Kdyby Švýcarsko změnilo zákon, mohlo by nepřímo dodávat zbraně i na Ukrajinu. Neutralita je pro něj částečně nevýhodná

Neutralita má pro Švýcarsko mnoho výhod, ale také přináší různá omezení, takže by nebylo divné, kdyby to země chtěla změnit. Krok by však musela promyslet.

Transportér MOWAG Piranha III i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Irska
                   

Když se řekne „neutrální země“, tedy taková, která není zapojena v aliancích a nemá vojenská spojenectví, je asi prvním příkladem Švýcarsko. Jeho neutralita trvá již více než 200 let a přinesla mu mnoho výhod. Být neutrální ale rovněž znamená řadu nevýhod, a je tedy otázkou, co by pro Švýcarsko bylo lepší. Zda si současný status zachovat nebo ho nějakým způsobem omezit, i když pak už by ho nejspíše mnohé státy za neutrální nepokládaly.

Neutralita ochránila zemi před válkami

Švýcarská neutralita trvá již od roku 1815, uvádí Wikipedia, a od té doby se země opravdu neúčastnila žádného konfliktu. Neutralita ji ochránila i od obou světových válek probíhajících v sousedství, i když v obou případech existovaly plány na to, jak švýcarskou neutralitu narušit. Nakonec ale válčící státy usoudily, že by to pro ně nebylo z mnoha důvodů výhodné, a Švýcary to naopak utvrdilo v názoru, jak je jejich neutralita důležitá a drží si ji dodnes.

Oerlikon Twin Gun používaný v systému Skynex iZdroj fotografie: Rheinmetall
Švýcarský protiletadlový Oerlikon Twin Gun

Mohou však existovat důvody, proč by Švýcarsko mohlo chtít zákon o neutralitě pozměnit, i když je s tímto statusem dle průzkumu spokojeno 91 % obyvatel, uvádí Time. Neutralita znamená, že Švýcarsko válčícím stranám ani nedodává zbraně, což je pro mohutný švýcarský zbrojní průmysl nevýhodné. Není proto vyloučeno, že se země nepokusí prosadit prodej zbraní přes třetí státy, třeba na Ukrajinu, která by je mohla odebírat ve velkém.

Švýcarsko vyrábí mnoho zbraní

Možná se to nezdá, ale Švýcarsko je na svou velikost zbrojní velmocí – v exportu zbraní zaujímá 14. místo na světě. Reuters ale uvádí, že jeho neutrální postoj znamená ekonomické ztráty pro zbrojařské firmy, v roce 2023 klesl jejich export o 27 %. Armádám má přitom Švýcarsko co nabídnout, je zde třeba známý výrobce ručních zbraní Sig Sauer, vyrábí se zde obrněné vozy MOWAG nebo protiletadlové zbraně Oerlikon, byť spadají pod německý Rheinmetall.

Leopard 2A4 je i ve výzbroji Švýcarska

Obchází Švýcarsko svou neutralitu? Desítky tanků Leopard 2 prodá Německu, to je ale může „vyměnit“ a poslat Ukrajině

Kdyby ovšem zákon povolil přeprodej zbraní ze Švýcarska třeba přes třetí státy, mohlo by to sice narušit dlouhodobou neutralitu, ale naopak zemi pomoci ekonomicky. Švýcarsko by však mohlo ztratit i pozici jakéhosi mediátora v různých konfliktech, přičemž v této úloze již mnohokrát uspělo; na druhou stranu by to neohrožovalo jeho bezpečnost, jelikož má moderní a dobře vycvičené ozbrojené síly, a hlavně je obklopeno malými neutrálními státy nebo státy NATO. Aliance tak vlastně bezpečnost neutrálního Švýcarska zajišťuje.

Kulomet MG 338 společnosti Sig Sauer

Mělo by se Švýcarsko vzdávat své neutrality, resp. se ji snažit nějak obejít?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články