Připravenost NATO bránit svou východní hranici prezentuje i „moře“ americké techniky v Polsku, takovou sílu by Rusko zřejmě neustálo

Od ruské okupace Krymu pořádá NATO ve východní Evropě akce a cvičení v rámci operace Atlantic Resolve. Cílem je zejména odradit Rusko od nekalých úmyslů.

Operace Atlantic Resolvse, americká technika i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Kdyby se náhodný svědek dostal na konci února 2023 do polského přístavu Gdyně, narazil by tam doslova na moře americké obrněné techniky. Na svědomí ho měla americká 3. obrněná brigáda 1. jízdní divize, techniku přivezla speciální velkoobjemová loď USNS Mendonca. Tanky M1A2 Abrams, obrněná vozidla Cougar nebo bojová vozidla Bradley přijela hlavně na cvičení v rámci operace Atlantic Resolve. Následně se ale většina vrátí do Spojených států. Akce má prezentovat připravenost NATO bránit svoji východní hranici proti možným ruským úmyslům.

Speciální plavidlo přepraví stovky kusů techniky

Loď USNS Mendonca, která techniku do Polska přepravila, je speciální neozbrojené plavidlo třídy Bob Hope určené primárně pro přepravu vozidel. Je 290 metrů dlouhá a uzpůsobená tak, aby na ni mohla technika najíždět podobně jako na trajekt. Skýtá přitom prostor pro přepravu nákladu na ploše až 28 tisíc metrů čtverečních, což umožňuje naložit i stovky vozidel. K obsluze pak slouží smíšená osádka civilních a vojenských námořníků; loď dokáže plout rychlostí až 24 uzlů.

USNS Mendonca iZdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
Americká loď USNS Mendonca

Americké tanky M1A2 Abrams na její palubě jsou považovány za jedny z nejlepších na světě, své kvality prokázaly hlavně za války v Perském zálivu, ale tehdy se jednalo o starší verze – současné jsou modernizované s lepší ochranou, řízením palby, nebo i se systémy na sdílení informací. Disponují dělem ráže 120 milimetrů s hladkým vývrtem a délkou hlavně 44 ráží, ve výbavě jim ale nechybí ani kulomety. M1A2 Abrams se dokáže pohybovat rychlostí až 67 kilometrů v hodině, a USA jich mimochodem mají 3 000 nevyužitých ve skladech.

Vozidla Bradley jako zabijáci tanků

I bojová vozidla pěchoty Bradley se měla osvědčit v Iráku, kde zničila dokonce více tanků než výše zmíněné Abramsy. K obsluze jednoho slouží 3členná osádka a má prostor pro výsadek, počet členů se ale liší podle varianty. Jako primární zbraň používá rychlopalné dělo ráže 25 milimetrů, k ničení tanků pak slouží dvojice odpalovačů řízených protitankových střel BGM-71 TOW s dosahem až 3 750 metrů a průbojností pancíře 900 milimetrů RHAe. Bradley se dokáže pohybovat rychlostí až 56 kilometrů v hodině.

Cougar je pak obrněné vozidlo typu MRAP odolné proti minám a existuje ve variantách na podvozku 4×4 i 6×6. Americká armáda ho používala ve velkém v Iráku nebo Afghánistánu právě z důvodu častého nebezpečí různých improvizovaných náloží. Vozidlo má dvoučlennou osádku a prostor pro 4 plně vyzbrojené vojáky, s nimiž se dokáže pohybovat rychlostí až 65 km/h. Na střeše bývá vybaveno dálkově řízenou stanicí s kulometem nebo granátometem.

O jak ohromné množství techniky se jedná si běžný člověk nejspíše nedokáže tak snadno představit. S ohledem na „příspěvky“ ostatních členských států se pak jedná už jenom v rámci cvičení Atlantic Resolve o sílu, s níž by Rusko mohlo soupeřit jen těžko (a to kvůli němu je akce od roku 2014 pořádána). Už teď utrpělo ve válce na Ukrajině značné ztráty a podle všeho naráží zejména technologickou vyspělostí. Kupříkladu tanky T-14 Armata dosud pořádně nejezdí, o schopnostech letounů Su-57 jsou zase značné pochybnosti, a navíc jich je pouze pár desítek.

Americká technika v Polsku

Jak se díváte na snahu NATO dělat ve východní Evropě cvičení?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články