Kdyby se Rusové dostali k použitelné ukrajinské střele R-360 Neptun, byl by to problém. Zajímavější je pro ně však Storm Shadow

Střela R-360 Neptun se proslavila jako zbraň k ničení lodí, ale existuje i proti pozemním cílům. Neporušená by nepříteli mohla napovědět, jak se proti ní bránit.

Prototyp odpalovacího zařízení R-360 Neptun i Zdroj fotografie: Vitalij Pančišin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jedna z nejslavnějších a nejvyspělejších zbraní produkovaných Ukrajinou je nepochybně protilodní střela R-360 Neptun. Ta kdysi potopila i vlajkový křižník Moskva ruské Černomořské flotily, což jsme na ArmádnímZpravodaji rozebírali. Ovšem kromě toho, že zvládá zasahovat lodě, měla by být upravena i jako střela pro útoky na pozemní cíle, což zvládá mimochodem i ruský systém S-400. Kdyby se přitom taková střela dostala do rukou Rusům, mohli by ji technici prozkoumat a pochopit, jak se proti ní bránit, případně ji využít k vylepšení svých.

Nejcennější je přední část střely, ale…

Minimálně část jedné střely Neptun se Rusku podařilo již získat, uvádí TWZ, i když otázkou je, jaké informace z ní mohlo získat. Video pod tímto článkem ukazuje část sestřelené střely, a podle tvarů se opravdu jedná o Neptun, na pobřeží moře. Z nebe ji měla „sundat“ ruská protivzdušná obrana, o čemž svědčí chybějící přední část. Je tedy sporné, že by Rusku přinesla nějaké zásadní informace, protože nejzajímavější nebude pro techniky její pohon, ale hlavně navádění umístěné vpředu, protože podobné Rusko mít nemusí.

Střela systému R-360 Neptun iZdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
Střela systému R-360 Neptun

Střela R-360 Neptun vychází z projektu sovětské (a později ruské) protilodní střely Ch-35U, vysvětluje MilitaryToday, ale je zvětšená. Mnohé technologie tak mohou být Rusům dobře známé. Nejzajímavější je však systém navádění, neb mohou jeho detaily poskytnout informace, jak se střele lépe bránit. Protilodní verze má inerciální, a v konečné fázi radarové navádění; pozemní pak užívá inerciální i GPS, a rovněž infračervené zobrazování. To může být pro Rusko nejdůležitější, neb není jasné, jakého pokroku v této oblasti dosáhlo.

Základní verze Neptunu má dosah 280 km

Defence-Blog uvádí, že má základní protilodní verze R-360 hmotnost 870 kg a disponuje hlavicí o váze 150 kg, což stačí k poškození či dokonce potopení středně velkých plavidel. Její dolet je 280 km a rychlost kolem 900 km/h, přičemž letí pouhých 3 až 10 m nad hladinou, aby se vyhnula zaměření. Podle některých neověřených zpráv by měla mít střela určená k pozemním útokům dosah větší. R-360 Neptun bývá odpalována z nákladního automobilu, pravděpodobně značky Tatra, o čemž jsme na ArmádnímZpravodaji psali.

Střela systému R-360 Neptun

Ukrajinci možná brzy vrátí Rusku úder, nová modifikace řízené rakety Neptun, Dlouhý Neptun, má dosáhnout skoro k Moskvě

Rusko má ekvivalenty střely R-360 Neptun, a to např. výše zmíněnou Ch-35 využívanou i systémem pobřežní ochrany 3K60 Bal, případně starší sovětskou Ch-59 vypouštěnou z letadel. Dalším ekvivalentem mohou být protilodní střely P-800 využívané také pobřežním systémem K-300P Bastion-P, který jinak dokáže pálit i proti pozemním cílům. Faktem ale zůstává, že více než ukrajinský Neptun jsou pro Rusy zajímavé střely jako Storm Shadow z důvodu stealth konstrukce i jejich navádění, které je nejspíše vyspělejší než to ukrajinské.

Zadní část sestřelené střely R-360 Neptun

Co mohou Rusové zjistit ze střely R-360 Neptun?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články