Video: rychlé údery proměnily na popel 2 ruské systémy 9K37 Buk, jejich velkou slabinou jsou paradoxně drony

Ničení systémů protivzdušné obrany nepřítele patří na Ukrajině mezi klíčové úkoly. I starší 9K37 Buk se sovětskými kořeny je přitom velmi cenný.

Vozidlo TELAR systému Buk-M1 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Boj proti systémům protivzdušné obrany je ve válce na Ukrajině velice důležitý, a obě strany jich mají tolik, že téměř dokázaly eliminovat vliv letadel na průběh bojů – tedy snad s výjimkou ruských bombardérů, neboť útočí z obrovské vzdálenosti. Tyto systémy jsou pak zároveň jedním ze způsobů, jak bojovat proti dronům, které rovněž sehrávají ve válce na Ukrajině velmi významnou roli – a kdo se s nimi může nad nepřítelem pohybovat, má nemalou výhodu. Logickým cílem jsou proto systémy jako 9K37 Buk, z nichž dva padly Ukrajincům za oběť v Chersonské oblasti koncem listopadu 2023, uvedl MilIn.

9K37 Buk bývají poblíž fronty

Zmíněný systém má ve výzbroji ruská i ukrajinská armáda, jde ostatně o sovětské dědictví, a existuje v několika základních verzí, jejichž vlastnosti se pochopitelně liší. MilitaryToday uvádí, že dokáže „srazit“ letadla a vrtulníky ve velké i malé výšce, a je odolný proti elektronickým protiopatřením. Novější verze pak zvládají i balistické rakety, řízené a protiradiační střely, chytré bomby a drony. 9K37 Buk bývá často umístěn jenom několik kilometrů za frontou, a v případě Ruska tvoří základ protivzdušné obrany středního dosahu.

iZdroj fotografie: Kirill Borisenko / Creative Commons / CC BY-SA
Buk-M3 s maskovacím nátěrem

I proto jsou systémy 9K37 Buk často v dosahu průzkumných dronů a Ukrajinci na ně doslova pořádají hony. Na videích pod článkem je pak vidět hned několik příkladů, kdy ihned po jejich objevení následoval bleskový úder, který změnil části 9K37 Buk v hromadu šrotu. V těchto případech proti nim Ukrajinci patrně použili přes GPS naváděné střely systému M142 HIMARS, i když by za útokem teoreticky mohl být i naváděný dělostřelecký projektil jako M982 Excalibur. Mimochodem, 9K37 zničí také protiradarová střela i 50 km daleko.

Ani 9K37 Buk nemusí drony objevit

V případě prvního videa trefili Ukrajinci vozidlo TELAR systému Buk-M1, což je již starší verze. Tvoří ho střely a radar na jednom pásovém podvozku, a jak uvádí ArmyRecognition, obsahuje 4 střely, jejichž dosah je 35 km. Zničení přitom nepředešlo ani ukrytí mezi stromy, neboť i tam bylo dobře vidět. Jeho objevení dronem navíc dokazuje, že 9K37 Buk v oblasti ještě neznamená, že tam nedokáží drony pronikat. Pro radar jsou totiž buď moc malé, nebo je vypnutý – nemůže pracovat neustále, stal by se pak snadným cílem protiradarových střel.

Střela RIM-7 Sea Sparrow

Americké střely RIM-7 Sea Sparrow odpalované ze sovětského dědictví 9K37 Buk? Realita, která Rusku nedovolí prorazit

Úlovek z druhého videa byl pak rozhodně ještě cennější, neboť se jednalo o nejmodernější Buk-M3. Zde se průzkumníkům podařilo objevit jak odpalovací vozidlo se střelami, tak samostatný radar. Tato verze systému je mnohem schopnější než předchozí, MilitaryToday uvádí, že mají její střely dosah 70 km s výškovým dosahem 35 km. I radar je však cenný, a není to poprvé, kdy ho ukrajinská střela ze systému HIMARS proměnila na popel.

Zničení vozidla TELAR systému Buk-M1
Zničení odpalovače Buk-M3 a jeho radaru

Existuje lepší způsob, jak zničit systémy 9K37 Buk?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články