Ukrajinci prozkoumali nejmodernější ruský tank T-90M Proryv: „docela propadák“, hlavně motor a údajně 100% ruský systém řízení palby Kalina

Ukrajinští technici prolezli nejmodernější ruské tanky T-90M Proryv, několik jich získali zcela neporušených. Technologicky je ale moc dobře nehodnotí.

Ruský tank T-90 i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Současně nejlepší ruský tank T-90M Proryv vzbuzuje hodně emocí, a údajně není až takovým „zázrakem“, neboť jde o systém s mnoha chybami; do jisté míry je také závislý na Západních technologiích. Alespoň tak to tvrdí ukrajinští odborníci, kteří zkoumají ukořistěné ruské stroje. Je sice otázkou, nakolik jsou jejich tvrzení věrohodná, ale prozkoumat T-90M Proryv mohli více než kdokoliv jiný. Ukrajinská armáda jich totiž prokazatelně několik získala ve výborném stavu nebo jenom s minimálním poškozením.

Tanky T-90M mají řadu vylepšení

Vedle T-14 Armata, kterou odmítá převzít i ruská armáda, je T-90M chloubou federace – do služby vstoupil v roce 2017 jako nejmodernější varianta tohoto typu tanku. Má disponovat celu řadou moderních systémů, pročež ruská propaganda dokonce tvrdí, že je lepší než je většina Západních strojů. Má mít zvýšenou ochranu díky reaktivnímu pancéřování Relikt, novou verzi děla s možností odpalovat nejnovější typy munice, lepší zaměřování palby, termovizi nebo aktivní systém ochrany. Dostal ale i vylepšený motor k udržení dobré mobility.

Jenomže právě agregát V-92S2F je jednou z částí, kterou ukrajinští technici kritizují. Má sice vyšší výkon (úctyhodných 831 kW) než předchozí motory, ale prý nejde o nic převratného. Tvrdí, že jde stále o upravenou variantu z tanků T-34, jimiž byly osazovány už za druhé světové války. V podstatě tak pořád dosahuje nejvyšší rychlosti 60 kilometrů v hodině, a i když je jeho mobilita lepší než u předchůdce, stále je horší než u většiny Západních strojů.

T-90M iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
Ruský tank T-90M

A zrovna dobrou známku nedostal ani nový systém řízení palby Kalina, což má být zařízení kompletně vyráběné v Rusku. To je možná pravda, ale podrobná analýza ukázala, že je zcela závislé na dovážených vyspělých čipech. Ke všemu je mikroelektronika v tomto i dalších zařízeních velmi náchylná k poškození při nějakém nárazu. Prozkoumání tanku pak potvrdilo i potíže s komunikačním systémem. Vlivem vlhkosti v něm často oxidují kontakty a mikroelektronika, načež ruské osádky často vozí náhradní přenosné radiostanice.

Špatné uložení munice u T-90M zůstalo

Vyspělá verze „té-devadesátky“ opakuje i sovětskou konstrukční chybu, a sice špatné uložení munice a automatické nabíjení. Podle Ukrajinců zůstal systém stejný jako u tanků T-72, což v podstatě znamená, že pokud nějaká střela pronikne dovnitř tanku, může munice velice snadno explodovat. Následkem často bývá „odstřelení“ věže do vzduchu a de facto jistá smrt osádky. Je třeba dodat, že stejnou chybu mají i ukrajinské tanky (ostatně sovětské dědictví), tedy s výjimkou T-84 Oplot, který dosud nepadl ani jeden, a Západních strojů.

Rusko každopádně ve výrobě tanku T-90M pokračuje a modernizuje na tuto verzi i starší stroje. Kolik je schopné takových tanků vyrobit, je otázkou, ale jelikož posílá na frontu i tanky T-62 nebo beznadějně zastaralé T-54, pravděpodobně ne dostatek. Ještě bude ale potřeba zjistit, jaké jsou válečné T-90M ve srovnání s předválečnými, protože třeba u modernizace tanku T-72B3M se ukázalo, že do nejnovějších strojů technici montují mnohem horší zaměřovače, jelikož jim chybějí dovážené Západní komponenty.

Ruský hlavní bojový tank Tank T-90M

Jaká je podle vás celková úroveň tanku T-90M?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články