Zelenskyj představil své požadavky americkým zbrojovkám. Chtěl by, aby vyráběly na Ukrajině. Slíbil jim rychlou návratnost

Ukrajina již nechce být v takové míře závislá na dodávkách zbraní a munice od spojenců. Ráda by proto navázala spolupráci se světovými zbrojovkami na svém území.

Ukrajinská houfnice 2S22 Bohdana i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
                   

Ukrajina by chtěla, aby americké zbrojovky vyráběly své zbraně, munici i další vybavení přímo na jejím území, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj prostřednictvím své kanceláře. Během návštěvy USA se setkal s předními manažery amerických výrobců a nastínil jim myšlenku „obranného uzlu“, kde by mohli zbrojovky zúročovat zkušenosti Ukrajinců získané při obraně proti invazi. Navíc je nutné vnímat, jak ArmádníZpravodaj psal, že má Ukrajina silnou tradici zbrojního průmyslu a výrobu na ni stěhuje i jedna z největších evropských zbrojovek.

Setkání s manažery velkých zbrojovek

Ve Washingtonu se setkal prezident Volodymyr Zelenskyj se zástupci zbrojních gigantů jako Boeing, Lockheed Martin, BAE Systems, ale i řadou dalších. Chtěl jim nejenom poděkovat za výrobu zbraní a vybavení, díky němuž může Ukrajina vzdorovat ruské invazi, ale hlavně je nalákat ke spolupráci a budování zbrojní výroby přímo na Ukrajině, případně ke koupi podílu v ukrajinských zbrojovkách. Ty jsou mimochodem zastřešeny podnikem Ukroboronprom, pod něhož spadá třeba Antonov nebo Charkovské závody (pozn. redakce).

Volodymyr Zelenskyj s manažery amerických zbrojovek iZdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ukrajiny
Volodymyr Zelenskyj s manažery amerických zbrojovek

Podle ukrajinského prezidenta je Ukrajina na vybudování obranného uzlu velmi vhodná: „Jsme připraveni jednat rychle a už jsme s tím začali, protože nemáme jiný způsob, jak změnit systém, když jsme ve válce,“ uvedl Zelenskyj, a slíbil, že by ukrajinské úřady co nejvíce omezily byrokracii, aby mohly projekty co nejrychleji začít. Zaručil také, že by ukrajinské ozbrojené síly zadávaly těmto podnikům zakázky, což by mělo nejspíše zaručit rychlou návratnost investic.

Ukrajina má zájem, aby zbrojovky produkovaly na jejím území hlavně dělostřeleckou munici, systémy protivzdušné obrany, děla a raketomety. Jedná se tak o další možnou podporu napadené země, která je v boji proti Rusku na Západu závislá. ArmádníZpravodaj také informoval, že jí nedávno zablokoval financování na další 4 roky maďarský premiér Viktor Orbán, a stejně tak Volodymyr Zelenskyj nepochodil v Americe.

Volodymyr Zelenskyj jednal s manažery amerických zbrojovek

Jak velký zájem mohou mít zbrojovky o investice na Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články