Dělostřelecká munice Rusku údajně nedojde, vyrábí ji až o 40 % rychleji než Západ. Stejně jako letadla, tanky a další zbraně

I když se ruský průmysl potýká s dopady sankcí, může nadále vyrábět různé druhy zbraní. V některých má mít přitom proti Západu obrovský náskok.

Výroba dělostřelecké munice v Rusku pokračuje i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny
                   

Rusko nejspíše bude moci pokračovat v masivním využívání dělostřelectva ve válce na Ukrajině, i když možná ne v takové míře jako v minulosti. Nejmenovaný zdroj agentuře RIA Novosti údajně řekl, že ruské zbrojovky jsou schopny granáty pro děla ve všech rážích produkovat v mnohem větší míře než třeba USA, které dodává například projektily ráže 155 milimetrů. Ruští dělostřelci by tak měli mít k dispozici bez přestání alespoň nějakou munici.

Produkci zbrojovek západní sankce nezastavily

Zprávu ruské agentury, která je proslulá svou „prorežimní propagandou“ je nutné brát s rezervou, natož vzhledem k odvolání na nejmenovaný zdroj. nesporným faktem nicméně zůstává, že ruské zbrojovky dělostřeleckou munici vyrábí a západní sankce jim v tom nejenom nezabránily, ale ani je neomezily. V segmentu dělostřeleckých granátů, kromě přesně naváděných, totiž nejsou technologie, s nimiž by si Rusko nedokázalo poradit samo. Země ale musí dovážet třeba drony, případně rakety do salvových raketometů, a to z Íránu nebo Severní Koreje.

2A65 Msta-B iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY-SA
Ukrajinská houfnice sovětského původu 2A65 Msta-B používá munici shodnou s ruskou

Kolik munice ale mohou ruské zbrojovky vyrobit zůstává velkou neznámou; stejně jako její zásoby, ačkoliv jako reálné se jeví zprávy, že Rusku dochází přesně naváděné rakety a má jich sotva na vlastní obranu. Na jaře a začátkem léta 2022 bylo ruské dělostřelectvo dle ukrajinských zpráv schopno vypálit i 60 tisíc ran denně. Intenzita palby ale podle všeho během podzimu poklesla a Ukrajinci mluví maximálně o 20 tisících výstřelech denně.

Nelze ale jednoznačně říci, že je to kvůli ubývajícím zásobám munice a nutnosti šetřit. Může se tak projevovat třeba opotřebení techniky nebo nutnost munici rozptylovat kvůli útokům na veliká skladiště. Ruská federace navíc přesně ví, jak vést opotřebovávací válku a často vystřeluje i „slepé“ střely bez náloží, jenom aby je musela protistrana preventivně sestřelit.

Produkce zbraní a munice dokonce roste

Ruské zbrojovky navíc dostaly za úkol navýšit produkci, a tak například koncern Kalašnikov nyní vyrábí o 40 procent více než před invazí na Ukrajinu. Federace je přitom i navzdory sankcím schopna omezeně vyrábět i řízené střely. Podle ukrajinské rozvědky vyrobí kolem 20 raket Kalibr měsíčně, což jsou řízené střely odpalované z lodí a ponorek. Ještě o 10 kusů větší má být produkce střel Ch-101 určených pro strategické bombardéry.

Vzepětí ruských zbrojovek je vidět i na produkci dalších zbraní. Federativní letectvo například dostalo nové letouny páté generace Suchoj Su-57 Felon, ale pokračuje i výroba stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 Fullback a bojových letounů Suchoj Su-35 Flanker-E. V produkci jsou rovněž nové tanky nebo renovace a modernizace všech typů T-72, T-80 a T-90. Ruský průmysl má mít ale kvůli mobilizaci a útěku mnoha mužů problém se zaměstnanci. Do některých jednodušších výrob museli nastoupit i vězni.

Kolik munice do děl je podle vás Rusko schopno vyrobit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články