Improvizovaný krajinský protitankový raketový systém Amulet si podá i nejlepší ruské tanky, s přehledem prorazí i 1 200 mm RHAe

NÁZOR: I když jsou přenosné protitankové zbraně velmi účinné, bývá někdy překážkou jejich hmotnost. Řešením však může být jejich instalace na automobily.

Systém Amulet umístitelný na různé vozidla i Zdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z nejznámější zbraní ukrajinské výroby, kterou také napadená země používá ve válce na Ukrajině, ale mají ji i některé armády ve světě, je přenosný protitankový systém s řízenými střelami Stugna-P. Ačkoliv jde o komplet přenosný, jeho nevýhodou je hmotnost, která dosahuje u větší varianty i se střelou 104 kg, což není na přepravu nic jednoduchého a vyžaduje to několik vojáků. Problém ale řeší třeba mobilní úprava označená jako Amulet.

Stugna-P na autech má řadu výhod

Protitankový systém Amulet je vlastně upravená Stugna-P tak, aby ji bylo možné připevnit na nějakou mobilní platformu. Od původní zbraně ji odlišuje zejména tím, že nemá stojan, ale hlavu otočnou o 360 stupňů, tedy do všech stran, díky čemuž může z pozice vozidla pálit na jakoukoli stranu. Druhou odlišností je pak to, že je Amulet tvořen dvojicí střel, zatímco klasická Stugna-P má jenom jednu. Umístěny jsou v obou případech v jednorázovém pouzdru, v němž jsou do systému instalovány, a po odpalu je potřeba ho odhodit.

Možná metla na íránské drony vypouštěné Ruskem má jméno Avenger. Jde o 8 raket Stinger na voze Humvee

Systém může přitom odpalovat dva druhy střel, a to RK-2S ráže 130 milimetrů, a RK-2M-K ráže 152 milimetrů. Podle MilitaryToday obě střely prokázaly, že jsou schopné si poradit s ruskými tanky, a to včetně nejmodernějších T-90M Proryv-3. Hlavice mají tandemové, což zvyšuje jejich účinnost proti reaktivnímu pancéřování – menší z nich má dosah 5 kilometrů a prorazí pancíř o síle 1 000 milimetrů RHAe, větší pak doletí do vzdálenosti 5,5 kilometrů a její hlavice prorazí pancíř o síle 1 200 milimetrů RHAe, což neustojí snad žádný existující tank.

Humvee je pro Amulet dobrá platforma

Podle portálu MilIn je Amulet ve výzbroji 1. samostatné speciální brigády. Konstruktéři ho umístili na střechu obrněného terénního vozidla HMMWV známého jak Humvee, na které se mimochodem již dříve podařilo instalovat i letecké střely Hydra-70, jak jsme na ArmádnímZpravodaji psali. Ačkoliv se přitom jedná o improvizaci, je důmyslná, ne „splácaná“ na koleni. Humvee je vozidlo používané americkou armádou a řadou jejích spojenců, ukrajinská armáda pak dostala mnoho těchto vozidel jako součást vojenské pomoci.

Důvodem však není pouze ruská invaze, ale i jejich vyřazování americkou armádou, kde je v nějaké míře nahrazuje JLTV Oshkosh, o čemž jsme rovněž informovali. Automobil má rychlost až 113 km/h a velmi dobrou průchodnost terénem, podle verze pak bývá různým způsobem pancéřovaný, ovšem jeho velkou nevýhodu je zejména na dnešní poměry nízká odolnost proti minám nebo nástražným systémům, zatímco zmíněné JLTV Oshkosh zvládne i silné výbuchy díky tlusté podlaze ve tvaru V, což odkloní výbuch do stran a ochrání tak cestující.

Stugna-P, ukrajinská protitanková zbraň

Video: raketa Stugna-P ničí s přesností i za hranicí svého 5,5km maxima, 100% ukrajinská zbraň si poradí s tankem, natož s náklaďákem

Ale zpět k Amuletu, který osádka ovládá zevnitř vozidla, kde má k dispozici obrazovku s možností zaměření cíle, a nevystavuje se tak nebezpečí. Optický systém je schopen vidět cíl na vzdálenost až 13,5 km a rozpoznat ho na 5,5 km, kdežto termokamera to v noci zvládne na 11 respektive, 4,7 km. Střely jsou laserově naváděné, takže musí operátor držet zaměření na cíli celou dobu jejich letu, takže je s vozidlem proto možné odjet až po zásahu cíle. Vystřelené rakety je možné znovu nabít, ale osádka to musí udělat ručně z venku.

Jak účinnou zbraní může být Amulet na Humvee?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články