Ruští letci na odlehlé Sibiři mrznou, armáda se o ně nedokáže postarat. Ani speciální oblečení jim vždy nepomůže

Vzhledem ke krutým zimním podmínkám musí být ruští vojáci připraveni snášet i opravdu extrémní mrazy. Jenomže i oni jsou pouze lidé.

Ruští vojáci v zimě i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Klimatické podmínky na území Ruska jsou hlavně během zimních měsíců velice extrémní, a opakovaně na to doplatily jiné nepřipravené armády. Takzvaný „generál Mráz“ již zastavil třeba Napoleona, a během 2. světové války kousek před Moskvou i nacistický wehrmacht. Ruští vojáci jsou na mrazivé klima častěji lépe připraveni a mají i techniku schopnou v něm fungovat. Ale byla by chyba si myslet, že je zima vždy spojencem ruských ozbrojených sil.

Arktida je plná ruských vojáků

Ozbrojené síly největší země světa jsou schopné operovat v opravdu extrémních mrazech, a to například i v Arktidě. V posledních letech tam ostatně hromadí vojáky a buduje nové základny, uvedlo CNN. V oblasti má také ruská armáda skladiště a speciálně vycvičené a vybavené jednotky s mnoha sofistikovanými zbraněmi. K dispozici mají i moderní letouny, třeba bombardéry nebo dálkové stíhací letouny Mikoyan MiG-31BM Foxhound.

Ale ne každý se má tak dobře. Jiné jednotky totiž mohou mít naopak problémy, a zdá se, že ne vždy kvůli absenci vybavení, ale spíše z důvodu špatné organizace. Defence-Blog například informoval o případu letců z letecké základny Milerovo, na níž jsou bojoví letouny Suchoj Su-30SM Flanker-C. Ti neměli problémy s technikou, ale chybělo jim palivové dříví na vytápění, takže prostě mrzli. Zda na dříví neměla armáda peníze, které možná někdo zpronevěřil, nebo zkrátka na tak základní věc kdosi zapomněl, není ovšem jasné.

Zimní oblečení složené z 8 vrstev

Ruské ozbrojené síly například na chladné počasí pamatují při oděvním vybavování svých vojáků. Mají proto vrstvený oděvní systém VKPO vhodný pro mrazivé počasí, a Wikipedia uvádí, že je určen pro vojáky pohybující se v teplotách od +15 do -40 stupňů Celsia. Začíná od spodního prádla až například po fleecovou vrstvu a kabát, a vrstev je celkem osm. Komplet je větru, vodě i mrazu odolný, a součástí je také čepice ušanka nebo zateplené boty. Odolnost oblečení ukazují ruští vojáci ve videu níže, ale je jasné, že se občas potřebují před počasím schovat.

„Dostali jsme helmu i neprůstřelnou vestu na airsoft“, stěžují si vojáci. Rusko svou armádu nedokáže vyzbrojit, pomáhá mu ale Írán

Jsou-li tedy vojáci takto vybaveni, měli by být schopni odolat všemu, co je v ruské zimě může potkat. Pravdou ale zůstává, že to je často teorie, a to hlavně u vojáků, kteří jsou v Rusku mobilizovaní. BusinessInsider uvádí, že mnohé vybavení si ruští vojáci raději kupují sami a nespoléhají se na centrální zásobování. Jedná se například o kvalitní termoprádlo a boty do mrazivého počasí, ale také o balistickou ochranu. Ačkoliv totiž ruská armáda výbavu má, očividně ne v dostatečném množství, a o trpící vojáky se ne vždy stará.

Ruští vojáci, jak testují arktické vybavení

Vydrželi byste v takových mrazech jako ruští vojáci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články