Video: Ukrajinci poprvé zničili speciální raketomet ISDM Zemledeliye určený k zaminování rozsáhlých území, sloužil sotva pár měsíců

Ruský raketomet, který dokáže zaminovat rozsáhlou oblast, existuje pouze v několika málo kusech. Na frontu byl nejspíše poslán na podzim, dosloužil velmi rychle.

ISDM Zemledeliye, ruský zaminovací raketomet i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Ruské federace
                   

Během bitev na území často rovinaté Ukrajiny hrají významnou úlohu protitankové nebo protipěchotní miny. Ty dokáží velmi účinně zabránit útoku protivníka, případně ho někde zablokovat, a navíc mají minová pole neblahý vliv na morálku jednotek. Zbraně používají obě strany a umí je pokládat i na dlouhé vzdálenosti, třeba za pomoci velmi rozšířených raketometů BM-21 Grad. Rusko má však ve výzbroji speciální raketomet ISDM Zemledeliye určený jenom k takovému pokládání min; a podle všeho se ho Ukrajincům zatím podařilo zničit jenom jednou.

Sověti je používali už v Afghánistánu

Nasazení min ve válečných konfliktech je stará strategie, jejich předchůdci se přitom objevili už v polovině 19. století. Dlouhou dobu ale pokládali miny vojáci, jejich rozmisťování na dálku je praxe převážně z druhé poloviny 20. století. Sovětský svaz například tuto taktiku používal v Afghánistánu, kdy za pomoci raketometů zaminoval prostor, v němž operovali povstalci, a až poté na něj zaútočil. Mudžahedíni potom měli pouze dvě možnosti: buď se utkat se sovětskými vojáky, anebo se pokusit uniknout přes minová pole.

Některé ruské raketomety a dělostřelectvo už umělo klást miny poměrně dlouho, přesto ale nechala armáda vyvinout speciální raketomet Zemledeliye jenom pro tuto úlohu. Podle dostupných údajů byl do výzbroje zařazen pravděpodobně v roce 2020 a existuje pouze v několika kusech. Jde o raketomet ráže 122 milimetrů, ale zcela jiné konstrukce než třeba proslulý BM-21 Grad, který dokáže vytvořit „krupobití“ na enormní ploše. Tvoří ho dvojice odpalovačů, každý s 25 tubusy, na korbě nákladního automobilu KamAZ-6560 8×8 s pancéřovanou kabinou.

Na Ukrajině se údajně poprvé objevil již v březnu 2022, kdy měla dvojce vozidel pokládat miny v oblasti Charkova. Opravdu potvrzené nasazení raketometu však pochází až z 11. prosince 2022. Na začátku března 2023 se pak objevilo video ukrajinské strany, na němž bylo patrné zničení raketometu Zemledeliye spolu s protiletadlovým kompletem Tor-M1 za pomoci granátů shazovaných z dronu; podobný systém mimochodem zničila i chytrá evropská protitanková munice jediným zásahem.

Miny z raketometu se po nějaké době samy zničí

Z dostupných údajů jsou do raketometu nabíjeny střely obsahující protitankové nebo protipěchotní miny POM-3 Medallion, které ruští vojáci také schovávají do dětských hraček a potravin. Rakety mají dosah od 5 do 15 kilometrů a nad zadaným cílem se rozpadnou na jednotlivé miny, jimiž je následně oblast pokryta. Výhodou je, že mají tyto miny autodestrukční systém, takže se samy – dle nastavení – v rozmezí 8 až 24 hodin zničí. Nezanechávají tak za sebou zaminovaný prostor nebezpečný ještě mnoho let po konci válečného konfliktu.

Systémy rozmisťování min na dálku má nejen Rusko, ale i Ukrajina, protože disponuje jak staršími typy sovětských raketometů, ale i dělostřeleckou municí ráže 155 milimetrů do Západních houfnic. Tu údajně Ukrajinci velmi dobře nasadili v únorových střetech u Vuhledaru a s její pomocí zničili mnoho kusů ruské obrněné techniky. I tato munice má, stejně jako ruská, sebedestrukční mechanismus. Území tak nemusí následně čistit pyrotechnici ani speciálně upravené traktory na ničení min.

Zničení systému Tor-M1 a raketometu ISDM Zemledeliye

Jak se díváte na taktiku použití min ve válce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články