Ruská ostrá střelba sotva 8 km od norských hranic NATO může žádat pozornost, ale obvykle jde pouze o provokaci

Cvičení ozbrojených sil jsou bezesporu nutná a provádí je všichni. Ale pokud k nim dochází doslova přede dveřmi soupeře, je to na pováženou.

Ruský křižník Maršál Ustinov i Zdroj fotografie: LPHOT SEELEY / Creative Commons / OGL
                   

Každá složka ozbrojených sil (včetně námořnictva) ve všech státech světa musí pořádat pravidelná cvičení. Pokud by se tak nedělo, mohlo by dojít ke ztrátě nebo zhoršení dovedností jednotlivých vojáků, takže by v případě nutnosti nedokázali ochránit svou vlast. Vojenská cvičení je ale možné využít také k vytváření nátlaku na své rivaly.

Ostrá střelba poblíž v norských hranic

Klasickým případem možného nátlaku nebo provokace soupeře může být cvičení ruského námořnictva Kumža 2024. ArmyRecognition uvádí, že během něj ruská plavidla prováděla i ostrou střelbu, což by nebylo nic divného, dělají to ostatně námořnictvo všech zemí, ale problémem je místo střelby. Rusko tak totiž činilo jenom 8 km od hranic Norska, což znamená jednoho z členů Severoatlantické aliance, s nímž má Rusko v poslední době napjaté vztahy.

Co může být hlavním důvodem takového ruského cvičení, není jasné. TheBarentsObserver informoval, že může být jeho obsahem 5 scénářů. Ty zahrnují třeba akci proti rychle plujícím nepřátelským motorovým člunům, vyhledávání a útoky na nepřátelské ponorky, a také cvičení protivzdušné obrany. V minulosti bylo cvičení Kumža prováděnoi ve spolupráci s Norskem, to však v dnešní situaci spíše situaci bedlivě monitoruje a je připraveno adekvátní reagovat.

NATO cvičí na více místech, ale dále

Cvičení svých námořních sil samozřejmě provádí i státy NATO, a to jak samostatně, tak ve spolupráci s ostatními. Tyto velké akce jsou ale podle všeho dostatečně vzdálené od ruského pobřeží, aby nevyprovokovaly nějakou nežádoucí reakci. Posledními velkými akcemi námořních sil NATO byla cvičení Dynamic Mongoose 24 v severním Atlantiku a Neptun Strike 24-1 ve Středozemním a Jaderském moři, a rovněž v části Baltského, uvedl NewsUsni.

Ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov

Názor: „do svidaniya“, Admiral Kuzněcov; mohutná ruská letadlová loď může jít pro svůj stav ke dnu, země ji přesto nikdy nevyřadí

Ruské námořnictvo se svou silou ale v žádném případě nemůže rovnat spojeným silám Severoatlantické aliance. Jenom samotné americké námořnictvo má ve své výzbroji 11 velkých letadlových lodí s jaderným pohonem, kdežto Rusko disponuje jenom jedinou zastaralou letadlovou lodí s konvenčním pohonem, která již na několik let prochází opravami. Nebezpečnější je pak ruská ponorková flotila, ale i ve střetu ponorek by aliance měla převahu.

Flotila 15 plavidel NATO

Jak vnímáte ruská cvičení v takové blízkosti hranic NATO?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články