Modernizované 152mm ruské střely Krasnopol-M2 mají zvýšený dosah a dokonce zasáhnou pohyblivý cíl, ale mají omezení

V některých směrech ztrácí, ačkoliv není špatná. Přesná munice jako Krasnopol-M2 je přitom pro dělostřelectvo velmi důležitá, neboť snižuje spotřebu munice.

Munice typu Krasnopol i Zdroj fotografie: Uživatel Mike1979 Russia / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dělostřelectvo je velmi silnou složkou, a s příchodem přesně naváděné munice v posledních letech se jeho nebezpečnost ještě zvýšila. Díky ní již není nutné zasypat cíl krupobitím střel, z nichž nakonec zasáhnou jenom některé, ale zejména na stacionární stačí jediná rána, i když některé ho umí zasáhnout i za pohybu. Ve světě přitom existuje vícero typů přesně naváděných dělostřeleckých granátů, a jedním z nejznámějších je ruský Krasnopol, případně jeho nejnovější verze Krasnopol-M2; třeba v zemích NATO je to zase M982 Excalibur.

Krasnopol vznikl ještě v SSSR

Úplně původní verzi munice Krasnopol pro děla ráže 152 mm vyvinul ještě Sovětský svaz, a do výzbroje byla zavedena v roce 1986, uvádí MilitaryToday. Munice byla později modernizovaná a objevila se i verze Krasnopol-M2, a to pro děla ráže 155 milimetrů určená na export, samo ji ale nepoužívá. Rusko ale v současné době produkuje munici označovanou také jako Krasnopol-M2 a její produkci mnohonásobně navyšuje.

Ruský přesně naváděný projektil Krasnopol iZdroj fotografie: Uživatel Mike1979 Russia / Creative Commons / CC BY-SA
Ruský přesně naváděný projektil Krasnopol

Krasnopol-M2 musí být logicky určena pro ruská děla jako je 2S19 Msta-S nebo 2S35 Koalice-SV, který mají ráži 152 milimetrů. ArmyRecognition pak uvádí, že je její dosah 26 kilometrů, což je o 6 kilometrů více než u staršího typu. K navádění na cíl přitom užívá laserový paprsek, jehož výhodou je, že jím lze ozařovat i pomaleji se pohybující cíle, které dokáže granát zasáhnout za pohybu. To například M982 Excalibur používající GPS nesvede. I proto mohou ruští dělostřelci doufat v zasažení západních tanků, které jsou obecně velice odolné.

Krasnopol klidně zničí i tank

Vedle zvýšeného dosahu má nový typ Krasnopolu výhodu v automatizovaném zadání cíle do hlavice, což jeho nasazení velmi usnadňuje. Vlastní náboj je 1,3 metru dlouhý a má hmotnost 54,3 kilogramů, z čehož hlavice váží 22,5 kg, a z toho 11 kilogramů tvoří vlastní trhavina. Je tedy dostatečně silný, aby dokázal prorazit vrchní pancíř moderních tanků, a též je schopen si poradit s bunkry. Na 12 kilometrů má být přesný na 80 až 90 procent.

Tažená houfnice Msta-B

Sovětský „městský zabiják“ Msta-B je i dnes opravdu skvělá zbraň, která zničí domy i tanky; a navíc odpálí naváděnou munici Krasnopol

Ačkoliv je Krasnopol často srovnáván s americkým M982 Excalibur, má oproti němu řadu nevýhod. Jednou je menší dosah, neboť americký projektil může zasahovat cíle na vzdálenost až 57 km, což znamená, že mohou být děla mnohem dále od fronty, případně zasáhnou i cíle dále od ní. Navíc je v případě Krasnopolu třeba držet na cíli laser, což nejčastěji dělají průzkumné drony. Jenomže toto řešení je velmi problematické za mlhy nebo při husté oblačnosti – možnosti nasazení Krasnopolu jsou tedy omezené. I tak to je však pro soupeře nebezpečný.

Ruští dělostřelci používají munici Krasnopol

Co si myslíte o ruské munici Krasnopol-M2?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články