Samotné F-16 ještě nejsou pro Ukrajinu výhra, potřebovat bude i zbraně – jenomže ty nejlepší nezvládají a arzenál tak bude dost omezený

NÁZOR: Ačkoliv jsou letouny F-16 velice dobré, bez moderní výzbroje si ponesou značný handicap. Jejich možnost tak budou na bojišti omezené.

Letoun F-16 s výzbrojí i Zdroj fotografie: Tomás Del Coro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinská armáda doufá, že jí na bojišti pomohou od několika států slíbené letouny General Dynamics F-16 Fighting Falcon, které by snížili ruskou vzdušnou přesilu. Ukrajinští piloti už na nich v současnosti trénují a nad jejich zemí by se mohly první letouny objevit v prvních měsících roku 2024. Ovšem ty samotné k boji stačit nebudou, spojenci k nim musí dodat i zbraně – jenomže starší verze F-16 ty nejmodernější nezvládají.

F-16 pro Ukrajinu chybí modernizace

Letouny F-16 samozřejmě zvládají americké a některé další západní zbraňové systémy, ale není to tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Jak uvádí portál MilIn, letadla určená pro Ukrajinu jsou F-16 Block 20 MLU, což je verze, na níž byly modernizovány někdy v 90. letech 20. století. To jim umožňuje používat hlavně zbraně z té doby, ovšem pokud neprošly nebo neprojdou nejnovějšími úpravami, nezvládnou žádné modernější (a tedy účinnější).

Střela vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
Střela vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder

Příkladem jsou střely vzduch-vzduch; nejmodernější americkou střelou na krátké vzdálenosti je AIM-9 Sidewinder, resp. její verze AIM-9X s dosahem až 30 km, vylepšeným naváděním a rychlostí. Jenomže F-16 slíbené Ukrajině nemají pro tuto střelu rozhraní, takže ji jednoduše nevystřelí. Využívají pouze předchozí AIM-9M z konce 80. let 20. století, a její dosah je pouze 21 km, a i další parametry jsou horší. Na druhu stranu nebudou ukrajinské letouny tyto střely příliš potřebovat, boje na krátkou vzdálenost totiž ve válce na Ukrajině neprobíhají.

Ruský letoun Suchoj Su-57 Felon

„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot

Jinak je tomu ale u radarem naváděné AIM-120 AMRAAM určené pro střední vzdálenost. I zde platí, že nejmodernější AIM-120D s dosahem 160 kilometrů letadla nezvládnou, mohou však používat AIM-120C. Ta má maximální dosah 105 kilometrů, i když efektivní kolem 50. Dobrá bude např. proti řízeným střelám, ale ani s ní by se ukrajinští piloti raději neměli pouštět do boje. Zvláště pak, když budou mít ruská letadla často lepší radary a střely s delším dosahem.

Řízenu střelu JASSM Ukrajinci neodpálí

Ukrajinské letectvo bude využívat F-16 hlavně k bombardování, jak jsme na ArmádnímZpravodaji psali. Zajímavou zbraní k ničení ruských pozemních cílů by byla střela AGM-158 JASSM, v nejnovější verzi může mít dosah až 1 000 km. Portál MilitaryToday uvádí, že její vývoj začala na konci 90. let 20. století, ale hotová byla až po modernizaci letounů F-16 Block 20 MLU. Ty tedy opět nejsou pro její použití uzpůsobené a musely by projít nějakou modernizací.

Letoun F-16 odhazuje klouzavou pumu AGM-154 JSOW iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
Letoun F-16 odhazuje klouzavou pumu AGM-154 JSOW

Přece jenom však existují výkonné zbraně, s nimiž mohou být ukrajinské F-16 úspěšné. Jednou z nich je klouzavá puma AGM-154 JSOW, Airforce-Technology uvádí, že má dosah až 130 km od místa shozu, ale záleží na výšce a rychlosti. Její hmotnost je podle typu skoro 0,5 tuny a může používat různé typy hlavic. K těm patří i hlavice speciálně uzpůsobená k prorážení pevných stěn, tedy třeba bunkrů nebo chráněných skladů munice. Takovou pumu přitom Ukrajina dosud nemá.

Ve výzbroji má ale klasickou americkou gravitační pumu s konverzní sadou označovanou jako JDAM, díky níž je změněna na pumu klouzavou. Je mnohem levnější než AGM-154 a za pomoci navádění GPS může zasahovat cíle do vzdálenosti až 80 kilometrů od místa shozu. Další možností je pak malá klouzavá puma GBU-39 SBD, jejíž hmotnost je jen 129 kilogramů a F-16 jich může nést 8. Má přitom dosah až 150 kilometrů od místa odhození.

Letoun F-16 používá pumy GBU-39 SBD

Měla by proběhnout modernizace F-16 slíbených Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články