Tajná technická dokumentace prozrazuje mnohé o ruských zbraních i budoucím vývoji

Zatímco běžně lze takto citlivé informace získat špionáží a krádeží, někdy je vyzradí i samotný nepřítel. Znamenat to může obrovský problém dnes, ale i v budoucnu.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Ruský zbrojní průmysl dokázal vyvinout celou řadu vyspělých zbraňových systémů, a ač mnohdy o jejich schopnostech ruská propaganda přeháněla, rozhodně je nelze podceňovat. Ovšem co takové zbraně doopravdy umí, lze zjistit až v okamžiku, kdy je armáda začne používat, i když ještě účinnější je získat přímo jejich technickou dokumentaci. Řadu systémů prozrazuje třeba množství dokumentů, které uniklo z ruské společnosti Special Technological Center.

Informace o mnoha systémech

Uniklá dokumentace Special Technological Center se týká řady vyspělých systémů ruské armády, na jejichž výrobě a vývoji se společnost podílí, uvádí MilIn. Produkuje třeba bezpilotní systémy, systémy elektronického boje a průzkumu. V dokumentech tak lze najít třeba specifikace leteckého dronu Orlan-10 a dalších, systémů elektronického boje 14C227 Tobol a RB-636 Svet-KU, ale i komunikačních systémů R-438 Barrier-T a dalších.

Rusko zveřejnilo dokument o testu legendární Car-bomby: Ničivé pumy s energií přibližně 50 megatun TNT

Upozornilo na to Ministerstvo obrany Ukrajiny, ač samotné dokumenty pochopitelně neukázalo. Nastínilo však, že se jedná o informace ke 194 různým systémům, k nimž získalo výkresy, technické specifikace, patenty, software atd. Pojednávají přitom jak o těch v současně výzbroji, tak i ve vývoji, takže bude možné lépe odhadovat, jakou cestou se ruská armáda vydá, a co může teoreticky v budoucnu představit, i když to pravděpodobně nějak pozmění.

Satelitní komunikace R-438 Barier iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Satelitní komunikace R-438 Barier

I když samozřejmě mohly třeba západní rozvědky v minulosti již nějakou dokumentaci o ruských zbraních získat, ztratit veliký balík o více systémech svědčí o veliké ruské nedbalosti, a prozrazuje to technický pokrok armády největší země světa. Na druhou stranu je třeba uvážit, že mohou být informace podstrčené s cílem protistranu zmást, ale u některých systémů to lze i zpětně ověřit, neboť v minulosti padly do rukou západních armád. Takže pokud by něco nesedělo, nejspíše by na to vojenští odborníci rychle přišli.

Průzkumný dron a komunikace jednotek Specnaz

Orlan-10 je vyspělý průzkumný dron, který ruská armáda používá ve vysokých počtech například k průzkumu pozic nebo navádění dělostřelectva. Jeho konstrukce ovšem není tak tajná, byl totiž již dříve ukořistěný a technici o něm zjistili vše. Systém R-438 Barrier-T je zase ruskou armádou používán k satelitní komunikaci, přičemž je poměrně lehký, a Wikipedia uvádí, že ho často používají jednotky Specnaz nebo jednotky dálkového průzkumu. A i kdyby ho nebylo možné rušit, informace o něm by mohly pomoci speciální či průzkumné jednotky zaměřit.

Hitlerovy tajné zahrady: Nejkrvavější vegetarián jedl během války hlavně rostlinnou stravu pěstovanou v soukromých sklenících

Systém elektronického boje 14C227 Tobol je potom pro ruskou armádu neméně důležitý, neboť ho užívá k rušení satelitního internetového spojení Starlink, uvádí GlobalEspreso, což může být pro nepřítele při komunikaci či řízení zbraní problém. RB-636 Svet-KU je určen ke sledování signálů, uvádí Defence-UA, přičemž je dokáže analyzovat, zjistit jejich polohu a bránit nepříteli v rušení. Vědět, jak Tobol a Svet-KU pracují, by mohlo pomoci je obejít.

Jak vážný problém může být prozrazená dokumentace zbraní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články