Nejnovější severokorejský tank odhalený při cvičení s Čínou vypadá jako kříženec M1 Abrams a T-14 Armata. V mnohém zřejmě klame

Severokorejský zbrojní průmysl je obecně schopný vyvíjet i velmi moderní zbraně, a to včetně dobrých tanků, ačkoliv některé technologie lze zpochybnit.

Severokorejský tank M2020 i Zdroj fotografie: Korejská centrální zpravodajská agentura
                   

Severní Korea se pokouší různými způsoby obcházet zbrojní embarga, jimž čelí, a zařazovat do své výzbroje i moderní zbraně, aby vyrovnala obrovský kvalitativní náskok zejména Jižní Koreje. Mezi její nejdůležitější zbraně patří tanky, v nichž dosud vycházela ze starých sovětských a čínských konstrukcí, ale ty jsou i desetiletí za západní technikou. Změnit to má však nový tank označovaný jako M2020, případně jeho upravená verze M2024.

Tank je znám jenom z přehlídky a cvičení

Severokorejský tank nemá oficiální jméno a jeho záběry jsou známé jenom z vojenské přehlídky. Defence-Blog uvádí, že se nejspíše naposledy o něco upravená verze objevila v záběrech ze cvičení severokorejské armády, a z tohoto důvodu označují některé zdroje tuto upravenou verzi jako M2024. Již severokorejský tank M2020 vypadá moderně, tvarově se přitom podobá směsici moderních tanků, konkrétně ruskému T-14 Armata a americkému M1 Abrams.

Vyzbrojen je kanonem ráže 125 milimetrů s hladkou hlavní, což je odvozenina sovětského, respektive ruského kanonu 2A46, uvádí Tanks-Encyclopedia. Půjde ale o starší verzi neschopnou používat řízené protitankové střely – proto má tank M2024 na boku věže externí odpalovač dvou raket, nejspíše severokorejských Bulsae-3, což jsou kopie ruských 9M133 Kornet. Má také koaxiální kulomet a na věži automatický granátomet ráže 40 milimetrů.

Na M2024 mohou být i atrapy

Z některých předpokladů vychází, že má tank nějaký druh kompozitního pancéřování. Na jeho věži podobné té z tanku M1 Abrams jsou pak bloky reaktivního pancéřování, upozorňuje ArmyRecognition. Vedle toho má i boční ochranu, slat mříže nebo zařízení k odpalování zadýmovacích granátů. Na jeho boku jsou bloky připomínající odpalovače systému aktivní ochrany, ale není jasné, zda je funkční, i když mnozí odborníci tvrdí, že vzhledem k vysoce vyspělým technologiím nutných k sestavení takového systému může jít jenom o atrapu.

Raketa Iskander v Bělorusku

„Kimskander“ je velice moderní taktická balistická raketa, kterou může Severokorejcům sestřelit jenom pár systémů na světě

Atrapami mohou ostatně být i některé další technologie, i když je asi pravděpodobné, že je tank vybaven nějakým typem vyspělého řízení palby, a nejspíše i termovizí. Osádka tanku je dle všeho tříčlenná, což naznačuje instalaci automatického nabíječe. Hmotnost M2024 je odhadována na 50 až 55 tun, a podle viditelných 7 kol je pravděpodobně o něco větší než starší severokorejské obrněnce. Jeho maximální rychlost pak zřejmě bude kolem 65 km/h.

Nový severokorejský tank M2024

Jak kvalitní tank mohla podle vás postavit zrovna Severní Korea, a nakolik věříte v M2024?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články