Orbán zablokoval evropské peníze pro Ukrajinu, ta z nich přitom měla „žít“ další 4 roky. Ještě to ale bude mít dohru

Viktor Orbán dobře ví, že je Ukrajina na pomoci svých spojenců existenčně závislá. I přesto se ale rozhodl vetovat finanční balík, který nutně potřebuje.

Maďarský premiér Viktor Orbán i Zdroj fotografie: European People's Party / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajina zatím nemá jistou evropskou finanční pomoc ve výši 50 miliard eur, což je v přepočtu asi 1,22 bilionu korun, kterou pro zvládnutí ruské invaze nutně potřebuje. Na evropském summitu v Bruselu ji totiž 15. prosince 2023 zablokoval maďarský premiér Viktor Orbán, a to jako jediný ze všech, uvádí Echo24. Na pomoci napadené zemi se nicméně zatím neshodli ani členové amerického Kongresu, jak jsme na ArmádnímZpravodaji informovali.

Maďarsko pomoc vetovalo, ale není to konec

Viktor Orbán je jediný z vůdců evropských států, který s finanční pomocí Ukrajiny nesouhlasí. „Shrnutí z noční směny: veto na další peníze pro Ukrajinu,“ cituje France24 Orbánův komentář na sociálních sítích. Peníze přitom mají sloužit na financování potřeb Ukrajiny v příštích 4 letech. Reuters pak také upozornil, že Viktor Orbán v minulosti spojoval pomoc Ukrajině s uvolněním evropských peněz pro Maďarsko.

Neschválení tohoto balíku ovšem neznamená, že by nastala úplná stopka evropské pomoci Ukrajině. Uvedl to dle BBC nizozemský premiér Mark Rutte: „Máme ještě nějaký čas, Ukrajina v příštích několika týdnech nebude bez peněz.“ Evropští lídři tak budou o pomoci „žlutomodré“ zemi nadále vyjednávat, protože má zablokovaný balík obsahovat peníze nejenom pro Ukrajinu. Nebude to ale hned, další summit je nejspíše v plánu koncem ledna 2024.

Ukrajinští vojáci s vlajkami

Malý postup Ukrajinců přinesl zdánlivě bezcennou „hromadu hlíny“ u Horlivky. Do zajetí jim navíc padlo 5 Rusů

Ukrajina v současnosti čelí velikým potížím, a to nejenom těm finančním. Po její nevydařené letní ofenzivě totiž začalo postupně přebírat iniciativu na frontě Rusko, a podle všeho se rozhodně nechystá polevit. „Když dosáhneme našich cílů, bude mír,“ cituje TheGuardian ruského prezidenta Vladimira Putina. Ukrajina ale zcela bez prostředků nezůstává, ještě do konce prosince 2024 jí má dorazit americká pomoc, a to již 53. v řadě.

Z jakého důvodu Viktor Orbán blokuje pomoc Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články