Vyspělí roboti ukrajinského bojiště aneb Co používají obě strany: vysoce autonomní stroje umí samy ničit, hledat i zachraňovat

Na obou stranách ukrajinské války je řada dálkově řízených i autonomních strojů. Jejich využití je přitom někdy až překvapivé, v budoucnu mohou sehrávat zásadní role.

Robotické bojové vozidlo společnosti Ukroboronprom i Zdroj fotografie: Ukroboronprom
                   

Ačkoliv stále zůstávají nejdůležitější součástí bojiště vojáci, ukazuje se, že některé jejich úkoly zvládnou robotické stroje – samy a mnohdy lépe. Využít je lze k řadě lehčích i složitějších činností, a pokud by došlo k jejich zničení, není to taková ztráta jako kdyby zahynul člověk. Roboti přitom za poslední rok války na Ukrajině ukázaly, že je jejich budoucnost mnohem blíže a jejich využití daleko pestřejší, než mohl ještě nedávno kdokoliv předpokládat. Ve světě už teď vzniká mnoho zajímavých robotických systémů, z nichž je řada zapojena v současné válce na Ukrajině.

Letecké drony, sebevražedné i jiné

Tyto bezpilotní letouny jsou asi nejčastější a armádami nejdéle používané robotické stroje. Na ukrajinském bojišti se přitom proslavil hlavně turecký Bayraktar TB2 ve výzbroji Ukrajiny, stejně jako íránský sebevražedný Shahed-136 ve výzbroji Ruska. Zvláště na úplném začátku byly oba drony nesmírně účinné, pak proti nim ale oba protivníci vyvinuli obranu, kterou už nebývá snadné proniknout; mnohdy postačí k zastavení dronu i obyčejné pletivo. Ale vzhledem k ceně a schopnostem strojů jde stále o velmi účinné zbraně.

Estonské robotické „nosítko“ TheMIS

Ukrajina má se své výzbroji estonský systém TheMIS, což je víceúčelové pozemní vozidlo navržené jak k dopravě materiálu, evakuaci zraněných nebo k umístění zbraní, tak jako zbraňový systém s kulometem, granátometem nebo rychlopalným dělem ráže 30 milimetrů. Rusko má údajně veliký zájem vozidlo ukořistit, aby ho mohlo prozkoumat, protože jde podle všech dostupných informací o velmi schopnou platformu.

THeMIS iZdroj fotografie: Milrem Robotics / Creative Commons / CC BY-SA
Estonské víceúčelové pozemní vozidlo THeMIS

Ruský autonomní robot Marker

Federace vyvinula vlastní pásové robotické vozidlo Marker, které je víceúčelové a schopné fungovat až 3 dny. Vybavit ho lze celou řadou přístrojů, od průzkumných senzorů přes rušičky dronů nebo laserový značkovač, až po výzbroj k boji. Dostupná videa ho ukazují vybavený třeba kulometem a protitankovými raketami. Rusko tvrdí, že je vysoce autonomní a dokáže si sám zvolit cíl, který následně i zničí.

Odminovací „válec“ Prokhod-1

K likvidaci náloží, potažmo min, slouží roboti již dlouhou dobu, neboť tak pyrotechnici nemusí riskovat své životy. Rusko přitom nasadilo na Ukrajině dálkově ovládaný odminovávací komplex Prokhod-1 založený na podvozku tanku T-90. Jde o vozidlo, které před sebou tlačí zařízení s válečky, frézami a dalším vybavením, jímž je schopno odpalovat nakladené miny a vytvořit tím průchod pro útočící jednotky.

Miniaturní „zneškodňovači“ min

Ke zneškodňování min existují kromě velkých robotických zařízení také protiklady, a sice miniaturní roboti. Rusko vyvinulo hned dva druhy označované jako Sfera a Scarabey, které může použít třeba k odminování bunkrů a budov, do nichž se jinak větší technika nedostane. Scarabey má být jenom 15 centimetrů vysoký, takže je při své činnosti velmi nenápadný a vejde se téměř všude.

Robotů a dronů je na Ukrajině mnohem více

Výše zmíněné stroje jsou ukázkou pokročilého zbrojního průmyslu, ačkoliv na Ukrajině působí i řada dalších, méně sofistikovaných strojů. Jedná se například i improvizovaný hledač min, který lze vytvořit z jakéhokoliv zemědělského traktoru, nebo o námořní člunový dron, s nímž se ukrajinské námořnictvo předvedlo v Černém moři. Řada dalších strojů (ačkoliv spíše polo-autonomních) pak vzniká na základě improvizace a spojování různé techniky.

O jakých robotech ve válce na Ukrajině ještě víte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Starší domy se kvůli EU stanou neprodejnými, lidé se s tím musí smířit
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sladká cesta za štíhlou postavou: Lžíce skořice s medem zatočí s nadbytečnými kily už první týden
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva