Video: Rusové podcenili nepřítele i přírodu a při jediném útoku přišli o skoro 50 vojáků a 8 vozů. Ukrajinci ale neztratili ani vojáka

Zásobovací kolona je velice cenným cílem, neboť díky jejímu zničení ani na některé boje nedojde. Někdy si o to přitom Rusové přímo říkají.

Ruské transportní vozidlo Ural 4320 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinská armáda se snaží již několik týdnů o aktivní operace na levém břehu Dněpru v Chersonské oblasti, kde je v nevýhodě, protože tam musí vše převážet přes široké říční koryto, zatímco Rusové zásobují své jednotky po souši. Jediným způsobem, jak handicap překonat nebo snížit, je zaměřit se na ruské dopravní tepny a zásobování protistraně co nejvíce zkomplikovat. A nutno říci, že se to ukrajinské armádě v mnoha ohledech daří. Ukazuje to třeba níže zobrazené video, které na X (dříve Twitter) zveřejnil profil NOELREPORTS.

Rusové podcenili nepřítele i přírodu

Ruské velení pravděpodobně větší akce za Dněprem nepředpokládalo, neboť je řeka přirozenou a velmi obtížně překonatelnou překážkou. Obraně kolem ní tak nevěnovala přílišnou pozornost, čehož nakonec využili Ukrajinci a vylodili v lokalitě tolik sil, že ruské okupanty v některých místech vytlačili. Těm proto nezbývá, než přisunout posily a zásoby – jenomže konvoje jsou cíli, na něž je relativně jednoduché, a hlavně nesmírně účinné, útočit. Video pod článkem ukazuje jeden z ukrajinských útoků na konvoj v obci Hladkivka v okrese Skadovsk.

Ruský vojenský Ural 4320 iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Ruský vojenský nákladní automobil Ural 4320

Ze záběrů a dostupných informací je vidět, že ruská armáda vyslala do oblasti konvoj složený z 11 nákladních automobilů, pravděpodobně šlo o Ural a Kamaz, které tvoří základ její logistiky – všechny byly viditelně naložené vojáky, municí i zásobami. A když jeho velitel neprozřetelně zastavil, neušlo to pozornosti ukrajinského průzkumného dronu. Výsledkem byl útok, na jehož konci byllo dle Defence-Blog zničeno 8 automobilů, zabito 25 vojáků a dalších 20 zraněno; Ukrajinci naopak při útoku z dálky nikoho neztratili.

Útok zasáhl první a poslední vozidlo

Zrušení konvoje v Hladkivce bylo takřka ukázkové – na zastavená vozidla zaútočili Ukrajinci tak, že nejprve zasáhli vůz stojící vpředu, a bezprostředně poté další až úplně vzadu, popsal Forbes. Tím vlastně konvoj uzavřeli a navíc na nich začala explodovat munice, což způsobené škody znásobilo, ačkoliv několika vozům se nakonec ujet podařilo. V panice se také pokoušeli ruští vojáci utíkat po svých, ale mnohým se to nepodařilo.

Bombový útok na automobily

Houževnatí ukrajinští partyzáni znemožňují Rusům ovládnout oblasti a pomalu je ničí, jednou jich dokonce zemřelo 400 najednou

Jelikož konvoj zastavil, mohla ukrajinská armáda použít zbraně přesně naváděné za pomoci GPS, kdy souřadnice dodal dron. Konkrétně se jednalo o rakety M30 z raketometu M142 HIMARS nebo M270 – poznat to lze z detailu záběru, na němž je vidět mnoho obláčků prachu na cestě v okolí výbuchu. Jde o dopad wolframových kuliček, jichž je v hlavici 182 tisíc, a v okolí výbuchu působí jako obří brokovnice. Raketa přitom dokáže zasáhnout i cíle vzdálenější než 80 km.

Proč velitel konvoje zastavil v dosahu ukrajinských raket?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články