Video: i když je ukrajinský voják raněný, může hodit granát zpět ruským útočníkům a zlikvidovat je, pakliže ho podcení

Pokud voják zachová chladnou hlavu, může se postavit přesile, i když je zraněný. Chce to ale také velikou dávku odvahy a štěstí.

Ruský voják padlý na Ukrajině i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
                   

Boje v zákopech jsou neobyčejně obtížné a záleží na tom, jak jsou vojáci vycvičení a zda během nějaké srážky nezazmatkují, jelikož se může doslova odkudkoliv vynořit nepřítel, přiletět projektil nebo granát, následkem čehož hrozí vážné zranění nebo smrt. Ale střety v zákopech mohou skončit i překvapivě, například vítězstvím jediného zraněného nad přesilou.

Voják byl zraněný po útoku dronem

Video ukazující střet zraněného ukrajinského vojáka s dvěma nepřáteli můžete vidět níže. Možná to není příliš poznat, ale bojovník byl vážně raněn předchozím útokem dronu na noze a na ruce – rány si sám obvázal, ale nenasadil si turnikety, načež se ukryl v zemljance. Do její blízkosti se pak dostali dva útočníci, kteří hodili na zraněného granát, uvádí MilIn.

Ukrajinský tank T-64BM

Video: ukrajinský tank dokáže vyhnat ruské okupanty ze zákopů během pár minut beze ztrát, výstřely může doslova zpopelnit vše v cestě

Granát se mu ale i přes své zraněné podařilo hodit zpět a zdá se, že nečekaná akce ruské útočníky překvapila a otřásla jimi. Nejspíše pod náporem adrenalinu se nakonec raněný bojovník nezastavil a vynořil se s puškou v levé ruce, pravou zraněnou si ji především přidržoval. Dávkou se mu oba z útočníků podařilo zlikvidovat a navzdory svým zraněním se dostat do bezpečí. Celou akci zaznamenal dron létající nad zákopem.

Turniket zachrání život, ale nebyl třeba

Za veliké štěstí hrdina boje považuje, že si rány jenom ovázal a nepoužil turniket. Domnívá se, že pak by asi nebyl pohyblivý. JMVH uvádí, že turniket je vojenský termín pro zaškrcovadlo a je určen k zástavě krvácení, většinou tepenného. Při správném použití dokáže významně zvýšit šance vojáků na přežití, a proto jsou cvičeni k tomu, aby je uměli v případě nutnosti sami nasadit. V okamžiku na videu ale nejspíše nebyl turniket nutný.

Ukrajinský FPV dron

Video: i když je voják těžce raněn 5 zásahy, může mu průzkumný dron zajistit evakuaci z bojové linie pomocí M2 Bradley

Voják měl zejména štěstí, že se mu podařilo hodit zpět ruční granát – nejspíše se jednalo o RGO nebo RGN vyvinutý ještě v Sovětském svazu. Wikipedia uvádí, že oba typy mohou explodovat buď při nárazu, nebo zhruba 3,8 sekundy po odjištění. Na hození zpět má tedy voják velmi málo času, poloměr zabití je přitom 6, respektive 4 metry.

ВОДІЙ У ПІХОТІ_ НА ОЧАХ СИРСЬКОГО ЗНИЩИВ ДВОХ ШТУРМОВИКІВ.

ВОДІЙ У ПІХОТІ_ НА ОЧАХ СИРСЬКОГО ЗНИЩИВ ДВОХ ШТУРМОВИКІВ.

Zveřejnil(a) Nayla Lomas Fonseca dne Úterý 25. června 2024

Zraněný voják zlikvidoval dva útočníky, hození granátu zpět je vidět v čase od 07:50

Co bylo na akci zraněného vojáka nejdůležitější?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články