Cvičení ukázalo, že by byl střet s Čínou problematický a pro Američany znevýhodněný. Čína přitom nacvičila komplexní útok

Napětí mezi Čínou a Amerikou po boku se spojenci rozhodně nekončí. Obě strany se naopak snaží ukazovat, čeho jsou schopné, ale Čína hraje na domácím poli.

Americká letadlová loď USS Abraham Lincoln i Zdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických / Public Domain
                   

Za místo možného budoucího velkého konfliktu je nejčastěji označován východní Pacifik, kde na sebe naráží zájmy stále sílící Číny a Ameriky s jejími tamními spojenci. Nic bohužel nenasvědčuje tomu, že by se napětí v této části světa zmenšovalo, spíše naopak. Na pořadu dne jsou tak velká cvičení obou stran za účasti nemalého počtu vojáků, letounů a plavidel. Čína se také často uchyluje k různým akcím, při nichž doslova testuje, kam až může zajít.

Američané posilují základny a připravují se

Americké ozbrojené síly v poslední době zintenzivnily přípravu na možný konflikt ve východním Pacifiku, uvádí Defence-Blog, kde také rozmisťují síly na strategické ostrovy a základny. Příkladem může být zvýšení počtu základen na Filipínách nebo posilování na americkém ostrově Guam. Hlavní základny má totiž Amerika daleko, a tak je oproti Číně ve značné nevýhodě. Třeba na Tchaj-wan by to měli její vojáci tisíce kilometrů daleko.

USS Mobile doplňuje zásoby a palivo v Jihočínském moři, v pozadí nizozemská fregata HNLMS Tromp iZdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
USS Mobile doplňuje zásoby a palivo v Jihočínském moři, v pozadí nizozemská fregata HNLMS Tromp

Vojenská cvičení prováděná na ostrovech v oblasti jsou navržena tak, aby simulovala různé bojové scénáře. Třeba cvičení Balikatan prováděné na severu Filipín, tedy v oblasti co nejblíže Tchaj-wanu, bylo hodně komplexní. Účastnily se ho síly USA, Filipín, Austrálie a Francie, a zároveň zde bylo více než 10 pozorovatelských zemí. IpDefenseForum uvedlo, že při něm námořní síly potopily plavidlo, nacvičovaly odražení invaze za pomoci dělostřelectva a raketometů, a došlo k vylodění obrněných jednotek americké námořní pěchoty.

Čína nacvičuje komplexní útok na Tchaj-wan

V oblasti cvičení nezahálí ani Čína – kolem Tchaj-wanu uspořádala velké cvičení, a to krátce po inauguraci nového tchajwanského prezidenta, který chce po zemi draka konec ohrožování ostrova a respekt k jeho demokracii. Komunistická Čína ale považuje Tchaj-wan za své území a cvičení označila jako přísný trest za separatistické činy ostrova, uvádí BBC. Údajně poprvé simulovala útok v plném rozsahu (nešlo jenom o ekonomickou blokádu).

Nástup čínských vojáků

Invaze na Tchaj-wan by byla obrovská chyba: mohla by totiž spustit 3. světovou válku a na dlouho doslova zdevastovat celý svět

Čína ale pokračuje i v dalších akcích. Jednou z nejviditelnějších je déle než 4 měsíce trvající moratorium na rybolov ve sporných oblastech Jihočínského moře. Inquirer uvádí, že ho Čína vyhlásila ve výlučné ekonomické zóně Filipín, jednoho z nejsilnějších amerických spojenců, a Vietnamu, tedy na územích, která komunistický režim označuje za čínská, s čímž dotčené státy nesouhlasí. V oblasti nedaleko jejich pobřeží a 1 000 km od čínského loví jejich rybáři, jimž hrozí, že je kvůli údajně nelegálními rybolovu zatkne čínská pobřežní stráž.

Potopení lodi na cvičení Balikatan

Jak vážná je podle vás situace ve východním Pacifiku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články