Téměř 1tunová americká monstra by mohly shazovat i ukrajinské letouny F-16. Jejich ničivou sílu demonstruje video

Čím je letecká puma těžší, tím má zpravidla větší ničivý účinek. A když ji navíc pilot letadla dokáže svrhnout s vysokou přesností, je doslova devastující.

Bojový letoun F-16 i Zdroj fotografie: Steven Lek / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinské letectvo již dlouhou dobu očekává dodávku letounů General Dynamics F-16 Fighting Falcon od svých západních spojenců. Slíbeno jich má několik desítek a pomohou jí hned z několika důvodů – tím prvním je kvantitativní navýšení počtu letadel ukrajinského letectva, druhým pak možnost snáze využívat moderní západní zbraně. Mezi těmi mohou být i velmi těžké pumy s přesným naváděním a obrovskou ničivou silou. Záležet to však samozřejmě bude na tom, zda je od spojenců rovněž dostane, ale vyloučit to nelze.

Ukrajinské letectvo teď využívá lehčí pumy

V současnosti již ukrajinské letectvo některé typy přesně naváděných západních bomb využívá, jde třeba o JDAM nebo AASM Hammer. K jejich shazování upravilo starší letouny sovětské konstrukce, ale dle informací jde o pumy lehčích verzí vycházejících hlavně z běžné gravitační Mk 82 o hmotnosti zhruba 230 kilogramů. Vzhledem ke své váze tak nemají velikou sílu, ačkoliv i 250 kilogramů těžká puma dokáže se zemí srovnat patrový dům.

Výhodou letounu F-16 MLU, který má Ukrajina dostat, je, že dokáže používat i pumu GBU-31, uvádí portál F-16. Ta je založena na klasické gravitační pumě Mk 84 o hmotnosti 925 kg, a jde o jednu z nejničivějších pum na světě – obsahuje celkem 429 kg trhaviny, uvádí Wikipedia. Je schopna vytvořit kráter 15 m široký a 11 m hluboký a proniknout až 38 cm kovu nebo betonem silným 3,4 m, kdežto střepiny zabíjí do vzdálenosti 370 metrů.

Puma GBU-31 má přesnost 5 metrů

V případě GBU-31 se nejedná o klasickou gravitační pumu, ale o pumu klouzavou a přesně naváděnou za pomoci konverzní sady JDAM. Military uvádí, že obsahuje naváděcí plochy a křidélka, s jejichž pomocí je puma naváděna na cíl, k čemuž využívá GPS a inerciální naváděcí systém. Od místa svého shozu může urazit až několik desítek kilometrů, což záleží na tom, v jaké výšce ji pilot uvolní. V případě, že není satelitní navigace nijak rušena, je přesnost pumy zhruba 5 metrů, nicméně v rušeném prostředí je to pouze kolem 30 metrů.

Ruská puma FAB-500 M62

Video: když se ruská puma FAB-500 z letounu nečekaně uvolní, dokáže strhnout i kus 10patrového domu

Wikipedia uvádí, že letoun F-16 unese 4 pumy JDAM nebo stejný počet Mark 84 – z toho lze odvodit, že i 4 ks GBU-31, a může tedy během letu zasáhnout až 4 cíle. F-16 může nést i výše zmíněné Mk 84 o stejné ničivé síle, ale v tomto případě se jedná o gravitační pumy a je nutné je shazovat přímo nad cílem. Pokud by se o to piloti pokoušeli, zřejmě by je sestřelila protivzdušná obrana, čemuž se lze při použití klouzavých verzí vyhnout.

Puma GBU-31, když zasáhne loď

Jak nebezpečné by byly letouny F-16 s téměř tunovými pumami?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články