Legenda pokračuje: samopal CZ Scorpion EVO 3 navázal na tradici slavného předka z 60. let. Původ má slovenský, ale „zrodil“ se v ČR

Jedná se o velmi oblíbenou zbraň ochranek a policistů po celém světě, a k dispozici je dokonce i její verze pro civilisty. V ČR zkrátka zbraně umíme.

Cz Scorpion EVO 3 i Zdroj fotografie: Uživatel Nowork114 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když se řekne Československo a samopal, vybaví se mnohým příznivcům zbraní legendární vz.61 Škorpion (Samopal vzor 61). Byla to jednoduchá a kompaktní zbraň, která se takřka vešla do kapsy, ale zajišťovala velikou palebnou sílu. Na její tradici později, resp. v novém tisíciletí, navázal CZ Scorpion EVO 3. Ten je pochopitelně po technické stránce někde jinde než starý „Škorpion“, ačkoliv jeho koncepce zůstává stejná – malá a smrtící.  

Zrozen na Slovensku, dotažen v ČR

Zbraň vznikala od roku 2002 ve slovenské firmě ZVS Holding pod vedením Jána Lučanského, ale plány k samopalu pojmenovaném „Laugo“ nakonec odkoupila Česká zbrojovka v Uherském Brodě, uvádí Wikipedia. Pod její taktovkou prošel značným vývojem, který se od původního slovenského návrhu dost liší, a byl představena za značné pozornosti odborníků a médií roku 2009 na výstavě IDET v Brně. Firma také zahájila rozsáhlou reklamní kampaň.

Ruský samopal PP-91 Kedr

Vzácný samopal PP-91 Kedr zvláštních ruských jednotek byl neznámo proč na Ukrajině, připomínat může ČS vzor 61 Škorpion

Samopal CZ Scorpion EVO 3 má ráži 9×19 mm Parabellum a měří 410 mm, s rozloženou pažbou potom 600 mm. Z toho má hlaveň délku 196 mm a hmotnost bez zásobníku vychází na 2,1 kg. Vytvořeny však byly dvě verze: A1 dokáže střílet dávkou, omezenou dávkou (tři rány) nebo jednotlivě, zatímco S1 je karabina střílející pouze jednotlivými ranami. Kadence při palbě dávkou je až 1 500 ran v minutě a dostřel 250 metrů. Ke zbrani jsou přitom k dispozici zásobníky z průhledného tvrzeného plastu na 20 nebo 30 nábojů, uvádí CZUB.

Oblíbený u speciálních jednotek

CZ Scorpion EVO 3 je uzpůsoben pro boj ve stísněných prostorech a pro snadné a skryté nošení. Velká pozornost byla věnována odolnosti a odlehčení, takže je mechanismus i všechny namáhané části z vysoce kvalitního kovu, zatímco zbytek z odolných polymerů. Aby vyhovoval pro co největší spektrum úkolů, lze CZ Scorpion EVO 3 různě upravovat, tedy zejména měnit stranu natahovací páky a pojistky nebo upravit opěrku pažby, uvádí MilitaryFactory.

CZ Scorpion EVO 3, zleva iZdroj fotografie: Uživatel Costas-1963 / Creative Commons / CC BY-SA
CZ Scorpion EVO 3

Samopal lze také vybavit celou řadou doplňků, které je možné uchytit na lištu, a vedle železných mířidel může dostat také moderní optiku. Díky kompaktnosti a možnosti skrytého nošení se stal CZ Scorpion EVO 3 populární především mezi policejními a bezpečnostními složkami po celém světě.  Ve výzbroji ho tak má třeba policejní sbor ČR, Egypta, Vietnamu, Panamy nebo Bolívie. Samonabíjecí S1 je k dispozici i pro civilní trh, na němž slaví značné úspěchy.   

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články