Video: když si to ruský obrněný konvoj směle razí přes otevřené pole, může se stát snadným cílem, a nic nezmění ani pokus o útěk

Dostat se s pomocí obrněných vozidel přes kvalitní nepřátelskou obranu je de facto sebevražda. Ke všemu, když ji tvoří dělostřelectvo i drony.

Tank T-72B s reaktivním pancéřováním i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Když protivník nějaké armády v současné době postaví silnou obranu, přičemž ani jedna strana nemá převahu ve vzduchu, je její proražení velice obtížné. Třeba stará ruská taktika spočívá v nasazení obrněných jednotek, ale opakovaně se ukazuje, že je to spíše strategie sebevražedná. Konvoj obrněných vozidel je většinou z dálky pozorovatelný, takže není tak obtížné ho zničit, a to například sebevražednými drony nebo dělostřelectvem.

Účinná je kooperace dělostřelců a dronů

Jeden z ruských útoků ukazuje video pod tímto článkem – tvořila ho skupina složená z tanků T-72B a T62MV, a transportérů MT-LB, uvádí MilIn. Záběry natočil průzkumný dron, takže je jasné, že obránci o konvoji na poli věděli dlouho dopředu. Na útok pak spustilo palbu dělostřelectvo, a zapojit se měly i sebevražedné drony, které jsou proti obrněncům velmi efektivní. Zasažení vozidel vidět není, video je sestříhané, takže není jasné, co přesně je zničilo.

Zničené MT-LB na Ukrajině iZdroj fotografie: Public Domain
Vyřazené MT-LB

Že jsou drony nebezpečím, lze odvodit i z konstrukcí na tancích a transportérech, tedy minimálně 1 MT-LB měl nad sebou konstrukci udělanou dokonce z klád. Tento transportér pochází již z roku 1964, uvádí WeaponSystems, a osádku s výsadkem chrání jenom proti palbě z ručních zbraní. Po začátku odstřelování se právě transportéry začaly otáčet s cílem z bojiště ujet, ale způsobily srážku, ač se jednomu nakonec nejspíše podařilo do bezpečí uniknout.

Tanky nemusí ochránit ani reaktivní pancíř

Z videa je patrné, že byly při útoku zničeny oba tanky – T-72B je sovětská konstrukce z roku 1984, uvádí ArmyRecognition, a protože má na sobě reaktivní pancéřování, půjde o nějakou pozdější verzi, nejspíše B1. Kostky reaktivního pancíře jsou viditelné i na tanku T-62MV, což je modernizovaný T-62 pocházející z 60. let 20. století, přičemž samotná modernizace se objevila v roce 1985, uvádí MilitaryToday. Tank je tedy zastaralý a má jenom slabé dělo ráže 115 mm.

Ruští vojáci u BVP

Video: jako lovná zvěř – ruské vojáky na obrněncích pronásledovaly ukrajinské drony tak dlouho, až z jejich útoku nic nezbylo

Obráncům se podařilo většinu vozidel zničit, ale ukázalo se, že ani to nemusí odhodlané útočníky vždy přimět k ústupu. Kolem zničených vozidel a pod nimi, aby byli chráněni před drony, se někteří pěšáci pokusili vybudovat pozice. Ale zda se jim je podařilo udržet, již z videa patrné není. Taková pozice může být důležitá pro další útoky, i když setrvávat v ní je pro vojáky pravděpodobně riskantní a téměř jistá sebevražda, už jenom z důvodu dělostřelectva.

Zničení ruského obrněného konvoje

Jak si myslíte, že dopadly pozice kolem zničených vozidel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články