Německo by mohlo být připraveno na válku do roku 2029

Bundeswehr byl v minulých desetiletích zanedbávaný a velmi zeštíhlel, ale pokud do něj Německo „napumpuje“ dostatek peněz, může ho za několik let připravit na boj.

Německé ozbrojené síly Bundeswehr i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Ještě v dobách studené války byl Bundeswehr silou disponující půl milionem vojáků a silnou výzbrojí, ale po sjednocení Německa a rozpadu SSSR německé vlády usoudily, že žádný konflikt nehrozí a ozbrojené síly značně osekaly, a to včetně peněz na jejich modernizaci. V posledních letech se ale pohled na potřebu silné armády otočil, a tu německou proto čeká významné posílení. Sice nebude tak veliká jako v minulosti, ale má být připravena na válku.

Bundeswehr výrazně zesílí do 5 let

Rekonstrukce značně oslabené a podfinancované armády není jednoduchá, a stejně jako jinde to bude i v Německu trvat několik let. MilIn uvádí, že podle plánu německého ministerstva obrany budou ozbrojené síly připravené na vedení války v roce 2029. To tedy znamená, že s nějakým střetem počítají nejspíše až ve 30. letech 21. století. A ačkoliv budou mít armáda, letectvo i námořnictvo více peněz než doposud, bude plánované zesílení náročné, jelikož vyžaduje nové zbraně a nábor nových rekrutů, což je dnes možná ještě těžší.

Němečtí vojáci s BVP Marder iZdroj fotografie: Bundeswehr
Němečtí vojáci s BVP Marder

Economist uvádí, že Bundeswehr počítá s nárůstem počtu vojáků o více než 12 %; konkrétně v roce 2018 v něm sloužilo 181 tisíc mužů a žen, zatímco v roce 2030 by to již mělo být 203 tisíc. Vzhledem k fluktuaci v armádě to nicméně znamená, že bude muset každý rok naverbovat 25 tisíc nových zájemců o vojenskou službu, což bude vyžadovat obrovské peníze, protože v Německu není vysoká nezaměstnanost a soukromý sektor nabízí slušné mzdy, jimž armáda musí konkurovat. Změnit by se ale měl i model vojenské služby.

Mladí lidé dostanou vojenský dotazník

Německé ozbrojené síly jsou – podobně jako ozbrojené síly České republiky – profesionální, a v zemi není povinná vojenská služba. Plány ministerstva obrany ale předpokládají, že by se to mělo změnit. Vojenská služba by měla být stále dobrovolná, ale obsahovala by povinné prvky, uvádí Dw. Mladí muži by dostávali dotazník, který by museli vyplnit a uvést, zda chtějí nebo nechtějí sloužit v armádě; pro ženy by bylo vyplnění dobrovolné. Na základě toho by je pak armáda povolávala do služby – základní by byla 6 měsíců s možností prodloužení.

Francouzský tank Leclerc

Německo-francouzský tank nové generace vzniká už od roku 2017. Má být jiný a nahradit Leopard 2 i Leclerc

Plány německé vlády počítají s tím, že by měla dávat na ozbrojené síly mnohem více peněz. Po mnoha letech to budou minimálně 2 % HDP Německa, uvádí AP, a existuje také fond ve výši 100 miliard EUR (2,91 bilionu Kč) určený pro nákup nové výzbroje a dalších nutných věcí. Německo postupně objednává novou výzbroj – pořizuje si například letouny 5. generace Lockheed Martin F-35 Lightning II nebo letouny Eurofighter Typhoon, objednalo si tanky Leopard 2A8, a rovněž plánuje posílit dělostřelectvo například houfnicemi RCH 155.

Výcvik německých výsadkářů

Jak silná bude podle vás německá armáda, a neměla by mít ještě smělejší plány?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články