Těžko srovnávat Leopard 2A8 a M1 Abrams – ani s jedním armáda chybu neudělá a každý má něco „svého“. Pro AČR je však lepší Leopard

Nejznámější západní tanky jsou v nejnovějších verzích opravdová špička. Ale určit, zda je lepší Leopard 2 nebo Abrams, je téměř nemožné.

Leopard 2A4 i Zdroj fotografie: Uživatel R888 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V západních armádách slouží hned několik druhů hlavních bitevních tanků, ale těmi nejznámějšími jsou M1 Abrams a Leopard 2. Existuje jich přitom mnoho verzí, ty nejmodernější jsou Leopard 2A8 a M1A2 SEPv3 Abrams – první z nich by se mohl objevit i v české armádě, druhý pak v polské. Ale rozhodnout, kdo si vybral lépe, není jednoduché – tanky jsou sice rozdílné, ale v různých kategoriích se jejich schopnosti a výkony liší minimálně.

Konstrukce staré přes 40 let

Tank Leopard 2 pochází z Německa a jeho první verze vstoupila do služby v roce 1979, americký M1 Abrams se zase objevil ve výzbroji ozbrojených sil o rok později. Obě konstrukce jsou tedy stejně staré a platí, že se dočkaly mnoha modernizací. Americký tank za sebou ale má výraznější bojové nasazení, hlavně pak v obou válkách s Irákem, ale i jinde. Ovšem i německý tank prošel ohněm, příkladem je turecká invaze do Sýrie nebo probíhající válka na Ukrajině. Obrněnce nicméně nikdy nestanuly proti sobě, a proto lze vycházet jenom ze známých dat, ale mnohá jsou utajovaná, takže není srovnání úplně 100%.

Leopard 2A7HUN z něhož verze 2A8 vychází iZdroj fotografie: Public Domain
Leopard 2A7HU, z něhož verze 2A8 vychází

Zatímco mezi tanky západními a sovětskými, respektive dnes ruskými, jsou rozdíly ve velikosti a hmotnosti, u Leopard 2 a M1 Abrams to neplatí – první z nich má i s dělem délku 9,97 metrů, druhý pak 9,77 metrů, ale rozdíl je dán použitím děla s kratší hlavní. Velmi podobná je i hmotnost, i když s 67 tunami, které u německého tanku uvádí ArmyRecognition, je Leopard 2 přece jenom lehčí než 73,6 tun těžký M1 Abrams. Vyšší hmotnost může – ale nemusí – znamenat lepší pancíř, ale na druhou stranu to může komplikovat třeba přejíždění mostů.

Skvělý pancíř i aktivní ochrana

Jaká je ochrana obou tanků, je většinou utajovaná informace, ale třeba ArmyRecognition uvádí, že M1A2 Abrams SEPv3 má nový ochranný balíček ochranu zvyšující, a též disponuje přídavnou ochranou z ochuzeného uranu, ale ta v exportních verzích není, takže budou nejspíše chráněné o něco hůře. Leopard 2A8 má mít zase oproti starším verzím nový typ kompozitního pancíře. Oba tanky by tak měly odolat palbě z ruských tankových děl, min. tedy munici staršího typu, i když Abrams s vyšší hmotností by mohl být o něco odolnější.

Tank M1A2 Abrams

Žádné X, americká armáda vsadí na tank M1E3 Abrams: tato nejnovější verze na dlouho předstihne i ruské T-90M Proryv-3 a T-14 Armata

Shodný je u obou verzí plánovaný systém aktivní ochrany Trophy, což je izraelský systém, který by měl eliminovat přilétající hrozby ze všech směrů. Likvidovat dokáže protitankové řízené střely i další zbraně ještě před tím, než se dostanou k pancíři, uvádí jeho výrobce Rafael; nedokáže ale zlikvidovat kinetické penetrátory. Otázkou také je, zda může být účinný i proti sebevražedným dronům, ale teoreticky to možné je. A protože mají mít oba tanky v budoucnu na trupu stejný systém, tak se v těchto ohledech de facto vůbec neliší.

Leopard 2 má delší (a možná lepší) dělo

Jistý rozdíl je v základní výzbroji tanků – oba mají dělo ráže 120 mm pocházející od společnosti Rheinmetall – ovšem Abrams má dělo L44 o délce 44 ráží, kdežto nový Leopard 2 zase L55 o délce 55 ráží. Výrobce přitom uvádí, že u delšího děla je více energie z výstřelu přeměněno do rychlosti projektilu, a jeho vyšší rychlost znamená při použití shodné munice vyšší průraznost, dosah a přesnost, takže má německý tank navrch.

iZdroj fotografie: Pixabay
Tank M1 Abrams při střelbě

Na druhou stranu nelze schopnosti zbraně posuzovat pouze podle délky hlavně, velký vliv má totiž i systém řízení palby a další vybavení tanku, třeba termovize sloužící k vedení palby za špatné viditelnosti a v noci. Oba tanky se přitom chlubí, že jsou vybaveny moderními systémy, ale v detailech lišit se mohou lišit. Třeba Leopard 2A8 pro Itálii má být vybaven domácími systémy (hlavně komunikačními), ale obecně lze říci, že budou srovnatelné.

M1 Abrams pohání plynová turbína

Tanky mají rozdílný pohon; konkrétně Leopard 2 pohání dieselový agregát, který uděluje max. rychlost 70 km/h, kdežto M1 Abrams má ikonickou plynovou turbínu a max. rychlost 68 km/h. ArmyRecognition potom u německého tanku udává dojezd 450 kilometrů, a u amerického cca o 25 kilometrů menší. Platí však, že plynová turbína má větší spotřebu a bývá náročnější na údržbu, což může být v některých případech komplikace.

Tank Leopard 2A7

V čem jsou německé tanky Leopard 2A8 lepší než 2A7+: vyrovnat by se mohly třeba izraelské Merkavě 5 Barak nebo evropskému KF51

Obecně lze tedy říci, že pokud se nějaké armáda rozhodne pro jeden z těchto tanků, chybu pravděpodobně neudělá. Oba jsou velmi srovnatelné, souboj by byl těsný a závisel i na štěstí a výcviku osádky. Např. pro evropské armády jako je česká je ale logičtější zvolit německý stroj, neboť je jeho výrobce z regionu, což znamená třeba snazší údržbu i opravy. Na druhou stranu Polsko zase kupuje tanků M1 Abrams tolik, že se mu vyplatí do kapacit na údržbu investovat.

Představení německého tanku Leopard 2A8
Představení amerického tanku M1A2 Leopard SEPv3

Jaký tank byste vybrali a proč?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články