Malý postup Ukrajinců přinesl zdánlivě bezcennou „hromadu hlíny“ u Horlivky. Do zajetí jim navíc padlo 5 Rusů

Ukrajinští vojáci převzali iniciativu a dobyli v malé skupině vyvýšeninu, která je nezbytná jak pro ovládání okolí, tak pro odklonění ruské armády. A hned vztyčili vlajku.

Ukrajinští vojáci s vlajkami i Zdroj fotografie: Uživatel manhhai / Creative Commons / CC BY
                   

I přes příchod zimního počasí neustále zuří na frontové linii na Ukrajině tvrdé boje, při nichž mají iniciativu hlavně ruští vojáci. Neznamená to však, že by se o útoky nepokoušela také ukrajinská strana. Některé její počiny dokonce vedou k územním, byť nepříliš velkým ziskům. Web MilIn uvedl, že se ukrajinským vojákům podařilo 12. prosince 2023 obsadit strategicky významnou hromadu hlušiny u Horlivky, kde také záhy umístili svou vlajku.

Sice jenom „hromada“, ale důležitá

Obsazení strategické „hromady“ dokumentuje video pod tímto článkem zveřejněné ukrajinským prezidentem, který ho vyslal do světa také přes Telegram krátce po poledni v den dobytí. Během akce se ukrajinským vojákům podařilo zajmout minimálně 5 ruských vojáků, kteří se pokoušeli hromadu bránit. Na záběrech mají z bezpečnostních důvodů zavázané oči, ale potvrzují, že jsou v pořádku, a od Ukrajinců dostali horký čaj.

Su-24

Ukrajina sestřelila ruský bombardér Suchoj Su-24 v Černém moři

Ačkoliv se může zdát hromada hlušiny bezcenná, z vojenského hlediska má velký strategický význam. KyivPost vysvětluje, že je okolí Horlivky velmi rovinaté, a kdo právě tuto vysokou hromadu z důlního odpadu ovládá, má přehled, co se děje v okolí. Relativně snadno tak může sledovat činnost nepřítele, ale stejně tak může výšina skvěle sloužit i pro vedení elektronického boje nebo řízení dronů.

Ukrajinská houfnice 2S22 Bohdana

Zelenskyj představil své požadavky americkým zbrojovkám. Chtěl by, aby vyráběly na Ukrajině. Slíbil jim rychlou návratnost

„Navzdory obtížným podmínkám jsme znovu získali kontrolu nad jednou z výsypek v Horlivce a obsadili nepřátelské pozice. Nyní naše vlajka vlaje nad výsypkou,“ komentoval akci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který také nedávno vystoupil před americkými politiky s žádostí o rozsáhlejší podporu Ukrajiny, a hned záhy obdržela 53. balíček pomoci, ačkoliv na to neměla jeho návštěva vliv, a zasloužil se o ni americký prezident Joe Biden.

Útoky u Horlivky mají odlehčit Avdijivce

Horlivka, která se nachází severně od Doněcku na východě Ukrajiny, je místem tvrdých bojů již od roku 2014, kdy ji Rusové obsadili při své první invazi, tehdy vydávané za povstání místního rusky mluvícího obyvatelstva. Obě strany proto mají v jejím okolí vybudované silné obranné pozice. Útoky tam ukrajinská armáda provádí pravděpodobně s cílem odlehčit nedaleké Avdijivce, o jejíž obklíčení se již od října 2023 snaží ruská armáda. Ta mimochodem shromáždila v její blízkosti na 40 000 vojáků a možná na ni brzy zaútočí, jak nedávno ArmádníZpravodaj psal.

Umístění vlajky na výsypce u Horlivy a zajatí Rusové

Nakolik významný je doopravdy tento drobný postup ukrajinské armády?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články