Málo známý 100% ruský kamikadze dron KUB-BLA má 1,7krát silnější hlavici a nelze ho rušit. Stejně tak má ovšem i nevýhody

Není dron jako dron, a to ani tehdy, když se výrobci podaří zkombinovat od každého něco. V praxi má pak takový letoun oproti jiným navrch, zatímco jindy ztrácí.

Sestřelený ruský dron KUB-BLA i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
                   

Sebevražedné drony jsou jednou z nejnebezpečnějších zbraní, a za celkem malé peníze dokáže způsobit rozsáhlé škody. Existuje jich celá řada, ať se jedná o profesionální s dalekým dosahem až přes 1 000 km a velikou hlavicí, nebo o úplně malé naváděné operátorem, případně provizorně vyrobené. Trochu stranou ale stojí neobvyklý a málo známý ruský dron označovaný jako KUB-BLA, který si vzal od každého typu trochu něčeho.

Cíl je nutné zadat ještě před startem

Dron KUB-BLA vyvinula ruská společnost Zala Aero spadající do koncernu Kalašnikov, a poprvé ho představila v roce 2019, uvádí Army-Technology. Jde o dron s trojúhelníkovým křídlem a elektrickým pohonem, což mu zajišťuje velice tichý chod, a tedy je hůře odhalitelný sluchem. Možná výhoda, ale spíše omezení, je nutnost zadat jeho cíl již před startem, přičemž ho již nelze během letu změnit. K navádění přitom využívá satelitní navigaci po vzoru velkých dronů, a nejspíše také obraz cíle, který je nutné předem nějakým způsobem pořídit.

Tvarem může KUB-BLA trochu připomínat íránský dron HESA Shahed 136 nebo jeho kopii Geran-2 vyráběnou v Rusku, ale je mnohem menší a s výrazně kratším dosahem. Navíc má íránský dron spalovací motor a dosah kolem 1 000 km, kdežto KUB-BLA vydrží ve vzduchu jenom 30 minut, což je trochu nevýhoda. Jeho max. rychlost je potom 130 km/h, uvádí Defence-UA, z čehož lze odvodit, že uletí max. desítky km a musí tedy startovat nedaleko cíle. Na délku měří 0,95 m a rozpětí křídel je 1,1 m, takže to žádný velikán není, a do vzduchu mu pomáhá katapult.

Výrazně účinnější trhavina v hlavici

Tento ruský bezpilotní letoun nese poměrně malou hlavici o hmotnosti 3 kg, a jak uvádí TheDefensePost, v praxi již měla problém zničit některé vybrané cíle, protože nebyla dostatečně silná. V reakci v Rusku vyvinuli novou hlavici s výbušninou na bázi HMX, která je údajně 1,7krát silnější než běžné TNT. Ničivost dronu je tak evidentně vyšší výrazně, ale s čím vším si poradí může prokázat až reálné nasazení KUB-BLA v boji.

Svými schopnostmi, dosahem a silou se KUB-BLA blíží spíše dronům jako je ZALA Lancet, přičemž je vyrábí stejná společnost, případně známému americkému zabijákovi Switchblade 300 nebo většímu Switchblade 600. Koncepčně se ale jedná o zcela jiné letouny, neboť je ovládá operátor, a stejně tak si vybírá cíl a útočí na něj v tu nejlepší chvíli. Vedle toho může rovněž zaútočit na pohybující se cíl, což ale KUB-BLA nedokáže. Na druhou stranu zase není možné rušit jeho řídící signál, což je jinak jedna z účinných metod boje proti některým dronům.

Použití dronů KUB-BLA

Za jak povedený považujete ruský dron KUB-BLA?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články