Dělostřelecká munice Rusku údajně nedojde, vyrábí ji až o 40 % rychleji než Západ. Stejně jako letadla, tanky a další zbraně

I když se ruský průmysl potýká s dopady sankcí, může nadále vyrábět různé druhy zbraní. V některých má mít přitom proti Západu obrovský náskok.

Výroba dělostřelecké munice v Rusku pokračuje i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny
                   

Rusko nejspíše bude moci pokračovat v masivním využívání dělostřelectva ve válce na Ukrajině, i když možná ne v takové míře jako v minulosti. Nejmenovaný zdroj agentuře RIA Novosti údajně řekl, že ruské zbrojovky jsou schopny granáty pro děla ve všech rážích produkovat v mnohem větší míře než třeba USA, které dodává například projektily ráže 155 milimetrů. Ruští dělostřelci by tak měli mít k dispozici bez přestání alespoň nějakou munici.

Produkci zbrojovek západní sankce nezastavily

Zprávu ruské agentury, která je proslulá svou „prorežimní propagandou“ je nutné brát s rezervou, natož vzhledem k odvolání na nejmenovaný zdroj. nesporným faktem nicméně zůstává, že ruské zbrojovky dělostřeleckou munici vyrábí a západní sankce jim v tom nejenom nezabránily, ale ani je neomezily. V segmentu dělostřeleckých granátů, kromě přesně naváděných, totiž nejsou technologie, s nimiž by si Rusko nedokázalo poradit samo. Země ale musí dovážet třeba drony, případně rakety do salvových raketometů, a to z Íránu nebo Severní Koreje.

2A65 Msta-B iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY-SA
Ukrajinská houfnice sovětského původu 2A65 Msta-B používá munici shodnou s ruskou

Kolik munice ale mohou ruské zbrojovky vyrobit zůstává velkou neznámou; stejně jako její zásoby, ačkoliv jako reálné se jeví zprávy, že Rusku dochází přesně naváděné rakety a má jich sotva na vlastní obranu. Na jaře a začátkem léta 2022 bylo ruské dělostřelectvo dle ukrajinských zpráv schopno vypálit i 60 tisíc ran denně. Intenzita palby ale podle všeho během podzimu poklesla a Ukrajinci mluví maximálně o 20 tisících výstřelech denně.

Nelze ale jednoznačně říci, že je to kvůli ubývajícím zásobám munice a nutnosti šetřit. Může se tak projevovat třeba opotřebení techniky nebo nutnost munici rozptylovat kvůli útokům na veliká skladiště. Ruská federace navíc přesně ví, jak vést opotřebovávací válku a často vystřeluje i „slepé“ střely bez náloží, jenom aby je musela protistrana preventivně sestřelit.

Produkce zbraní a munice dokonce roste

Ruské zbrojovky navíc dostaly za úkol navýšit produkci, a tak například koncern Kalašnikov nyní vyrábí o 40 procent více než před invazí na Ukrajinu. Federace je přitom i navzdory sankcím schopna omezeně vyrábět i řízené střely. Podle ukrajinské rozvědky vyrobí kolem 20 raket Kalibr měsíčně, což jsou řízené střely odpalované z lodí a ponorek. Ještě o 10 kusů větší má být produkce střel Ch-101 určených pro strategické bombardéry.

Vzepětí ruských zbrojovek je vidět i na produkci dalších zbraní. Federativní letectvo například dostalo nové letouny páté generace Suchoj Su-57 Felon, ale pokračuje i výroba stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 Fullback a bojových letounů Suchoj Su-35 Flanker-E. V produkci jsou rovněž nové tanky nebo renovace a modernizace všech typů T-72, T-80 a T-90. Ruský průmysl má mít ale kvůli mobilizaci a útěku mnoha mužů problém se zaměstnanci. Do některých jednodušších výrob museli nastoupit i vězni.

Kolik munice do děl je podle vás Rusko schopno vyrobit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Přírodní prostředky, které odstraní hlen při infekci: Kurkuma, zázvor nebo také horká pára
adbz.cz
adbz.cz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“