Konečně odtajněné záběry: největší jaderný výbuch v dějinách má na svědomí sovětská Car bomba, atomový hřib přesáhl výšku 60 km

Během zběsilých závodů ve zbrojení vyvinuli v bývalém Sovětském svazu nejničivější zbraň na světě. Byla mnohem silnější, než všechny dosud známé alternativy.

Atomová zbraň Car z dob SSSR, výbuch i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Riziko jaderného armagedonu je podle Spojených států na nejvyšší úrovni za posledních šedesát let. V souvislosti s válkou na Ukrajině se totiž ruský prezident Vladimír Putin nechal slyšet, že Moskva k obraně svého území použije všechny prostředky, které má. A mezi nimi jsou i jaderné zbraně, které rád demonstroval už SSSR. Spojené státy podle něj vytvořily použitím těchto zbraní během druhé světové války precedent, na který reagoval nejničivější atomovkou v dějinách lidstva.

Sověti vyvinuli nejničivější pumu

Spíš tím Kreml chtěl západním zemím vzkázat, aby nepřeháněly svou angažovanost v ukrajinském konfliktu, než že by signalizoval, že atomový arzenál nasadí. Každopádně Rusko tyto zbraně má. Podle odhadů disponuje zhruba 4 500 funkčními jadernými hlavicemi. Většina je považována za strategické jaderné zbraně, tedy balistické střely nebo rakety, které lze zaměřovat na dlouhé vzdálenosti. Přesné informace sice nejsou známé, ale s vývojem jaderných zbraní má Rusko bohaté zkušenosti.

V padesátých letech Sovětský svaz v technologii navádění střel pokulhával. Během studené války, kdy se naplno rozjely závody ve zbrojení, se soustředil na vývoj největší a nejničivější jaderné bomby na světě. Nemusela trefit cíl, a přesto měla zničující následky. Třístupňovou termonukleární pumu vyvíjeli od roku 1954 v uzavřeném městě Arzamas. Původně pod krycím názvem Ivan, ale celosvětově i v samotném Sovětském svazu se nakonec vžilo pojmenování Car.

Rusové odtajnili záběry z výbuchu

Bomba měla úctyhodné parametry: vážila 27 tun, byla 8 metrů dlouhá a v průměru dosahovala dvou metrů. Šlo o nejsilnější zbraň hromadného ničení a poprvé byla naostro otestována před 61 lety v říjnu 1961. K odpálení došlo čtyři kilometry nad odlehlým souostrovím Nová země v Severním ledovém oceánu, kde byla sovětská jaderná střelnice. Oblast byla označována jako Objekt 700. Ruská státní jaderná agentura Rosatom před časem zveřejnila dosud přísně utajované záběry z největšího jaderného výbuchu, které lidstvo zažilo.

Na videu je vidět, jak 30. října 1961 speciálně upravený letoun Tupolev Tu-95V shazuje carskou bombu z výšky kolem 10,5 kilometru. Padákový systém prodlužuje dobu pádu, takže má posádka čas dostat se do bezpečné vzdálenosti. Bezprostředně po výbuchu se 4 kilometry nad povrchem země vytvořila ohnivá koule o průměru osmi kilometrů. Spodní část se nedotkla země a vrchní vystřelila do téměř 11 kilometrové výšky. Záře byla údajně vidět tisíce kilometrů daleko.

Typický hřib byl 64 kilometrů vysoký

Po chvíli se objevil typický hřibovitý mrak. V průměru měl 95 kilometrů a tyčil se do výšky 64 kilometrů. Výbuch carské třístupňové termonukleární pumy měl energii 50 milionů tun konvenčních výbušnin a údajně byl 3300krát ničivější než ty, které srovnaly se zemí japonská města Hirošima a Nagasaki během druhé světové války. Jeho síla předčila i největší výbuch 15 megatunové vodíkové bomby Castle Bravo, kterou Spojené státy odpálily na atolu Bikini v roce 1954.

Co říkáte síle, kterou carská bomba vyvinula?

Zdroj: Reuters
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti