Video: Ukrajinci zdokumentovali střet svého tanku a ruské pěchoty, která v zákopu bezmocně čekala na smrt

Pěchota je proti tanku schopná zakročit pouze se správnými zbraněmi. Pokud je ale k dispozici nemá, může se jenom modlit za přežití.

Tank T-72 na jízdy i Zdroj fotografie: Uživatel cell105 / Creative Commons / CC BY
                   

Tank byl vyvinutý během první světové války proto, aby si poradil s pěchotou v zákopech, kvůli nimž se také stala statickou (někdy je proto 1. světová válka označována i přímo jako zákopová). Dnes už jsou ale takové souboje spíše ojedinělé, neboť pěchota mívá mnohé protitankové zbraně, jimiž dokáže násobně dražší a cennější obrněnec zničit. Ovšem pokud je zrovna po ruce nemá, je doslova vydána smrti napospas. Jeden z takových útoků ukazuje i video níže, jedná se o útočící ukrajinský tank na ruský zákop u Synkivky v Charkovské oblasti, uvádí MilIn.

Ne vždy se může pěchota bránit

Vojáci mají v současné době hned několik druhů protitankových zbraní. Většinou jsou to protitankové granátomety či odpalovače protitankových střel, které mají různou účinnost i princip fungování. Nejčastěji ale bývají vybavené kumulativní hlavicí schopnou probít pancíř o síle stovek mm RHAe – využít lze třeba protitankové granáty, nejrozšířenější je asi RPG-7, ale ty již do moderního tanku většinou neproniknou, alespoň ne zepředu.

Su-24

Ukrajina sestřelila ruský bombardér Suchoj Su-24 v Černém moři

Občas ještě zafunguje i Molotovův koktejl, ale zastavit jím tank je spíše náhoda, a když to vyjde, tak spíše nějaký starší. Na nejsilnější obrněnce má pak Rusko třeba střely 9K113 Konkurs a 9K135 Kornet, jenomže ne vždy je mají k dispozici jednotky v zákopech, a jejich odpálení navíc není tak snadné – systémy jsou to hodně těžké a jejich odpálení probíhá ze stojanu nebo vozidla, na jejich přípravu ale není vždy čas, a navíc se těžko odpalují vojákům pod útokem.

Ukrajinský tank T-72 s kostkami reaktivního pancéřování iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
Ukrajinský tank T-72M1 s kostkami reaktivního pancéřování

Typický boj bezbranné pěchoty proti tanku ukazují již zmíněné záběry na videu pod článkem, na němž ukrajinský tank (podle tvaru kol a výfuku na levé straně se pravděpodobně jedná o T-72) útočí na pozice ruské pěchoty. Vojáci jsou schovaní minimálně ve 2 zákopech odstřelovaných tankem, doplňuje EssaNews, a ani v jednom případě se na odvetnou palbu nezmohou a pod přívalem střel umírají. Nejspíše totiž nemají žádnou protitankovou zbraň a jejich útočné pušky mohou max. zabít velitele tanku usazeného v otevřeném poklopu věže.

Taktika, proti níž je obrana těžká

Obrněnec z videa odstřeluje ruské zákopy zejména svou hlavní zbraní – konkrétně je vybaven dělem ráže 125 milimetrů, uvádí MilitaryToday. Jeho tříštivé střely mají na pěchotu i okopy devastující účinek, a navíc je pravděpodobně zapojen i koaxiální kulomet ráže 7,62 milimetrů, zatímco velitel ve věži používá těžký kulomet ráže 12,7 mm. Jde o taktiku, jak pěchotu udržet schovanou, pokud by nějakou protitankovou zbraň měla – pěšák totiž potřebuje alespoň několik sekund k jejímu zamíření, což pod palbou zkrátka nejde.

Ruský tank T-90

Video: 1 protitanková střela a nejpokročilejší ruský tank T-90M Proryv-3 shořel na kostru za pár vteřin. Neochránila ho ani speciální plachta

Zda obránci žádnou takovou zbraň neměli, útočníci s jistotou nevěděli – i proti s tankem zuřivě manévrovali, což není tedy znakem zmatkování, ale naopak taktika, jak vyhnout případné odvetné palbě. Směrem k zákopům byl pak obrněnec po většinu doby natočen čelní částí, kde je také nejodolnější. Neustálé natáčené věže zase svědčí o tom, že osádka přenášela palbu z místa na místo, aby pokryla celý prostor. MilIn pak uvádí, že se takto podařilo ruské pozice rozbít a obránce pobít i vyhnat, a při následném útok pěchoty jednoho zajmout.

Útok tanku T-72 na ruské zákopy

Jak nejlépe se může pěšák postavit tanku bez protitankové zbraně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články