Ukrajinci možná brzy vrátí Rusku úder, nová modifikace řízené rakety Neptun, Dlouhý Neptun, má dosáhnout skoro k Moskvě

Střely R-360 Neptun jsou primárně určeny proti lodím, ale ukrajinským inženýrům se je podařilo upravit i k zasahování pozemních cílů. Navíc mají velice dlouhý dolet.

Střela systému R-360 Neptun i Zdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajina je nejspíše velice blízko vlastní řízené střele, která by dokázala zasahovat cíle i hluboko v ruském vnitrozemí, tedy stovky kilometrů daleko. Sice už některé zbraně s touto schopností od spojenců má, ty se ale zavázala nepoužívat k útokům na ruské území, což ji značně limituje. Pracuje ale na vlastní raketě, informuje MilIn, kterou by mohla namířit klidně i na hodnotné vojenské cíle až téměř v Moskvě. Základem této zbraně má být podle všeho výrazně upravená protilodní střela R-360 Neptun, někdy přezdívaná Dlouhý Neptun.

Informace potvrdil náměstek ministra

O možnosti využití Neptunu jako zbraně proti pozemním cílům se již nějakou dobu diskutuje, ale byly to jenom spekulace. „V současné době se pracuje na vytvoření takzvaného Dlouhého Neptunu. Jedná se o novou modifikaci rakety pro komplex Neptun,“ potvrdil informace o vytvoření nové ukrajinské střely náměstek ministra obrany Ivan Havriljuk v rozhovoru pro portál ArmyInform. Bližší podrobnosti o nové ukrajinské zbrani však nezveřejnil.

R-360 Neptun iZdroj fotografie: Vitalij Pančišin / Creative Commons / CC BY-SA
Odpalovací vozidlo KrAZ systému R-360 Neptun

R-360 Neptun je přitom primárně protilodní střelou vyvinutou na základě ruské Ch-35U, uvádí MilitaryToday. Raketový systém byl dokončen již v roce 2019, tedy ještě před válkou, ale podstupoval testy, a jeho výroba začala někdy na začátku roku 2022 – při zahájení invaze na Ukrajinu šlo o úplnou novinku. Střely Neptun jsou odpalovány z mobilního pozemního systému, mají dosah až 280 km a hlavici o hmotnosti 150 kg. Ukrajinci je nasadili třeba proti ruským lodím, největším úspěchem bylo potopení křižníku Moskva v dubnu 2022.

Prodloužený dosah a těžší hlavice

Nová střela určená k zasahování pozemních cílů se má od té protilodní pochopitelně lišit. Defence-UA uvádí, že má mít dle neoficiálních informací dolet kolem 400 kilometrů a hlavici o hmotnosti 350 kilogramů. Zároveň by ji však mělo být možné odpalovat ze stejného vozidla jako protilodní verzi, ačkoliv zvětšení doletu a hlavice by mělo logicky znamenat i zvětšení rakety, a možná tak bude na vozidle pouze jedna. Dlouhý Neptun by měl používat termovizní naváděcí systém, ale nejspíše kombinovaný s inerciálním a satelitním naváděním.

R-360 Neptun, protilodní střela

Video: odpálení ukrajinské protilodní střely Neptun, která měla potopit křižník Moskva; systém je na českém podvozku Tatra 815-7

Kdy výroba nových ukrajinských střel začne, není jasné. MilIn upozornil, že podle vyjádření ukrajinských představitelů měly rakety Dlouhý Neptun zasáhnout 14. září 2023 stanoviště systému S-400 na okupovaném Krymu, ovšem není jasné, zda se jednalo již o hotovou střelu či její prototyp. Pro Ukrajinu bude následně klíčové zajistit její dostatečnou produkci, a v případě, že ji bude mít v dostatečném počtu, mohly by se stát cílem hlavně sklady, vojenské základny, letiště a vojenská stanoviště hluboko v Rusku. Střely by totiž dosáhly téměř k Moskvě.

R-360 Neptun zničil křižník Moskva

Kdy podle vás Ukrajina dokončí Dlouhý Neptun, a proti jakým cílům ho využije?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články