Sklenice od okurek a „tuna“ izolepy jako smrtící zbraň: improvizovaná nálož ale zničila nepřítele za pár vteřin

Ukrajinci improvizují, jak jen mohou. Nacpat ale granáty do sklenic od okurek by asi nikoho nenapadlo. Podivný koncept ale svůj účel splnil a zničil cíl.

Ukrajina, dron DJI Matrice 300 RTK i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Ačkoliv se ukrajinské armádě dostává stále vyspělejších západních zbraní, používá k odražení nepřítele všech dostupných zdrojů. Schopnost improvizace je na válečném poli nezbytná. Často totiž znamená rozdíl mezi úspěšným postupem vpřed a drtivou porážkou. Momentálně je rozhodně lepším improvizátorem napadená strana. Ukrajinská adaptace na jakoukoliv situaci překvapuje nejen útočníka, ale i celý svět. Ke svému úspěchu využívá všech dostupných materiálu, třeba i obyčejné sklenice od okurek.

Drony jsou na Ukrajině stále důležitější

Zcela nový význam získaly na ukrajinském bojišti civilní drony. Ačkoliv v prvotních měsících války způsobovaly invazním silám těžké ztráty pokročilé vojenské drony Bayraktar TB2 z Turecka. Právě ty a jim podobné nakonec pomohly odrazit prvotní ruské útoky, ubránit Kyjev a zahnat protivníka na mnoha místech na ústup, ačkoliv třeba k obraně letiště Hostomel u Kyjeva nasazeny nebyly, jak ukazují záběry. Postupně se ale ruské armádě podařilo svou protivzdušnou obranu zlepšit a ztráty moderních strojů na ukrajinské straně začaly narůstat.

Příprava ukrajinského dronu iZdroj fotografie: Uživatel Oleksandr Perevoznyk / Creative Commons / CC BY-SA
Ukrajinští vojáci připravují dron k letu

Jelikož jsou stroje jako dron Bayraktar TB2 velice drahé, bylo zapotřebí je nahradit alespoň vzdáleně podobnými prostředky. Na řadu se tak ve velké míře dostaly drony určené pro civilní sektor. Při troše umu se z nich staly relativně levní, tiší, a přesto neskutečně smrtící zabijáci. V médiích je často vidět, jak podobný dron shazuje na nepřítele různé typy výbušnin a zničí tak jediný granátem i celý tank.

Použít se dá vše, včetně sklenice od okurek

Video z července letošního roku (2022) mluví za vše. Ukazuje dron, který nese svou smrtící nálož složenou ze zavařovacích sklenic a granátů. Vše přitom drží pohromadě jenom lepící páska. Ze záběrů jsou pravděpodobně patrné dva útočné granáty RGD-5, ale sklenice zřejmě ukrývají i další typy upravené tak, aby detonovaly po dopadu a rozbití skleněné schránky.

Překvapující je však použití útočných granátů, neboť jsou obvykle užívány spíše obranné granáty typu F-1, které mají daleko větší ničivý potenciál. Použitý dron vypadá jako model DJI Matrice 300 RTK, případně jemu podobný typ, jelikož váha celé nálože dalece převyšuje nosnost obvyklých civilních dronů. Cena uvedeného dronu se v ČR pohybuje okolo 850 000 Kč a jedná se tedy o dražší kus, nicméně podobné stroje dokáží zničit tank v hodnotě milionů dolarů.

Stálý nedostatek všeho

Nutno podotknout, že i přes působivý efekt není přesnost podobných zařízení nijak valná. Vhodné by bylo například použití minometného granátu, ale ten zrovna nemusel být po ruce. A právě celkový nedostatek nutí obě válčící strany k využití podobných zařízení. Ukrajina například sestrojila protitankového robota ve tvaru traktoru, zatímco ruští vojáci si vylepšili tank za pomoci zvířecích hlav.

Jakou další improvizaci jste v této válce viděli?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Kulík

Zobrazit další články