Ukrajina sestřelila ruský bombardér Suchoj Su-24 v Černém moři

Ačkoliv se běžně ruské letectvo snaží k Ukrajině nepřibližovat, zapomnělo si držet odstup v Černém moři, kde může narazit na silnou protivzdušnou obranu.

Su-24 i Zdroj fotografie: Alexander Mishin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinské protivzdušné obraně se dle EurAsianTimes, který o tom informovali 6. prosince 2023, podařilo sestřelit ruský nadzvukový taktický bombardér Suchoj Su-24 Fencer. Není to přitom poprvé, co Ukrajina právě tento letoun zničila, i když jsme také informovali o případu, kdy to schytal do levého motoru, ale pilot mohl díky unikátní konstrukci pokračovat v letu. Tentokrát ho protiletadlovci zasáhli nad Černým mořem poblíž Hadího ostrova, a jestli z letounu vyvázla osádka, není jisté, Rusové po ní každopádně v místě sestřelení intenzivně pátrali.

Su-24 nebyl sám, cílem byla Oděsa

K ukrajinskému pobřeží se přibližoval nadzvukový bombardér Suchoj Su-24 v doprovodu bojového letounu Suchoj Su-30SM Flanker-C, uvádí BusinessInsider s odvoláním na velitele ukrajinského letectva Mykolu Oleshchuka. Oba stroje se zřejmě chystaly na bombardování pobřežních oblastí v okolí města Oděsa, čemuž obránci zabránili. Tvrzení Ukrajiny o zničení bombardéru však nelze nezávisle ověřit, ačkoliv mu nasvědčují i ruské záchranné akce.

Sestřelení má mít na svědomí ukrajinská protivzdušná raketová jednotka, ale Ukrajina nespecifikovala, jaký přesně systém použila. Mohla to být ale třeba střela z amerického systému MIM-104 Patriot, uvádí TheDrive. Tento systém mimochodem hlídá především Kyjev, případně jiná taktická místa, ale je možné, že Ukrajinci umístili některou z nově obdržených baterií u strategické Oděsy, z níž např. odplouvají transportní lodě.

Protitanková střela FGM-148 Javelin

Další americká pomoc přijde Ukrajině ještě do konce prosince 2023. Bílý dům našel způsob, jak obejít nesouhlas republikánů

Hadí ostrov, u něhož k sestřelení ruského Su-24 údajně došlo, je od pevniny vzdálený více než 40 kilometrů, a incident znovu dokazuje, že je protivzdušná obrana Ukrajiny schopna zasahovat nad Černým mořem i z takové dálky. Na ochraně západní části má obrovský zájem hlavně proto, že tudy vede tzv. obilný koridor. Ten ale Rusko od léta 2023 nerespektuje a útočí v jeho trase i na cizí nákladní lodě, jak ArmádníZpravodaj upozorňoval.

Jaká zbraň mohla sestřelit ruský Su-24?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články