Video: ačkoliv se může zdát, že má 6 ruských BMP-2 a BMD-2 proti nepříteli převahu, nemusí z nich uspět ani jedno

Bojová vozidla pěchoty mohou být velmi silné zbraně, ale jenom pokud jsou správně nasazena. V opačném případě se mohou stát hroby pro vezený výsadek.

Vozidlo BMD-2 i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mezi nejčastěji využívaná obrněná vozidla pro útoky pěchoty patří takzvaná bojová vozidla pěchoty. Ta mají relativně silný pancíř – často o něco silnější než obrněné transportéry, silnější výzbroj, a zároveň zvládají přepravit pěchotní výsadek. Mají tedy šanci proniknout například nepřátelskou obranou tvořenou pěchotou, ale jenom v případě, že na ně není připravena. V opačném případě mohou mít relativně snadno zničena.

BMP-2 ani BMD-2 dělostřelectvu neodolá

Konec kolony bojových vozidel pěchoty lze vidět i na videu pod článkem. MilIn uvádí, že se útoku účastnilo celkem šest vozidel, a to ruských BMP-2 a BMD-2. V obou případech jde o vozidla schopná přepravit několik vojáků a jsou velmi rozšířená v ruské armádě, případně i v armádách zemí bývalého Sovětského svazu. Jejich výhodou je, že mohou pěchotu nejenom chránit proti palbě z ručních zbraní, ale také ji podpořit palbou z kanonu.

Vozidlo BMP-2 iZdroj fotografie: Alf van Beem / Creative Commons / CC0
Vozidlo BMP-2

Ovšem útok zobrazený na videu se jim dle všeho nepovedl, protože v troskách zůstala ležet čtyři ze šesti vozidel, zatímco zbylá dvě se stáhla. O tom, že jde o nebezpečnou oblast, svědčí nejen jejich vraky, ale i zničený tank, nejspíše T-72. Jaké zbraně obránci proti obrněncům použili, není jasné, zřejmě se jednalo o kombinaci dronů a dělostřelecké palby, což naznačuje celá řada kráterů v okolí. Jedno vozidlo do jámy po granátu dokonce zapadlo.

Dobrá k útoku, ale slabě chráněná

Vozidlo BMP-2 pochází z dob Sovětského svazu a do výzbroje bylo poprvé zavedeno v roce 1980. Kromě 3členné osádky pojme ještě výsadek 7 vojáků, kteří jsou chráněni proti palbě z ručních zbraní – zepředu ještě proti většímu kalibru. Ve věži má BMP-2 kanon ráže 30 milimetrů a kulomet, uvádí Wikipedie, a dokáže odpalovat i řízené protitankové střely. Jeho předností je poměrně vysoká rychlost, slabinou pak nižší stupeň ochrany hlavně proti minám.

BMD-4M, ruské výsadkové vozidlo

Video: silné ruské vozidlo BMD-4M umí jediným zásahem poslat na věčnost ukrajinský kamikadze dron s obyčejnou hlavicí z RPG-7

BMD-2 je o něco novější, do výzbroje bylo zavedeno v roce 1985, uvádí WeaponSystems. Je menší, protože jde o bojové vozidlo pěchoty určené pro výsadkové jednotky, a bylo třeba ho udělat co nejlehčí, aby ho bylo možné snadno přepravovat v transportních letounech. Dovnitř se proto vejde jenom dvoučlenná osádka a má místo pro pět vojáků. Slabší je pak také pancíř chránící pouze proti střelbě z ručních zbraní. I toto vozidlo je vyzbrojeno kanonem ráže 30 milimetrů, kulometem a protitankovými řízenými střelami.

Zničená bojová vozidla pěchoty

Jakou chybu podle vás udělali velitelé kolony ruských bojových vozidel pěchoty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články