Na Ukrajině mohou skrytě působit i zvláštní jednotky západních zemí, aby plnily „zvláštní úkoly“, 100% ale nebojují

„Na každém šprochu pravdy trochu“ – ruská obviňování mohou být v jistých směrech reálná, přítomnost speciálních jednotek ze zemí NATO na Ukrajině je téměř jistá.

Členové Navy SEALs i Zdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
                   

Rusko tvrdí, že jeho invaze na Ukrajinu je prakticky válkou proti NATO, a ke všemu mají být podle něj vojáci aliančních armád přímo zapojeni do bojů. To země Severoatlantické aliance popírají, neboť bojovníci ze zemí NATO jsou dobrovolníci a v žádném případě již nemohou být členy ozbrojených sil. Přesto se ale zdá, že na Ukrajině přece jenom někteří specialisté ze zemí NATO jsou – pokud to je pravda, s největší pravděpodobností nejsou v první linii a jejich mise jsou přísně tajné. Kdyby ale došlo k potvrzení, mohlo by to znamenat eskalaci konfliktu.

Na Ukrajině má být nejvíce Britů

Možnou přítomnost západních specialistů naznačují i uniklé dokumenty, za jejichž zveřejněním měl stát 21letý člen americké národní gardy. Problém je, že ačkoliv byly některé dokumenty zjevně pravé, jiné mohly být naopak falešné a zkreslené, takže není jisté, co z nich je a není pravda. V některých lze údajně dohledat i informace, že by mělo být na Ukrajině asi 50 členů zvláštních jednotek z Velké Británie, 17 lotyšských specialistů, 15 Francouzů nebo 14 Američanů.

Vetší přítomnost Britů nemusí být překvapením, protože zrovna Velká Británie je jedním z největších spojenců Ukrajiny a její specialisté s těmi ukrajinskými dlouhodobě spolupracují. V tomto případě se bude pravděpodobně jednat o členy SAS, což jsou jedny z nejlepších jednotek světa. V případě Francie může jít pravděpodobně o některou jednotku spadající pod CCFTS, Lotyši tam zase mohou mít svoji jednotku speciálních úkolů SUV a v případě USA je to těžké odhadovat, protože jich mají hned několik (třeba Navy SEALs, Delta Force a další).

Členové ukrajinských speciálních jednotek iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Členové ukrajinských speciálních jednotek

Jednou z nejpravděpodobnějších úloh těchto jednotek bude výcvik ukrajinských speciálních sil, zatímco třeba tankovou obsluhu trénují Britové „na své půdě“. SAS přitom cvičila ukrajinské specialisty již dávno před zahájením ruské invaze, a lze tedy předpokládat, že v tom pokračuje. Je nejspíše mnohem snazší vyslat několik instruktorů na Ukrajinu než jedny z nejlépe vycvičených specialistů ve větším počtu na výcvik do zahraničí, protože by nemuseli mít možnost se v případě potřeby zavčas vrátit. Jednotka Kraken přitom osvobozuje ta nejlépe střežená území.

Speciální jednotky v první linii nebojují

Co je velmi nepravděpodobné (a vlastně téměř vyloučené), je zapojení těchto vojáků do ostrých bojů, tedy například do obrany Bachmutu. Jednotlivci se teoreticky mohou v oblasti pohybovat, ale spíše jako pozorovatelé studující činnost ruské a ukrajinské armády. Západní státy by ale jejich zajetím nebo identifikací určitě nechtěly riskovat eskalaci konfliktu. Navíc k bojům, jaké probíhají třeba u zmíněného Bachmutu (čemuž je přezdíváno „mlýnek na maso“), nejsou tyto jednotky určeny – byť má každý život cenu, specialisté jsou pro armádu cennější.

Vedle pozorování situace je možné, že specialisté učí ukrajinské vojáky používat nějaké nové zbraně nebo techniku, případně mohou pomáhat plánovat některé speciální operace, a stejně tak mohou mít Ukrajinci skrze ně přístup k některým zpravodajským údajům. Vyloučeno pak také není, že mohou být určeni k obraně taktických míst, eventuálně k likvidaci zbraní, kdyby hrozilo jejich ukořistění ruskými speciálními jednotkami. Logicky se nabízí třeba systém MIM-104 Patriot umístěný na Ukrajině, o jehož součásti by Rusko jistě velmi stálo.

Co dělají specialisté ze zemí NATO na Ukrajině?

Zdroj: BBC
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články