Polské helikoptéry AH-64 Apache jsou pořádně „nařachané“, jsou ale pouze střípkem v nejspíše největší vznikající armádě Evropy

NÁZOR: Sousední Polsko bere modernizaci armády smrtelně vážně. Americké vrtulníky AH-64 Apache budou velkou posilou, ale zároveň jenom malým střípkem.

Vrtulník AG-64 Apache i Zdroj fotografie: Public domain
                   

Polská armáda oznámila už krátce před ruskou invazí na Ukrajinu masivní investice do modernizace ozbrojených sil ve všech směrech. Miliardy a miliardy zlotých tečou proudem ke světovým výrobcům zbraňových systémů výměnou za nejmodernější vybavení. Konkrétně polské vrtulníkové letectvo dostane 96 amerických vrtulníků Hughes AH-64 Apache, resp. Boeing AH-64 Apache, které patří k nejzajímavějším akvizicím.

Velmi slušně ozbrojený „Indián“

Úplně první verze Boeing AH-64 Apache sloužila v americké armádě od roku 1986. Jedná se o bitevní vrtulník, jehož hlavním úkolem je ničení nepřátelské obrněné techniky a přímá podpora pozemních jednotek. Americká armáda jím postupně nahrazovala starší stroje, hlavně tedy AH-1 Cobra. Jeho velkou a tehdy velmi oceňovanou výhodou bylo, že mohl operovat za téměř jakýchkoliv povětrnostních podmínek.

AH-64 Apache je dvoumotorový vrtulník se dvěma hlavními rotorovými listy. Má dvoumístnou kabinu pro pilota a střelce, která je chráněna pancéřovými pláty. Má vcelku robustní a agresivní vzhled, jeho design je optimalizován pro potřeby různých bojových operací s ohledem na vysokou ochranu posádky. Vrtulník je silně pancéřován a využívá i prvků aktivní ochrany a pokročilých monitorovacích systémů. Schopně může operovat také v noci nebo za špatné viditelnosti, a to díky svým senzorům pro noční vidění a termovizní kameře.

Vyzbrojen může být celou řadou protitankových i protivzdušných zbraní, celkově unese až 770 kg výzbroje. Konkrétně může jít o až 76 neřízených raket Hydra 70, případně 16 laserem naváděných raket AGM-114 Hellfire. Ani v protivzdušném boji však AH-64 Apache nezaostává. Může být totiž přezbrojen na modifikované rakety vzduch-vzduch Stinger. K dispozici má i 30mm kanón M240 s rychlostí střelby až 625 ran za minutu; ten je umístěn v přední části trupu letounu a je mimořádně efektivní při ničení lehce obrněných a měkkých cílů.

Bezprecedentní investice do polské armády

V obavách z Ruska a Běloruska zbrojí Poláci takovým tempem, jaké nemá v Evropě obdoby. A není divu, Polsko mělo se svými sousedy historicky větší patálie než jiné evropské země. Jen z Ameriky proto Varšava objednala 250 tanků M1A2 Abrams a 116 kusů M1A Abrams, 26 vyprošťovacích vozidel M88A2 Hercules a 17 mostních souprav M1074, a v neposlední řadě také bezmála 500 raketometů M142 HIMARS.

Svou pozornost však zaměřilo Polsko i na jihokorejské zbraně, respektive si objednalo téměř 1000 tanků K2 Black Panther, navíc upravených tak, aby je už neprorazila ani severokorejská střela Bulsa-5, což je ekvivalent ruské 9M133 Kornet. Vedle toho obdrží také 648 samohybných obrněných houfnic K9 Thunder, potažmo si naprostou většinu z nich licenčně smontuje doma, a americké letouny pak doplní 48 bojovými letouny KAI T-50 Golden Eagle.

Jihokorejská houfnice K9 Thunder

Co si Polsko objednalo od Jihokorejců před pár měsíci, už představilo na cvičišti. Nákup skoro 2 000 kusů techniky za 340 miliard měl smysl

Tyto nákupy samozřejmě polský státní rozpočet neuvěřitelně zatěžují, navíc bylo vše nakoupeno za půjčené peníze. Tamní vláda nyní vynakládá na zbrojení v poměru k HDP asi 3,9 %, a jen pro srovnání – americká armáda „pouze“ 3,49 %, ačkoliv to je úplně jiný objem, a třeba Česká republika navýšila investice do armády na 2 % HDP.

Je otázkou, zda se Polákům podobné investice vyplatí, ale aktuálně pochopitelně vychází jejich úsilí nejenom ze špatné historické zkušenosti, ale také z důvodu společných hranic zejména s Běloruskem. Skoro jako by se Polsko nechtělo spoléhat na pomoc NATO, ale pouze samo na sebe. Z dlouhodobého hlediska však může být splácení takto masivních půjček pro polský státní rozpočet problematické. Určitě je ale lepší splácet velké dluhy, než se vystavovat nemalému riziku invaze na příkaz starého a megalomanského pomatence.

Jsou investice do polské armády opodstatněné, nebo „až moc žene“?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Kulík

Zobrazit další články