Suchoj Su-75 zdárně lapá po dechu, jeho vývoj i přes komplikace pokračuje – konstruktéři si uvědomili zásadní nedostatky

Ruský jednomotorový letoun 5. generace měl být exportním tahákem, ale pohořel. Přesto na něm práce pokračují a vznik konkurence americké F-35 je nadále možný.

Letoun 5. generace Suchoj Su-75 i Zdroj fotografie: Vojenské vzdušné síly Ruské federace
                   

Známá ruská letecká konstrukční kancelář Suchoj, která stojí mj. za bojovým letounem 5. generace Suchoj Su-57 Felon, pracuje i na dalším letadle, a sice na Suchoj Su-75 Checkmate, nad nímž od počátku visí otazníky. Financovat ho měli partneři ze zahraničí, ale Rusko zatím žádného nenašlo, načež vyvstaly spekulace, že může projekt skončit u ledu. Zdá se ale, že konstruktéři na projektu stále pracují, i když není jasné, jak daleko se dostali a jaké změny zaznamenali. Naznačuje to ale dle uživatele Trollstoy, který se o své poznatky podělil na síti X (Twitteru), že by letadlo mohlo i přes současné těžkosti v budoucnu létat.

Změna konstrukce ocasu a křídla

Pokračování prací na Su-75 Checkmate naznačují patenty podané konstrukční kanceláří, z nichž jsou patrné některé změny oproti maketě představené v roce 2021 na přehlídce MAKS. Tou asi neviditelnější je změna konstrukce ocasu ve tvaru V – tento tvar není příliš vhodný k tomu, aby zajistil stroji dobré schopnosti stealth, takže není překvapující, že se ho konstruktéři snaží změnit k lepšímu. Další změny se pak týkají klapek nebo úpravy tvaru křídla, udává EurAsiaTimes.

Zajímavým poznatkem také je, že kromě klasické jednomístné varianty uvádí nové patentové přihlášky i dvoumístnou a bezpilotní. První z nich by zřejmě sloužila k výcviku pilotů, druhá by se zase mohla stát plnohodnotným bojovým dronem. Letoun by měl mít také 3 zbraňové šachty – jednu hlavní, a pak dvě boční, v nichž by byly menší střely typu vzduch-vzduch. Celkem by měl mít nosnost kolem 7 tun výzbroje, i když ne všechna by asi byla umístěna v trupu.

Su-75 má být větší a rychlejší než F-35

Z odhadů vyplývá, že by byl Su-75 Checkmate asi 17,5 metrů dlouhý, takže by byl menší než jeho dvoumotorový „bratr“ Su-57, ale také větší než americký Lockheed Martin F-35 Lightning II, jemuž by měl být přímým konkurentem. Motor by mu měl poskytovat rychlost Mach 1,8 nebo vyšší a dolet kolem 3 tisíc kilometrů. V těchto parametrech by měl tedy amerického konkurenta také převyšovat, udává AviationWeek. Mnoho dalších prvků má pak Su-75 převzít z Su-57.

Letoun 5. generace Suchoj Su-75

Suchoj Su-75 má být budoucností ruského letectva, krom federace tomu ale nikdo nevěří. A to měl být konkurentem americké F-35

Rusko dosud představilo pouze maketu stroje, a otázkou je, v jaké fázi je konstrukce prototypu, i když některé zprávy naznačují, že by mohl vzlétnout již v roce 2024. Vzhledem k současné situaci to ale nemusí být pravda. Konstrukce takového letadla je náročná a drahá, Rusko navíc čelí technologickým sankcím, a velkou část rozpočtu musí vynakládat na válku na Ukrajině. Pokud by se konstrukce zpozdila, nebyla by to vzhledem k absenci zájemců nějaká tragédie, na druhou stranu Su-75 Checkmate pomalu roste ve světě konkurence, doplňuje BulgarianMilitary.

Jakou šanci letounu Suchoj Su-75 dáváte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články