Horizon’s Lord (Volodar Obriyu): ukrajinská antimateriálová puška, která si připsala světový rekord, je pořádná bestie

NÁZOR: Ačkoliv je puška vedena jako antimateriálová, slouží velice dobře i k odstřelování živých cílů. Horizon’s Lord je přitom veskrze unikátní konstrukcí i náboji.

Puška Horizon's Lord i Zdroj fotografie: Ukrspecexport
                   

Tabulky odstřelovačských zásahů na co nejdelší vzdálenost mají od listopadu 2023 nový rekord, ukrajinský odstřelovač (údajně jde o 58letého Vjačeslava Kovalského z jednotky Alfa spadající pod ukrajinskou tajnou službu) zasáhl svůj cíl, ruského vojáka, na vzdálenost 3 800 metrů. Za neuvěřitelný zásah vděčí svému střeleckému umění i použité zbrani. Jedná se o ukrajinskou antimateriálovou pušku Horizon’s Lord (též Volodar Obriyu), která zaujímá postavení vedle známější Snipex Alligator, s níž si Ukrajinci rovněž připsali nejeden rekord.

Je poměrně nová, a hned se osvědčila

Antimateriálové pušky vychází z pušek protitankových, jejichž používání začalo již za 1. světové války. V moderní konstrukci s optikou se ale objevily až na konci studené války, a ukázalo se, že jsou nesmírně užitečné. Mají velkou ráži a výkonné střelivo, což znamená, že jsou schopné prorážet i slabší typy pancíře, ale používány jsou i proti živým cílům. Jejich projektily navíc doletí daleko, první 4 místa v tabulce odstřelovačských rekordů tak patří střelcům s antimateriálovou puškou. I proto se Ukrajinci pustili do vlastní konstrukce takto výkonné zbraně.

Pušku Horizon’s Lord představil výrobce MAYAK v roce 2021, takže byla dokončena jenom chvíli před válkou na Ukrajině. TheFireArmBlog uvádí, že jde o jednorannou zbraň s novým typem náboje 12,7x114HL. To nasvědčuje, že chtěl její výrobce vytvořit pušku s účinnějším dosahem, než jaký mají obdobné zbraně s nejčastěji používaným střelivem, tedy .50 BMG. Stejně tak ale bylo cílem vejít se do hmotnosti 15 kilogramů, a složená Horizon’s Lord nesměla mít více než 1,6 metru, aby ji bylo možné snadno přepravovat.

Horizon’s Lord si už připsala rekord

Ukrajinští vojáci nakonec získali pušku Horizon’s Lord dlouhou 1820 milimetrů, ve složeném stavu pak 1520 milimetrů, uvádí portál Sites. Prázdná má přitom hmotnost 15,5 kilogramů. Snímky ukazují, že je osazena nějakým druhem výkonné optiky a lze ji měnit, protože je umístěna na liště. I nový světový odstřelovačský rekord, o němž jsme na ArmádnímZpravodaji psali, naznačuje, že se musí jednat o nějaký sofistikovaný typ.

Snipex Alligator, ukrajinská antimateriálová puška

Ukrajinský „lovec“ zneškodňuje ruské protivníky monstrem Snipex Alligator: puška domácí výroby patří k nejsilnějším na světě

Zajímavé je i samotné střelivo 12,7x114HL. Jde totiž o upravený náboj 14,5×114 mm, kdy byl do pouzdra umístěn projektil menší ráže, konkrétně 12,7 milimetrů. Tento náboj má menší zpětný ráz než projektil 14,5 milimetrů, což je komfortnější pro střelce. Navíc se i delší dobu pohybuje nadzvukovou rychlostí, to zhruba do vzdálenosti 2 700 metrů. Díky tomu je jeho dráha plošší, což znamená lepší přesnost a vyšší účinnost na delší vzdálenosti.

Střelba z pušky Horizon’s Lord

Co si myslíte o ukrajinské pušce Horizon's Lord?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články