Vítězství není jen o velikosti rozpočtu. Spojené státy mohou boj o post světové jedničky s Čínou nakonec prohrát

Čína je zcela jiný soupeř než jakým býval Sovětský svaz. V řadě věcí o ní se Američané pletou a měli by změnit svoje postoje a chování.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Nejmocnějším státem světa jsou stále Spojené státy americké. Jejich konkurentem již není Sovětský svaz respektive dnešní Rusko, ale Čína. Ta ze za posledních třicet let ekonomicky i společensky zmohla a začíná se na USA dotahovat. Ty zatím vrší jednu chybu za druhou. Jednak Čínu démonizují kvůli jejímu chování, ale zároveň ji i podceňují. S tímto přístupem by mohly zápas o to, kdo v budoucnu bude hlavním světovým hegemonem, i prohrát.

Vítězství není o zbrojení

Pokud se na problém podíváme čistě z vojenského hlediska, je Čína mnohem slabší než USA. Nyní soupeření velmocí nestojí na výdajích na zbrojení jako za dob studené války. Čínský obranný rozpočet přesahuje částku 200 miliard dolarů. To je vysoké číslo, ale jen třetina peněz, které na zbrojení dávají Američané. Ti mají téměř dvacetkrát víc jaderných hlavic, mnohem více moderních letadel nebo letadlových lodí. A opírají se o stovky základen po celém světě.

iZdroj fotografie: Igor Rudenko / Creative Commons / CC BY-SA
Čínští vojáci

Bude to znít překvapivě, ale představitelé Číny paradoxně mohou mít radost z amerického zbrojení. To odčerpává velkou část finančních zdrojů USA a vlastně tak Číně pomáhá na poli ekonomickém. Pokud by Američané výdaje na zbrojení snížili, stáhli se z různých válek a peníze vložili do smysluplných investic, inovací a rozvoje života, mohlo by to plány Číňanů na to být světovou ekonomickou jedničkou neuvěřitelně zkomplikovat.

Čína se dnes prezentuje jako země, která se snaží zvýšit životní úroveň svých obyvatel. To se jí daří a její obyvatelé jsou si toho vědomi. To se projevuje v produktivitě práce, spokojenosti, prodlužování délky života. Naopak Spojené státy třicet let procházejí stagnací. Ve společnosti se objevují negativní tendence. Ne nadarmo ze mluví o krizi bílého amerického muže. Podobné tendence jako snižování délky života, alkoholismus a další byly pozorovatelné i při rozpadu SSSR.

Pro Čínu hraje počet obyvatel

Průměrný příjem jednoho Číňana je dnes kolem 10 tisíc dolarů. Průměrný Američan má 65 tisíc. Ale nerovnováha je v počtu obyvatel. Pokud Číňané přesáhnou 17 tisíc, bude jejich ekonomika větší. Zkrátka a dobře proto, že jich je čtyřikrát tolik než Američanů. Čína se ale ekonomickou sílu USA nesnaží podlomit. Je si jí vědoma a těží z ní. Byly to ostatně hlavně americké peníze, které umožnily její raketový růst.

iZdroj fotografie: Uživatel Tyg728 / Creative Commons / CC BY-SA
Letadlová loď Shandong

V ekonomickém boji s Čínou nejde ani tak o nějaké bariéry. Ty zavedl Donald Trump a nefungovaly. Paradoxně více uškodily americkým podnikům. Ale i tak myšlenka je uvolnit je tabu, a to i kdyby to přineslo ekonomický prospěch. Navíc je reálné, že v roce 2024 se Trump znovu pokusí získat křeslo prezidenta. A může se mu to povést. Všechno, co současná administrativa udělala nebo udělá, by se zase mohlo vrátit zpět.

Přesto existují cesty, jak soupeření s Čínou vyhrát. Jedním z řešeních je zaměřit se na rozrůstající ekonomiky jihovýchodní Asie. V nich je Čína aktivní, ale v mnoha zdejších státech panuje velmi silná proamerická nálada a nedůvěra k Číně. To by se dalo využít ekonomicky. Žije zde kolem 700 milionů obyvatel a jejich provázání s americkou a dalšími západními ekonomikami by mohlo být výrazným impulsem a znamenat velkou výhodu.

USA vypadají izolovaně

Zatím to však vypadá, že Spojené státy jsou spíše osamocené. Ne, že by jiné země Čínu milovaly, ale chtějí spíše zůstat neutrální a k nikomu se nepřiklonit. USA dnes nejsou schopny získat třeba 150 států v tomu, aby prosadily rezoluci odsuzující Čínu za nějaké nekalosti. Ta na sousedy přímo vojensky neútočí. Viditelná je jen situace v Hongkongu, kolem Tchaj-wanu a v utlačování Ujgurů. Jsou to věci, které ostatní země zkrátka moc nepálí.

iZdroj fotografie: Peng Chen / Creative Commons / CC BY-SA
Bitevní vrtulník CAIC Z-10

Američané jsou schopní dát dohromady spojence především z Evropy, ale i tam existují rozpory. Ukázalo se na na odsouzení konání Číny na Ujgurech. To podpořilo jen několik zemí. Ačkoli jsou Ujgurové muslimové, který čínský režim utlačuje, paradoxně odsouzení nepodpořila jediná muslimská země. A ani dvě velké neamerické demokratické země jako Indie či Indonésie, což by bylo 1,6 miliardy lidí. Proto dnes Američané působí více izolovaně než Čína.

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články