Video: útok přes otevřené pole může být zrádný, i když do něj ruská armáda vyrazí hned s několika obrněnci včetně variace tanků

Bezhlavý útok obrněných jednotek přes otevřenou krajinu může skončit katastrofou, pakliže o něm obránci ví a rozstřílí ho moderními protitankovými zbraněmi.

Zničený ruský tank u Vuhledaru i Zdroj fotografie: 72. samostatná mechanizovaná brigáda ukrajinské armády
                   

Během druhé světové války fungovala taktika blitzkriegu, při níž obrněné jednotky prorážely obranné linie nepřítele. Některé armády se ale drží podobné taktiky dodnes, a třeba ruská posílá do útoku skupiny obrněných vozidel i přesto, že mají obránci zcela jiné a efektivnější způsoby, jak je odrážet. Zastavit je může nejenom dělostřelectvo, ale především moderní protitankové zbraně v kombinaci s drony, a způsobit tak útočníkům obrovské ztráty.

Ochrana byla proti střelám k ničemu

Rozsáhlý ruský útok obrněné techniky na obrannou linii je vidět na videu pod tímto článkem. MilIn uvádí, že do něj velitelé poslali kombinaci několika tanků spolu s bojovými vozidly pěchoty, která nejspíše vezla i výsadek. Obrněnce byly vybaveny dodatečnou protidronovou ochranou a rušičkami, ale nebylo jim to nic platné, jelikož obránci proti nim použili protitankové zbraně. Na videu vybuchuje po zásazích jedno vozidlo za druhým.

Některé tanky byly dokonce osazeny protiminovými rollery KMT-6, jejichž úlohou je odstraňovat miny z cesty obrněným vozidlům a zajistit jim tak bezpečný průjezd. To se útočníkům nejspíše povedlo, ale ani tato taktika neslavila úspěch, a proti zastaveným vozidlům nakonec zaútočily drony – na videu je vidět, jak spouští různé typy granátů do otevřených poklopů, jimiž ze zničených vozidel nejspíše utekla přeživší osádka a členové vezeného výsadku.

Javelin se navede sám, Stugna-P nikoliv

Není přesně jasné, jaké zbraně obránci proti obrněncům použili, ale mohlo se jednat například o americkou protitankovou střelu FGM-148 Javelin. Ta má i s odpalovačem hmotnost 22,1 kg, uvádí MissileThreat, a obsluhuje ji jediný voják. V základní verzi zasáhne cíle do vzdálenosti 2,5 km, existuje však také verze s prodlouženým doletem. Střela si po zaměření cíl pamatuje a navede se na něj sama, a má schopnost útočit i na slabý střešní pancíř tanku. Zkušenosti přitom ukazují, že ji protidronové zábrany zastavit nedokáží a cíl stejně zničí.

Vozidlo TELAR systému Buk-M1

Video: když se na ruský 9K37 Buk právě nakládaný na kamion zaměří dron silný jako FGM-148 Javelin, může ho zničit 1 ranou

Jednat se však mohlo také o ukrajinskou protitankovou střelu Stugna-P, která existuje ve 2 velikostech, uvádí ArmyRecognition. Větší verze zvládne zasáhnout cíle do vzdálenosti až 5 km a je naváděna laserovým paprskem, kterým musí obsluha během jejího letu ozařovat cíl. Prorazit zvládne pancíř o síle 800 mm RHAe. Výhodou je, že ji lze obsluhovat ovladačem vzdáleným až 50 metrů od odpalovače, takže se může obsluha schovat.

Zkáza ruského obrněného útoku

Jaké zbraně podle vás nejlépe zastaví obrněný útok?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články