Další americká pomoc přijde Ukrajině ještě do konce prosince 2023. Bílý dům našel způsob, jak obejít nesouhlas republikánů

I když byli mnozí proti, podařilo se Američanům vypravit další vojenskou pomoc pro Ukrajinu. Kromě zbraní ale dostane i „prostředky k přežití“.

Protitanková střela FGM-148 Javelin i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Spojených států amerických
                   

Ukrajina dostane během prosince 2023 již 53. balíček vojenské pomoci od USA, aby se její armáda dokázala snáze bránit ruské invazi. Bylo tak rozhodnuto 12 prosince 2023. A to i přesto, že se američtí zákonodárci dosud na podobě ani rozsahu podpory neshodli, ačkoliv je o ní přesvědčoval i sám ukrajinský prezident, jak jsme na ArmádnímZpravodaji psali. Bílý dům totiž našel cestu, jak napadené zemi pomoci. Hodnota posledního balíčku je dle amerického ministerstva obrany zhruba 200 milionů dolarů, tedy asi 4,54 miliard korun.

Co obsahuje 53. balíček pomoci Ukrajině

I když republikáni nějakou rozsáhlejší pomoc napadené zemi blokují, uvolní potřebnou výzbroj, munici a další vybavení ze svých zásob americké ministerstvo obrany. To poskytne prostředky protivzdušné obrany, dělostřeleckou munici nebo protitankové zbraně včetně střel do FGM-148 Javelin a přenosných raketometů AT-4, které se ve válce na Ukrajině mimořádně osvědčují a mají na svědomí mnoho ruských tanků i jiných obrněnců.

Vedle toho pošle také munici do děl ráže 155 a 105 milimetrů, tedy do zbraní dodaných západními spojenci, rakety do raketometů M142 HIMARS nebo M270, což zase umožňuje ukrajinské armádě provádět přesné údery na dlouhé vzdálenosti. Již v minulém fiskálním období pak američtí politici schválili nějaké peníze na munici, která odejde až v tomto 53. balíčku, v němž jsou také asi 4 miliony nábojů do ručních zbraní, dodává NBCNews.

Ukrajinský obránce u Bachmutu

Ani kolosální ztráty 340 000+ vojáků Rusko dosud neodradily, jenomže největší boje zřejmě teprve přijdou

Zajímavou položkou na seznamu jsou potom protiletadlové střely AIM-9M Sidewinder vzduch-vzduch, které jsou krátkého dosahu. Využívány jsou primárně letadly a vrtulníky, ale Američané je adaptovali i na použití v systému země-vzduch FrankenSAM, aby posílili ukrajinskou protivzdušnou obranu, jak uvedla ČT24. Ukrajina mimochodem také přizpůsobila 9K37 Buk k odpalování protilodních střel RIM-7 Sea Sparrow, jak upozornil ArmádníZpravodaj.

Balík americké pomoci obsahuje také střely AGM-88 HARM, s nimiž může ukrajinské letectvo útočit na postavení ruské protivzdušné obrany, a nechybí ani demoliční munice pro odstraňování překážek, vybavení na ochranu kritické vnitrostátní infrastruktury, nebo na zimu důležité náhradní díly, generátory, technika na údržbu a další pomocná zařízení.

Co potřebují Ukrajinci k boji proti okupantům nejvíce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články