Vyspělí roboti ukrajinského bojiště aneb Co používají obě strany: vysoce autonomní stroje umí samy ničit, hledat i zachraňovat

Na obou stranách ukrajinské války je řada dálkově řízených i autonomních strojů. Jejich využití je přitom někdy až překvapivé, v budoucnu mohou sehrávat zásadní role.

Robotické bojové vozidlo společnosti Ukroboronprom i Zdroj fotografie: Ukroboronprom
                   

Ačkoliv stále zůstávají nejdůležitější součástí bojiště vojáci, ukazuje se, že některé jejich úkoly zvládnou robotické stroje – samy a mnohdy lépe. Využít je lze k řadě lehčích i složitějších činností, a pokud by došlo k jejich zničení, není to taková ztráta jako kdyby zahynul člověk. Roboti přitom za poslední rok války na Ukrajině ukázaly, že je jejich budoucnost mnohem blíže a jejich využití daleko pestřejší, než mohl ještě nedávno kdokoliv předpokládat. Ve světě už teď vzniká mnoho zajímavých robotických systémů, z nichž je řada zapojena v současné válce na Ukrajině.

Letecké drony, sebevražedné i jiné

Tyto bezpilotní letouny jsou asi nejčastější a armádami nejdéle používané robotické stroje. Na ukrajinském bojišti se přitom proslavil hlavně turecký Bayraktar TB2 ve výzbroji Ukrajiny, stejně jako íránský sebevražedný Shahed-136 ve výzbroji Ruska. Zvláště na úplném začátku byly oba drony nesmírně účinné, pak proti nim ale oba protivníci vyvinuli obranu, kterou už nebývá snadné proniknout; mnohdy postačí k zastavení dronu i obyčejné pletivo. Ale vzhledem k ceně a schopnostem strojů jde stále o velmi účinné zbraně.

Estonské robotické „nosítko“ TheMIS

Ukrajina má se své výzbroji estonský systém TheMIS, což je víceúčelové pozemní vozidlo navržené jak k dopravě materiálu, evakuaci zraněných nebo k umístění zbraní, tak jako zbraňový systém s kulometem, granátometem nebo rychlopalným dělem ráže 30 milimetrů. Rusko má údajně veliký zájem vozidlo ukořistit, aby ho mohlo prozkoumat, protože jde podle všech dostupných informací o velmi schopnou platformu.

THeMIS iZdroj fotografie: Milrem Robotics / Creative Commons / CC BY-SA
Estonské víceúčelové pozemní vozidlo THeMIS

Ruský autonomní robot Marker

Federace vyvinula vlastní pásové robotické vozidlo Marker, které je víceúčelové a schopné fungovat až 3 dny. Vybavit ho lze celou řadou přístrojů, od průzkumných senzorů přes rušičky dronů nebo laserový značkovač, až po výzbroj k boji. Dostupná videa ho ukazují vybavený třeba kulometem a protitankovými raketami. Rusko tvrdí, že je vysoce autonomní a dokáže si sám zvolit cíl, který následně i zničí.

Odminovací „válec“ Prokhod-1

K likvidaci náloží, potažmo min, slouží roboti již dlouhou dobu, neboť tak pyrotechnici nemusí riskovat své životy. Rusko přitom nasadilo na Ukrajině dálkově ovládaný odminovávací komplex Prokhod-1 založený na podvozku tanku T-90. Jde o vozidlo, které před sebou tlačí zařízení s válečky, frézami a dalším vybavením, jímž je schopno odpalovat nakladené miny a vytvořit tím průchod pro útočící jednotky.

Miniaturní „zneškodňovači“ min

Ke zneškodňování min existují kromě velkých robotických zařízení také protiklady, a sice miniaturní roboti. Rusko vyvinulo hned dva druhy označované jako Sfera a Scarabey, které může použít třeba k odminování bunkrů a budov, do nichž se jinak větší technika nedostane. Scarabey má být jenom 15 centimetrů vysoký, takže je při své činnosti velmi nenápadný a vejde se téměř všude.

Robotů a dronů je na Ukrajině mnohem více

Výše zmíněné stroje jsou ukázkou pokročilého zbrojního průmyslu, ačkoliv na Ukrajině působí i řada dalších, méně sofistikovaných strojů. Jedná se například i improvizovaný hledač min, který lze vytvořit z jakéhokoliv zemědělského traktoru, nebo o námořní člunový dron, s nímž se ukrajinské námořnictvo předvedlo v Černém moři. Řada dalších strojů (ačkoliv spíše polo-autonomních) pak vzniká na základě improvizace a spojování různé techniky.

O jakých robotech ve válce na Ukrajině ještě víte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články