Zelenskyj osobně požádal Washington o podporu proti Rusku, které chce „osvobodit“ Ameriku, a zdůraznil ukrajinské úspěchy

Ukrajina potřebuje americkou pomoc a sám ukrajinský prezident byl objasnit, jak by ji jeho země využila. Jenomže ne všichni mají stejný názor.

Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ukrajiny
                   

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se během návštěvy Spojených států amerických, kterou dle CNN uskutečnil v úterý 12. prosince 2023, snažil tamní politiky přesvědčit, aby co nejrychleji uvolnili další balíček pomoci pro Ukrajinu, neboť jedině tak se prý může bránit ruské invazi. Některá vyjádření z jednání přineslo BBC. Administrativa prezidenta Joe Bidena již dříve navrhla poskytnut Ukrajině v přepočtu 1,38 bilionu korun, ale narazila na odpor v Kongresu. Ani návštěva Zelenského tak situaci nezměnila.

Ani výhra v Černém moři nepřesvědčila

Zelenskyj se snažil znesvářené politiky přesvědčit o tom, že podpořit Ukrajinu proti Rusku je smysluplné. „Naše síly postupují. A úspěšně jsme porazili Rusko v Černém moři. Rusko ukrývá zbytky své námořní flotily v odlehlých zátokách,“ uvedl podle webových stránek své kanceláře. A dodal také, že Ukrajina zřídila a zabezpečila exportní koridor v Černém moři, aby mohly zahraniční lodě nadále odvážet tolik potřebné suroviny, třeba obilí. Na druhou stranu, ukrajinská letní ofenziva příliš nevyšla, vojáci postoupili jenom o několik kilometrů.

Aby toho nebylo málo, tak někteří ruští politici stále slovně útočí na USA. Třeba NewsWeek uvádí, že blízký spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, Sergej Mironov, vyzval, aby Amerika dala Mexiku sousedící Texas a Rusku vrátila Aljašku, považuje to za jakési „osvobozování“ Ameriky. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pak zase obvinil USA a Západ z 500 let bezohledného vykořisťování národů. „Existuje jediné místo, kde Spojené státy zasáhly vojenskou silou, a život se tím zlepšil?“ cituje ho web ruského ministerstva zahraničí.

Ukrajinci chtějí ničit ruskou logistiku

Američtí politici, hlavně republikáni, se ani přes výzvy Volodymyra Zelenského a ostré ruské výzvy k navracení území neshodli, ačkoliv jsou pro podporu Ukrajiny i některé vlivné osobnosti – třeba John Kirby coby mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu:

„Je to přesně ten správný čas na to, aby byl prezident Zelenskyj ve městě a vedl tyto diskuse, kvůli tomu, co se děje na Ukrajině, kvůli zvýšené aktivitě, kterou vidíme u ruských ozbrojených sil s blížící se zimou, ale také kvůli tomu, co se děje na Capitol Hill,“ uvedl dle ArmyTimes John Kirby (v Capiton Hill sídlí americká vláda, pozn. redakce).

Ukrajinský prezident po USA žádal, aby zejména pomohly zlepšit protivzdušnou obranu Ukrajiny a posílily její možnosti v ničení ruské logistiky. Právě to by podle něj vzalo Rusku nadvládu ve vzduchu a narušilo jeho útočné operace. Aktualizace: I když v menším rozsahu, využil nakonec prezident Joe Biden svých pravomocí a uvolnil spolu s ministerstvem obrany 53. balíček pomoci Ukrajině, která ho má obdržet ještě do konce roku 2023.

Vystoupení Volodymyra Zelenského a Joe Bidena

Měla by Amerika pomáhat Ukrajině masivněji než dříve?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články