Co dělat, když vás někdo sváže? Voják speciálních jednotek prozradil, jak se snadno a rychle osvobodit

Nikdy nevíte, kdy se vám právě tyhle rady budou hodit. Doufejte ale, že je nikdy nebudete skutečně potřebovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Svázaný člověk je svým věznitelům vydaný na milost. Pokud je to proto jen trochu možné, měl by udělat všechno pro to, aby se co nejrychleji osvobodil a při nejbližší příležitosti uprchl do bezpečí nebo si přivolal pomoc. Jak to ale provést? Zaručený recept na únik samozřejmě neexistuje, to však neznamená, že dodržování jistých pravidel nemůže šance dotyčného na úspěch alespoň trochu zvýšit.

Jak se pokusit uvolnit pouta na rukou a zápěstích

Uvolnění svázaných rukou není jednoduché a začíná již ve chvíli, kdy člověka jeho věznitelé svazují. V tu chvíli je třeba získat každou, byť minimální možnou výhodu. Ta má podobu milimetrů místa navíc v prostoru zápěstí. Svazovaný je může získat tak, že ve chvíli svazování tlačí proti provazům, snaží se držet ruce co nejvíce od sebe, případně je nastaví tak, aby byly zápěstí proti sobě svými stranami a tím vzniklo co nejvíce místa.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V případě, že těch několik málo milimetrů člověk skutečně získá, může se potom snažit pohybem zápěstí snažit o další uvolnění provazů. Ideální je, pokud má možnost využít ze stěny trčící hřebík apod., se kterým je uvolnění provazů snadnější. S jeho pomocí může pouta uvolnit definitivně. Pouta lze v některých případech uvolnit také zuby.

Jak zkusit uvolnit nohy, pokud má člověk pouta na nohou a kotnících

To samé, co pro ruce, platí i pro nohy a kotníky. I v tomto případě je třeba, aby člověk na provazy při svazování vytvářel protitlak. Poté může být opět možné pohybem a dalším tlakem provazy dostatečně uvolnit a končetiny ze smyčky dostat. I věznitel může udělat chybu a člověka sváže tak, že může tělo složit do takové polohy, že rukama – byť svázanýma – dosáhne na pouta na nohou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Provazy přes trup a pokusy o jejich uvolnění

Obecná logika je při uvolňování trupu převázaného provazy opět stejná. Při svazování tak pomůže, pokud se člověk zhluboka nadechnout, zvětšit tak zdánlivě objem i obvod hrudního koše. Ramena musí člověk také nastavit tak, aby zabrala co nejvíce místa. Při osvobozování potom člověk musí zkusit pracovat s těmi několika málo milimetry. Pokoušet se dostat z provazů je však vždy podnik se značně nejistým koncem.

Zdroj: WorstScenario

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články