Severokorejský hypersonický kluzák může prorážet protiraketovou obranu i těch největších armád. Dosáhne na Japonsko i Ameriku

Nevyzpytatelná Severní Korea v raketové oblasti stále posiluje a její snahy zachází dokonce tak daleko, že testuje obávané hypersonické zbraně.

Koncept indického hypersonického kluzáku HGV-202F i Zdroj fotografie: Saurav Chaudhari / Creative Commons / CC BY
                   

Severní Korea se snaží své raketové technologie neustále zdokonalovat, a jejím cílem je podle všeho vytvořit arzenál zbraní schopných nést i jaderné hlavice, aby tak mohla hrozit svým oponentům a využívat ho k jejich vydírání, stejně jako k odrazení kohokoliv, kdo by na ni chtěl zaútočit. Jednat se má dokonce o zbraně hypersonické, s jejichž pomocí by mohla prorazit i moderní protiraketovou obranu a hodnotu svých hrozeb tak ještě zvýšit.

Arzenál raket, který stále roste

Severní Korea už má ve své výzbroji celou řadu balistických raket. Třeba KN-23, tedy takzvaný Kimskander, je velice moderní taktická balistická raketa, s níž lze zasahovat cíle hlavně v Jižní Koreji, přičemž dokáže i omezeně manévrovat, aby se vyhnula obraně. Režim ale vyvinul také zbraně mnohem delšího doletu, a mnohé z nich dokonce mají schopnost nést jaderné hlavice. Třeba taková mezikontinentální Hwasong-18 dokáže zasáhnout celé americké území, neboť má dolet 15 tisíc kilometrů, což je zcela srovnatelné s protějšky ve světě.

Severokorejská mezikontinentální balistická raketa iZdroj fotografie: Public Domain
Severokorejská mezikontinentální balistická raketa

Severokorejci ovšem testují i hypersonické zbraně, uvádí Time, a začali s tím již v roce 2021. V letech 2021 až 2022 však nebylo jasné, zda opravdu dokázali udržovat rychlost vyšší než Mach 5, což je hranice pro označení nějaké zbraně jako hypersonické. A právě díky této rychlosti a dráze mají být zbraně schopné prorazit protiraketovou obranu. V polovině ledna 2024 pak země provedla zkušební start balistické střely na tuhé palivo s připojenou hypersonickou řízenou hlavicí, uvádí AlJazeera, a test byl podle všeho úspěšný.

Hypersonický kluzák letí nepředvídatelně

Severokorejská zbraň bude podle popisu takzvané hypersonické klouzavé vozidlo a měla uletět vzdálenost kolem 1 000 kilometrů, uvádí CNN. Hypersonický kluzák startuje z nějaké rakety, od níž se ve vysoké výšce oddělí podobně jako hlavice balistické rakety, ale pak nepokračuje po předvídatelné balistické křivce, nýbrž se snese do výšky jenom několika desítek kilometrů a klouzavým pohybem pokračuje k cíli. Kromě vysoké rychlosti může v atmosféře manévrovat, což znemožňuje předvídat jeho dráhu a komplikuje to sestřelení.

Severní Korea, mezikontinentální balistické rakety

Jadernou připravenost Pchjongjangu zvyšuje třeba mezikontinentální raketa Hwasong-18 na tuhé palivo, zasáhnout by mohla i západ USA

Reuters se domnívá, že snaha vyvinout hypersonické zbraně Severní Koreou vyplývá ze závodů ve zbrojení asijských zemí. Snaží se tak zřejmě vyrovnat vyspělým vojenským mocnostem, a jelikož by hypersonické zbraně měly být schopné překonat protiraketovou obranu, jsou hrozbou pro regionální velmoci jako je Japonsko nebo Jižní Korea. Zároveň jsou však rizikem pro USA, jelikož dokáží zasáhnout ostrov Guam s americkou základnou a projít její silnou obranou. Nemyslím si ale, že by Severní Korea riskovala odplatu.

Jak daleko může být Severní Korea s hypersonickou zbraní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články