci při nástupu

Rusko chce dobývat Ukrajinu až do roku 2026, přípustné ztráty stanovilo na 100 000 vojáků ročně

Ztráty jsou to až ohromující, vždyť od 2. světové války svět nejspíše nic takového nezažil. Třeba Forbes s odvoláním na americkou administrativu uvádí, že u Avdijivky za 2 měsíce zemřelo nebo bylo zraněno kolem 13 tisíc ruských vojáků. A to za cenu minimálního postupu. V jiném článku zase uvedl, že analytická skupina Frontelligence Insight odhalila po prozkoumání satelitních snímků v oblasti ukrajinského města 211 zničených ruských vozidel. Což je prý nejvyšší počet zničené techniky v jediné bitvě za téměř 2 roky trvající válku na Ukrajině.

Zničené bojové vozidlo pěchoty iZdroj fotografie: Pexels
Zničené bojové vozidlo pěchoty

Historicky ale zdaleka nejsou největší. Připomeňme třeba bitvu o Británii, která trvala od od 10. 7. do 30.10. 1940. Tedy zhruba 4,5 měsíce, během nichž ztratila jenom německá Luftwaffe skoro 1 800 letounů, udává Wikipedie. Ani to ale „nic“ není, protože Sovětský svaz za celou 2. světovou válku přišel o 44 900 tanků T-34, jak jsme již v ArmádnímZpravodaji psali. To je teprve enormní číslo. Na druhou nelze tyto ozbrojené konflikty srovnávat, válka na Ukrajině je úplně něco jiného a její ikonickou zbraní jsou drony, jejichž ztráty asi ani nelze odhadovat.

Ztráty na životech jsou na Ukrajině obrovské

Zpět k vojákům, kteří už dnes nebývají „naháněni“ ve velkých vlnách proti opevnění nepřítele, takže ztráty snad ani nemohou být tak obrovské jako za druhé světové – snad s výjimkou Bachmutu, kde Wagnerovci posílali desítky až stovky vojáků pohromadě, aby tak objevovali ukrajinské pozice. Na druhou stranu se jednalo výhradně o brance z věznic, takže nelze pochybovat, že se chtěl ruský režim mnohých z nich prostě zbavit. Mimochodem, Rusko během několika měsíců město rozbombardovalo natolik, že jsou z něj dnes jenom sutiny.

Ukrajinští vojáci v zákopech

Rusko opět vede zombie válku a ztrácí i přes 900 vojáků denně, pěchotu už měsíce posílá na smrt bez velkých úspěchů

Celkem jich přitom mělo padnout až 30 000 (a raněných být min. stejně), jak psal ArmádníZpravodaj, ale třeba vojenský analytik Sean Bell pro SkyNews uvedl, že jich bylo dokonce 100 000, kdežto Ukrajinců 1/5. Obojí je ale obrovské číslo a hrůzný následek války (nebo speciální vojenské operace, jak to dodnes vidí v Rusku). Jenomže to zatím, bohužel, není konec. A že hlavní ruští štváči na životy nehledí, dokládá i video níže, na nějž upozornil BusinessInsider.

Jedná se o video natočené ruským vojákem, který v něm tvrdí, že z jeho jednotky 75 vojáků zbylo 14, zatímco ostatní jsou mrtví nebo zranění. To znamená, že měla jeho jednotka 81procentní ztráty. Tvrzení vojáka sice nelze ověřit, ale mnohé dostupné záběry takovéto případy potvrzují. Ve válce jsou ale strany dvě a umírají v ní i ukrajinští vojáci, jejichž přesný počet není znám, ale v obraně většinou bývají ztráty výrazně nižší. I když jak kdy.

Na rozdíl od ruských jednotek se však musí potýkat s mnohem intenzivnější raketovou a dělostřeleckou palbou. Mnoho dělostřeleckých kráterů lze vidět i na záběrech z dronů ve videu, a Reuters s odvoláním na představitele místní správy uvádí, že v Avdijivce nezůstala nepoškozená jediná budova. A jelikož Rusové ani po více než 2 měsících s útoky nepřestávají, lze očekávat, že bude konečná bilance bitvy o Avdijivku ještě krvavější než dosud. A možná předčí i Bachmut, podle všeho se u ní totiž shromáždilo přes 40 000 ruských vojáků.

O následcích bych tu mohl napsat spoustu dalších řádků, ale asi každému je jasné, že i tato válka přináší nejenom ztracenou techniku a ztráty na životech jednotlivců, ale i rozbité rodiny, spoustu bolesti pozůstalým, obrovské ekonomické potíže zúčastněných zemí, stejně jako pro mnohé neodpustitelné zasetí nenávisti, které může trvat i několik generací. Osobně jsem názoru, že můžeme být všichni velice rádi, že válka není až u nás.

Пекло. Ось чим стала Авдіївка для московитських загарбників. Такий вигляд мають “поля смерті” для окупантів під Авдіївкою. В навколишніх посадках іржавіють сотні одиниць спаленої бронетехніки, гниють тисячі тіл російських штурмовиків. Термін “Авдіївка” назавжди увійде в історію росії, як одна з найбільших і найганебніших військових катастроф імперії зла. Ту катастрофу забезпечують мужні українські лицарі, які змушують чужинців просто захлинатись своєю кров’ю під час кожного штурму. Демілітаризація і денацифікація росії – продовжується. Хотіли цієї землі? – навіки залишитесь в ній! «Імперія має розпастися!» Повне, півгодинне відео зі знищеною російською технікою доступне на нашій бригадній ютуб сторінці. Посилання в коментарі.⬇️

Zveřejnil(a) 110 окрема механізована бригада імені генерал-хорунжого Марка Безручка dne Neděle 10. prosince 2023

Záběry ukazují zkázu u Avdijivky (delší verze videa je potom dostupná na YouTube)

Z jakého důvodu se Rusko snaží dobýt Avdijivku, a jak může tato válka skončit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články