Záběry detailně ukazují, jak ukrajinská Stugna-P ničí ruské cíle – tanky, raketomety, a dokonce i vrtulníky

NÁZOR: Ukrajinské protitankové zbraně Stugna-P si poradí s mnoha cíli. Problém jim přitom nedělají ani ty, proti nimž nebyly primárně zkontruovány.

Ukrajinský systém Stugna-P při odpalu i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
                   

Po rozpadu Sovětského svazu zbyly Ukrajině na území mnohé zbrojovky, díky nimž se stala známým producentem i velmi dobrých zbraní. Podniky přitom pokračovaly v sovětské výrobě, ale v mnohých případech rovněž vyvinuly nové systémy, o něž je ve světě nemalý zájem. Jednou z opravdu špičkových zbraní je přenosný protitankový systém Stugna-P. I zkušenosti z války na Ukrajině přitom ukazují, že si dokáže poradit s rozličnými cíli.

Jedoucí vozidlo i vrtulník sežehly plameny

Videa v tomto článku ukazují, co vše Stugna-P vlastně umí. Je na nich vidět, že nejde pouze o zbraň určenou k ničení tanků, i když je jako protitanková označovaná. Na záběrech je možné spatřit, jak doslova stíhá jedoucí vozidlo BRDM-2, které ale boj prohraje a skončí v plamenech. Ukrajinská zbraň pak pochopitelně zvládne i nákladní auta, a jinde zase obsluha zasáhne cenný bitevní vrtulník Kamov Ka-52 Alligator. Jeho pilot totiž udělal chybu a vznášel se na místě – pro naváděnou střelu byl pak jednoduchým cílem.

V jiném případě se dokonce stal obětí termobarický raketomet TOS-1A a mnohé tanky. Zajímavá přitom byla taktika, jakou Ukrajinci při útoku na některé cíle zvolili – operátor nejdříve mířil vedle, a laserový značkovač na ně zaměřil až na poslední chvíli. Jasně, nic světoborného, ale oklame to systémy detekující ozáření naváděcím laserem. V dalším případě se o zajímavý záběr postarala ruská propaganda, když chtěla natočit samohybný protitankový systém Sturm-S, ale zaznamenala jenom to, jak na něj dopadla střela ze Stugna-P, uvedl portál MilIn.

Stugna-P používá dva druhy střel

Do výzbroje ukrajinské armády se dostal komplet Stugna-P v roce 2011, a v současnosti existuje jeho modernizovaná verze vylepšená na základě bojových zkušeností. ArmyRecognition uvádí, že může systém odpalovat dva druhy střel, a to buď ráže 130 nebo 152 milimetrů. Dosah těžší je až 5 500 metrů a průraznost má 1 200 milimetrů RHAe, lehčí má pak oba parametry o něco horší. Střely existují v provedení s hlavicí HEAT, ale také s výbušnou použitelnou proti měkkým cílům. Stugna-P má dálkový ovladač a obsluha tak může pálit z úkrytu.

Ukrajinský tank T-64BV

1 proti 4: tankový souboj ve stepích ruští vojáci prohráli, záběry ukazují, jak ukrajinský tank z 60. let dva T-90 zničil a zbylé zahnal

Ani přes asi čtyřnásobné zvýšení produkce přitom není zbraní pro válku s Ruskem dostatek. I sami Ukrajinci ale přiznávají, že má Stugna-P některé zápory, a to hlavně vysokou hmotnost. V případě těžší střely ráže 152 mm váží obal se střelou, stativ s odpalovacím systémem a dálkový ovladač 104 kilogramů, což vyžaduje několikačlennou obsluhu. Vzhledem ke stále rostoucí odolnosti tanků bude navíc nutné v budoucnu sílu hlavice navýšit.

Co si myslíte o schopnostech Stugna-P?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články