Video: ruští výsadkáři vypadali jako amatéři, když se pokusili o překvapivý útok, ale daly jim „stopku“ obyčejné miny

Ačkoliv jsou ruské jednotky VDV považovány za armádní elitu, ne všechny případy tomu nasvědčují. Někdy je totiž může vyřadit ze hry i to, s čím by měly počítat.

Ruští výsadkáři při cvičení i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Mezi nejschopnější výsadkáře světa vždy patřili, a nejspíše stále patří, příslušníci ruských jednotek VDV. V armádě prochází náročným výcvikem, aby zvládali působit v týlu nepřítele, a k dispozici mají i specializovanou výzbroj. Před válkou na Ukrajině je Rusko často nasazovalo v různých akcích doma i ve světě, ale v současnosti mohou být využíváni i jako klasická pěchota, uvádí MilIn.. Pro jejich výcvik se přirozeně mohou objevovat tam, kde je situace nejsložitější. Jenomže stát proti nástrahám na Ukrajině je něco zcela jiného než dříve.

Výsadkáři musí často cestovat po zemi

Kolik přesně má v současnosti ruská armáda výsadkářů, není jasné, protože do stavů zasáhla mobilizace i vysoké ztráty, ale v roce 2010 jich bylo zhruba 35 tisíc, uvádí GlobalSecurity. Tyto jednotky jsou přitom určené k tomu, aby operovaly v týlu, takže musí být velmi tvrdě vycvičené, kvalitně vyzbrojené, a zvládat i techniky přežití. Mnozí je možná obecně znají jako ty, co se snesou na místo určení na padáku, ale ve skutečnosti to nebývá jejich nejčastější způsob dopravy. Často využívají třeba vrtulníky, ale stejně tak cestují po zemi.

Rusko má na Ukrajině vysoké ztráty specializovaných bojových vozidel pro výsadkáře BMD-4M. Několik Ukrajinci ukořistili

Konkrétně ve válce na Ukrajině pak používají převážně poslední typ přepravy, neboť často působí v roli pěchoty. K přepravě mohou využít bojová vozidla BMD-4M, což jsou speciální obojživelná vozidla po výsadkáře, a VDV je mají ve výzbroji teprve od roku 2016. Mimochodem, díky trupu z lehké slitiny mají hmotnost pouze 13,5 tun a mohou být i s 3člennou posádkou a 6 výsadkáři shozena na padáku, ale nejspíše to nebývá moc blízko fronty.

Vyzbrojena jsou dělem ráže 100 mm s dosahem 4 km, rychlopalným kanonem ráže 30 milimetrů s účinným dostřelem 2 600 m, kulometem PKTM ráže 7,62mm, a nakonec i protitankovými střelami 9M117M3 s dosahem 5,5 km, uvádí Wikipedia. Vedle toho mají být i dobře ovladatelná a dosahovat rychlosti až 70 km/h, na vodě pak max. 10 km/h. Nízká hmotnost znamená pochopitelně o něco horší obranu.

Ruští výsadkáři s vozidlem BMD-4M iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
Ruští výsadkáři s vozidlem BMD-4M

V přední části má BMD-4M odolat zbraním do ráže 30 mm, ze strany pak ručním zbraním a střepinám granátů. Po stranách věže je pak ještě šest odpalovačů kouřových granátů ZD6, které vozidlu pomáhají přežít v případě, že ho zaměří zbraň s infračerveném naváděním. Ovšem proti minám už tak odolná nejsou. Ukazuje to video pod tímto článkem, na němž jsou vidět hned tři zničená BMD-4M. Ruští výsadkáři s nimi u obce Krynky na levém břehu Dněpru v Chersonské oblasti najeli na dálkově položené miny, které je okamžitě zastavily.

BMD-4M, ruské výsadkové vozidlo

Video: silné ruské vozidlo BMD-4M umí jediným zásahem poslat na věčnost ukrajinský kamikadze dron s obyčejnou hlavicí z RPG-7

Jasně, ono to nemusí být takové překvapení, když je obrovská část Ukrajiny hustě zaminovaná. Ale pokud jdou do útoku údajně elitní jednotky, neměly by být vycvičeny a připraveny i na tohle? Minimálně si umím představit, že by je měl doprovázet nějaký ženista, který by cestu vyčistil nebo alespoň obhlédl a vytipoval, kudy se mají vydat. Jestli ale ruští výsadkáři najíždí na miny stejným stylem jako běžná pěchota u Vuhledaru, nelze to označit jinak než jako nepřipravenost, a snad i amatérismus, jemuž by měly kvalitně vycvičené jednotky předcházet.

Rusko kvalitními jednotkami plýtvá

Osobně mi přijde poněkud zarážející, že ruské velení dnes využívá jednotky VDV spíše jako pěchotu, když mají speciální a drahý výcvik, a jistě i lepší možnosti uplatnění. Ale asi potřebovalo zalepit díry v obraně i útoku, a tak bralo, kde mohlo. Nicméně o jejich prestiži lze také hodně pochybovat, neboť dle BusinessInsider mají i ruští výsadkáři tak obrovské ztráty, že z těch původních moc nezbylo, a nejsou dnes pořádně schopní útočit ze vzduchu.

Je tedy k zamyšlení, jaké úrovně jednotky VDV dosahují, pravděpodobně ale bývají jejich noví členové „namícháni“ se zkušenějšími; ale v jakém poměru, to se lze pouze domnívat. Sice mohou mít obecně stále mít lepší výsledky než běžná pěchota, ale vzhledem k jejich náročnému a nákladnému výcviku nelze jinak než konstatovat, že to je doslova plýtvání elitními silami, jejichž původní smysl je zcela jiný. Vidět ho bylo hned na začátku invaze na Ukrajinu. Tehdy zaútočili ruští výsadkáři na letiště Hostomel u Kyjeva, kde ale utrpěli veliké ztráty.

Zničená vozidla BMD-4M u Krynek

Jak vážné mohou být ztráty ruských výsadkářů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články