Kouřová clona na nové úrovni: na obrovské ploše ji může před vojáky vytvořit nenápadný ukrajinský dron sovětskými granáty

Postupovat skrytý před zraky nepřítele může přinášet celou řadu výhod. Kouřovou clonu lze přitom vyrobit i za pomoci pozemních dronů a granátů.

Voják v kouřové cloně i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Jednou z metod, jak překvapit nepřítele a zvýšit tím šanci na vítězství, je použití kouřové clony. Dým byl nejspíše využíván k zakrytí činnosti vojáků již před několika tisíci lety, ale podstatně lepší možnosti přinesla až moderní věda a technologie. Zakrýt je tak možné i veliký prostor, přičemž může dým sloužit dokonce k maskování lodí nebo celých flotil. Poměrně velikou novinkou je ale pokládání dýmové clony za pomoci robotických vozidel.

Dron s odpalovači kouřových granátů

Způsob zahalování vojáků za pomoci pozemního dronu zkouší ukrajinští vojáci. MilIn uvádí, že konstruktéři vyvinuli pásové robotické vozidlo, jehož typ ale není nijak specifikován. Na něm je připevněno 15 odpalovačů AEK-902 Tucha a je navrženo hlavně tak, aby jelo před útočícími vojáky a ve správný okamžik kouřové granáty odpálilo. Jimi produkovaný dým má pak útočící jednotku ukrýt, takže ji obránci mají problém zaměřit.

Systém AEK-902 Tucha pochází ještě ze Sovětského svazu a je primárně určen na různá obrněná vozidla nebo tanky, která měl ukrývat do dýmu. NewsYou uvádí, že využívá granáty 3D6, 3D17 a jejich modifikace ráže 81 milimetrů. Například granát 3D6 po výstřelu z odpalovače dopadne nedaleko na zem, během 10 až 20 sekund vytvoří dýmovou clonu a dle povětrnostních podmínek může zakrývat oblast zhruba po dobu 2 minut.

Využití kouřové clony může být různé

Využití dýmové clony není inovativní, používána je odpradávna, ale třeba ruští vojáci ji využili, aby se skryli před drony. K produkování ovšem užívají veliké generátory kouře, a to jenom v případě, že vítr fouká ve směru jejich útoku. Tímto způsobem je pak možné skrýt jednotky i techniku nejen před průzkumnými drony a značně tak komplikovat třeba navedení dělostřelecké palby, ale také to ztěžuje práci pro operátory nebezpečných sebevražedných dronů.

Vojenský motocykl BMW

Video: když nepřítele v zákopu nejdříve zasype ruské dělostřelectvo, mohou pak vojáci na motorkách snadno projet až k němu

V minulosti byly kouřové clony určeny k zakrytí objektů ve viditelném spektru, uvádí Wikipedia. V současnosti je ale kouř často mnohem sofistikovanější a dokáže ukrýt jednotky nebo techniku třeba v infračerveném spektru. V tomto případě v něm nefungují třeba přístroje určené pro noční vidění nebo infračervené navádění některých zbraní. Na druhou stranu může použití kouře např. při útoku druhé straně signalizovat, že se něco děje a měla by se připravit.

Pokládání kouřové clony (nejedná se o popisovaný dron)

Znáte lepší způsob k vytváření kouřové clony?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články